Zamknij
REKLAMA

W kasztelu nowe wystawy, duże rzeźby zastąpiły małe akwarele

09:39, 01.07.2022 | .
Skomentuj fot. Barbara Zasowska
REKLAMA

W Ośrodku Konferencyjno-wystawienniczym otwarte są nowe wystawy. W oficynie dworskiej można zobaczyć pastele Franciszka Kafla, a w samym Kasztelu rysunki Marka Kretowicza.

wystawy malarstwa Franciszka Kafla „LA BEAUTE DE LA NATURE” oraz rysunku  Marka Kretowicza są udostępnione od 24 czerwca do 27 lipca.

Marek Kretowicz

urodzony w 1962 r. w Gorlicach. Absolwent Państwowego Licem Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem

Wyróżnienia i udział w wystawach Sztuki Satyrycznej: Gorlice, Toruń, Włocławek, Legnica, Niemodlin, Pabianice, Hiszpania, Słowacja, Francja

Ilustracje do książek, czasopism i folderów.

Mając chwilę dla siebie zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą i medalierstwem.

Franciszek Kafel

Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicachw latach 1975-1980. Dyplom otrzymał w zakresie projektowania graficznego - plakat w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego, litografii – w pracowni prof. Stanisława Gawrona oraz malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Andrzeja Kowalskiego. Jest grafikiem z wykształcenia, jednak dominującą dyscypliną w jego twórczości jest malarstwo sztalugowe.

Pierwsza indywidualna wystawa jego malarstwa i grafiki została zorganizowana w 1981 roku w BWA w Nowym Sączu. Był trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Jest laureatem polskich i zagranicznych wystaw konkursowych w tym: Międzynarodowej Wystawy Sztuki Współczesnej Flying Soaring w Budapeszcie. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich muzeów i instytucji kulturalnych m.in. Warszawy, Krakowa, Katowic, Rzeszowa, Tarnowa, a także za granicą w Budapeszcie, Lwowie, Kilonii, Hamburgu, Weronie, ale głównie w kolekcjach prywatnych na terenie Polski, Niemiec, Francji, Szwajcarii i Norwegii, jak również innych w krajach europejskich oraz w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Jego twórczość została zaprezentowana na ponad 75 wystaw indywidualnych m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Opolu, Gliwicach, Nysie, Nowym Sączu, Tarnowie, Rzeszowie oraz za granicą w Brukseli, Budapeszcie, Kilonii, Hamburgu oraz Lütjenburgu. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych i poplenerowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie brał udział w corocznych salonach malarstwa i grafiki organizowanych przez okręgi ZPAP w Krakowie i Katowicach. Recenzje oraz dokumentacje filmowez jego wystaw znajdują się w wielu publikacjach.

Franciszek Kafel jest malarzem wielotematycznym. W swojej twórczości podejmuje interpretacje wielu wątków i problemów estetycznych w dwóch nurtach – kolorystycznym i symbolicznym.

Źródłó: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów/ fot. Barbara Zasowska

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

Van golVan gol

0 0

Portret kopy siana😖 no można i tak, coraz rzadszy widok. 07:32, 04.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Van golVan gol

0 0

Portret kopy siana😖 no można i tak, coraz rzadszy widok. 07:32, 04.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Van golVan gol

0 0

Portret kopy siana😖 no można i tak, coraz rzadszy widok. 07:32, 04.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%