Zamknij
REKLAMA

Starosta tańczyła, a Wójta wrzucili do rzeki! Wianki 2022 za nami! [FOTO]

23:41, 19.06.2022 | .
Skomentuj fot. PIotr Boczoń / Gorlice24
REKLAMA

Za nami V Małopolskie Wianki w Szymbarku. To była niesamowita impreza, pełna folkloru, tradycji i uśmiechów na twarzach wszystkich uczestników.

Była to już piąta edycja imprezy zainicjowanej 5 lat temu przez zespół Rutycz. Co roku odbywa się w tym samym miejscu - idealnie pasującym do klimatu wydarzenia - Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku. O samej tradycji, do jakiej nawiązuje wydarzenie pisaliśmy na łamach portalu w artykule:

[ZT]12150[/ZT]

Impreza rozpoczęła się od występów folklorystycznych i warsztatów, które odbywały się zarówno w chałupach jak i przed nimi. W międzyczasie panny w białych sukniach wiły wianki z ziół i kwiatów, które później przyozdobiły ich głowy.

Swoje stoiska z pysznościami miały także Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Gorlice. Były pierogi, ciasta i placki. Można też było napić się pozytywnie zaskakującej w smaku lemoniady z pokrzyw. Najmłodsi mieli też okazję przejechać się na kucach.

Pomiędzy występami odbywały się wspólne zabawy i tańce, do których nie brakowało chętnych - choć były dedykowane głównie pannom i kawalerom. Wśród grup folklorystycznych mieliśmy okazje zobaczyć, oprócz odpowiedzialnego za to zamieszenie Rutyczu, także zespoły Polanie i Beskidy. W tym drugim występuje starosta powiatu gorlickiego - Maria Gubała.

Z kolei reprezentująca Sejmik Województwa Małopolskiego radna Jadwiga Wójtowicz dołączyła do chórku podczas występów folkowych (tu dodamy, że Skansen podlega bezpośrednio pod Województwo Małopolskie, a impreza odbywała się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego).

Najważniejsza i najciekawsza część wydarzenia jednak odbyła się pod koniec. Rozpoczęło ją poszukiwanie kwiatu paproci, po czym wszyscy uczestnicy korowodem udali się nad rzekę, gdzie przy ognisku odbył się kolejny punkt programu.

Tu pojawiła się zielarka, która opowiedziała o właściwościach lokalnie rosnących ziół. Następnie chłopcy popisywali się przed dziewczętami skokami przez płomienie. 

Kulminacyjnym punktem było puszczanie wianków na rzece. Panny, by tego dokonać musiały wejść do zimnej wody, a chłopcy kilkadziesiąt metrów niżej co sił próbowali jak najwięcej ich wyłowić. Zimna woda nie przeszkodziła, by zabawa się rozkręciła na całego.

Po wyłowieniu wianków młodzi kawalerowie porywali kolejne dziewczyny do zimnej kąpieli w rzece. A, by tradycji stało się za dość - po raz kolejny również i Wójt Gminy Gorlice, Jan Przybylski znalazł się w wodzie.

Ta część imprezy wszystkich sprawiła chyba najwięcej radości i uśmiechów na twarzach. Zobaczcie koniecznie zdjęcia!

Polecamy wszystkim kolejną edycję już za rok!

[FOTORELACJA]1724[/FOTORELACJA]

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

KupałaKupała

4 3

Więcej takich imprez!!! 12:08, 20.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wodnikwodnik

2 2

Nie bylem ale po zdjeciach widze ze za rok z rodzina tam musze być! 19:25, 20.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%