Zamknij
REKLAMA

Natura, człowiek i górskie klimaty w Dworze Karwacjanów [ FOTO ]

20:32, 13.05.2022 | PB
Skomentuj Fot. Piotr Boczoń / Gorlice24
REKLAMA

W piątek 13-go maja w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów odbył się wernisaż dwóch wystaw malarstwa: "zaSzczyty" Moniki Tarsy oraz "Natura i człowiek" Agaty Baltyzar.

Na wstępie wernisażu tradycyjnie artystki zostały przedstawione przez dyrektora galerii Zdzisława Thola. Każda z nich opowiedziała kilka słów o swoich dziełach, a następnie przybyli goście zostali wprowadzeni w górski klimat krótkim muzycznym występem bratanka Moniki Tarsy.

Po części oficjalnej każdy z przybyłych mógł osobiście porozmawiać z artystkami o ich twórczości. Zwiedzaniu obu wystaw towarzyszyła muzyka jazzowa grana na żywo.

"zaSzczyty" - Malować takie góry to prawdziwy zaszczyt.

Cykl obrazów Moniki Tarsy  „zaSzczyty” powstał z połączenia malarskiej pasji i zachwytu nad górami. W górskiej tematyce staram się ująć struktury faktur i kolorów, przestrzeni obrazu i przestrzeni duchowej. Góry dla mnie to mistyka, tajemnica, wyobraźnia…to sztuka - mówi o swoich dziełach autorka - Praca nad tym cyklem to łączenie przeżyć, doświadczeń, przestrzeni, duchowości, to swego rodzaju wyprawa w zachwyt i tajemnicę, spełnienie stwórczej potrzeby wobec siebie i wszelkiego poza sobą. 

"Natura i człowiek" ...Krajobraz w którym żyjemy jest konsekwencją interakcji ludzi i natury.                         

Z kolei o swoich dziełach tak mówi Agata Baltyzar: Maluję moje otoczenie, staram się uchwycić esencję mojego świata. Malarstwo skłania mnie do refleksji nad światem, nad sobą. Maluję i kontempluję jednocześnie chwilę. Malowanie zmusza mnie do spojrzenia dalej, uniwersalnie, jest odkrywaniem, formą podróży intelektualnej. Karl Jaspers napisał, że "Filozofia jest tym, co koncentruje, dzięki czemu człowiek, uczestnicząc w rzeczywistości, staje się sobą", myślę, że mogę to powiedzieć o malarstwie... Malując staję się sobą. To proces we mnie i na płótnie. 

Obie wystawy można zobaczyć w Dworze Karwacjanów w dniach od 13 maja – 8 czerwca 2022r.

[FOTORELACJA]1654[/FOTORELACJA]

 

Monika Tarsa – magister sztuki, absolwentka studiów magisterskich edukacji artystycznej z zakresu sztuk plastycznych w Instytucie Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie (1999 - 2004), studiów podyplomowych w zakresie reklamy i PR (2012-2013), studiów podyplomowych na Wydziale Sztuki UP w Krakowie, kreatywne przetwarzanie obrazu cyfrowego (2013).

Agata Baltyzar -  urodzona w Przemyślu w 1979 roku. W latach 1999-2000 studiowała na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych im Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2006 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W latach 2009-2011 asystent w Zakładzie Malarstwa I Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Uprawia malarstwo olejne.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%