Zamknij
REKLAMA

Orlen przejmuje wydawnictwo Polska Press

16:42, 07.12.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Przejmujemy wydawnictwo @Polska_Press. Dzięki transakcji zyskamy dostęp do 17,4 mln użytkowników portali wchodzących w skład Grupy. Pozwoli nam to skutecznie wspierać sprzedaż i rozbudowywać narzędzia big data. To kluczowe zasoby w kontekście planowanego rozwoju sieci detalicznej" - napisał w poniedziałek na Twitterze prezes Grupy Orlen, Daniel Obajtek.

Grupa Orlen przejmuje wydawnictwo Polska Press. Dzięki temu będzie miała dostęp do 17,4 mln użytkowników portali wydawnictwa, a także czytelników "Dziennika Bałtyckiego", "Polska The Times", czy "Dziennika Polskiego".

"PKN ORLEN rozszerza działalność w obszarze mediowym" - podała spółka w komunikacie.

"Akwizycja jednej z największych grup wydawniczych w Polsce, w połączeniu z wykorzystaniem kompetencji i potencjału agencji mediowej Sigma Bis oraz spółki Ruch, umożliwi Koncernowi stworzenie elastycznej, spersonalizowanej i kompleksowej oferty, która znacząco poprawi satysfakcję klientów" - dodano.

Orlen poinformował, że transakcja wpisuje się w strategiczne plany PKN ORLEN w zakresie wzmacniania sprzedaży detalicznej, w tym pozapaliwowej. Według spółki poprzez przejęcie Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group, koncern uzyska m.in. dostęp do 17,4 milionów użytkowników internetu i możliwość pozyskania nowych klientów.

"Konsekwentnie poszerzamy obszary naszej działalności" - powiedział Obajtek.

"Przejęliśmy spółkę Ruch, co ułatwi nam wejście na rynek nowych punktów sprzedaży i rozwój usług e-commerce" - dodał.

Prezes PKN ORLEN stwierdził, że dostęp do 17,4 milionów użytkowników portali, zarządzanych przez Polska Press, skutecznie wzmocni sprzedaż całej Grupy ORLEN, zoptymalizuje koszty marketingowe i umożliwi dalszą rozbudowę narzędzi big data.

"Podejmujemy działania, które wpisują się w nową strategię PKN ORLEN do 2030 r. i będą efektywnie wspierać dynamiczny rozwój sieci detalicznej - ocenił Obajtek.

Według Orlenu, Polska Press to jeden z największych wydawców w Polsce, który w 2019 r. osiągnął przychody na poziomie ponad 398,4 mln zł.

"Polska Press posiada 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych" - poinformował Orlen.

"Funkcjonują z powodzeniem w 15 z 16 województw w Polsce, a w większości z nich zajmuje pozycję lidera pod względem czytelnictwa i sprzedaży" - dodał.

Orlen podał, że portfolio wydawnictwa to także 500 witryn online, co czyni go liderem polskiego internetu w kategorii informacje i publicystyka oraz niekwestionowanym liderem w kategorii informacje lokalne i regionalne. Wydawnictwo wydaje również takie tytuły prasowe, jak: Polska The Times, Dziennik Bałtycki, Dziennik Polski, Express Ilustrowany, Echo Dnia, czy Dziennik Zachodni.

"Na przestrzeni ostatnich lat, liczba unikalnych użytkowników Polska Press wykazuje tendencję wzrostową, rosnąc w samym listopadzie 2020 r. 45 proc. rok do roku" - podano w komunikacie. "Patrząc z perspektywy pojedynczych witryn, największą liczbę realnych użytkowników na poziomie 10,4 mln posiada naszemiasto.pl" - dodano.

PKN Orlen poinformował, że zgodnie ze strategią do 2030 r., będzie rozwijał sprzedaż detaliczną poprzez rozwój nowoczesnych kanałów komunikacji, ekspansję sieci punktów odbioru paczek, digitalizację formatów sprzedaży oraz budowę platformy e-commerce w oparciu o sieć Ruch.

"Pozyskanie Polska Press wpisuje się w założenia tej strategii w szczególności w zakresie budowy zintegrowanej platformy usług cyfrowych w oparciu o bazę klientów" - poinformowała spółka.

"Działania te przyczynią się do wzmocnienia relacji z klientami oraz przełożą się na zwiększenie zysków osiąganych przez koncern" - dodała.

W komunikacie Orlen poinformował, że Polska Press posiada bazę wiedzy na temat preferencji klientów, prowadzonych transakcji czy wartości koszyka w odniesieniu do grupy 60,07 proc. użytkowników internetu w całej Polsce. Według spółki, dzięki temu w ramach Grupy ORLEN będzie możliwe utworzenie nowych modeli biznesowych, które pozwolą na lepsze pokrycie geograficzne oraz dopasowanie oferty dla docelowej grupy klientów.

"Na transakcji skorzystają też firmy zewnętrzne, które aktywnie korzystają z usług reklamodawców" - podano.

"Uzupełnienie portfolio mediowego PKN Orlen o podmiot zarządzający prasą drukowaną i mediami cyfrowymi, umożliwi stworzenie kompleksowej i konkurencyjnej oferty w obszarze reklamy" - dodano.

Według Orlenu tworzenie własnych platform komunikacyjnych, jako wsparcie dla działalności biznesowej i dotarcie do nowych klientów, przez firmy to światowy trend, który obserwujemy już od lat.

Spółka podała, że najstarszy amerykański dziennik "Washington Post", został kupiony przez założyciela i prezesa Amazon.com, a w 2018 r. AT&T, amerykańskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne, zakupiło koncern medialny Time Warner.

"Z kolei w 2016 r. globalna firma elektroniczna Arrow Electronics zakupiła UBM (teraz Informa) czyli całą platformę mediów drukowanych i internetowych w obszarze elektroniki" - czytamy.

Orlen dodał, że jeszcze w 2015 r. duża amerykańska firma telekomunikacyjna Verizon za kwotę 4,4 mld dol. przejęła spółkę internetową AOL, a dwa lata później ten sam telekom za 4,5 mld dolarów przejął inny portal internetowy Yahoo.

"Marc Benioff, współzałożyciel i prezes koncernu Salesforce oraz jego żona Lynne Benioff kupili od wydawnictwa Meredith tygodnik +Time+. Kwotę transakcji ustalono na 190 mln dol." - podała spółka. "Z kolei Patrick Soon Shiong w 2018 kupił gazety +Los Angeles Times+ i San Diego Union Tribune" - dodała.

W komunikacie wskazano, że w 2017 r. koncern samochodowy Renault nabył 40 proc. udziałów we francuskiej grupie medialnej Challenges, a celem zarówno Challenges Group, jak również Renault jest współpracą w zakresie stworzenia wspólnego pola do testowania innowacji oraz tworzenia nowych treści redakcyjnych i technologicznych.(PAP)

Autor: Piotr Gozdowski

pgo/ skr/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (13)

Kuba DiduchKuba Diduch

5 10

I bardzo dobrze. Przynajmniej blisko będą mieli koledzy z Gazety Gorlickiej do Komitetu Cenzury po akceptację. Wychyli się Leszek Klimek z balkonu redakcyjnego, zawoła w głąb ulicy Świeykowskiego: Pani Basiu, dajemy? Dawajcie! odkrzyknie Pani Poseł z okna swojego biura. - Tylko ja z proboszczem na zdjęciu na pierwszym planie!!! Śliwa bardziej z tyłu!!! 16:59, 07.12.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

hyhhyh

3 0

Niech się Pani nie boi, portal "informacyjny", niezwykle rzetelny i obiektywny, za pomocą którego Pan rozwija swoją karierę polityczną na tym nie ucierpi. 16:18, 08.12.2020


PatPat

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Pat Pat

0 0

Mam nadzieję że nie szuka Pan tutaj pochwał na 100 %. Bo jeśli tak to trzeba pisać dla Gazety wyborczej. Tam Pan znalazł by 100 % poparcie. Tak naprawdę szanuję Pana i Pana decyzje. Pozdrawiam kiedyś może spotkamy . Mam nadzieję że tak nie będzie jak Pan pisze ale 50 % ma Pan rację. Wszędzie tak jest także na tym portalu. 18:53, 12.12.2020


A czy to ważne...A czy to ważne...

7 1

Hmmm... I nie za bardzo rozumiem, ekscytacji. Jedna firma przejmuję drugą. Takie transakcje są na porządku dziennym. Mało tego- jest to zrozumiałe; możliwość zamieszczania reklam innych podległych spółek, zarówna na łamach gazet, jak i w Internecie. Trafne i dość logiczne rozwiązanie. 20:39, 07.12.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

oooo

1 0

gastrom też to robi 09:56, 11.12.2020


A czy to ważne...A czy to ważne...

0 0

Nie tylko Gazprom- E. Musk jak dobrze pamiętam też wykupywał różne przedsiębiorstwa. Google- tak samo. Microsoft- też. Polsat też wykupił parę firm. Nie wspominając już np. o Disney (która wykupiła min Marvela, StarWars, Pixar, Fox itd.). I co z tego? Tak to działa- większe firmy kupują mniejsze. 15:19, 11.12.2020


Kuba DiduchKuba Diduch

3 5

Państwowa spółka kupuje sieć mediów. Przejmuje pełną kontrolę nad obsadą personalną, treściami publikowanymi w gazetach i na portalach zależnych. W przypadku braku wpływów ze sprzedaży gazet oraz z reklam utrzymuje trupa sztucznie pieniędzmi z podatków. Tak to będzie wyglądać. Ale co w tym dziwnego? 06:57, 08.12.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

A czy to ważne...A czy to ważne...

3 0

Szanowny Użytkowniku Kuba Diduch, pozwól że zacytuje Twoje słowa:
"Państwowa spółka kupuje sieć mediów. Przejmuje pełną kontrolę nad obsadą personalną, treściami publikowanymi w gazetach i na portalach zależnych." - Tak się zazwyczaj dzieję. Skoro wykłada się na coś pieniążki, to raczej chcę się tym później zarządzać i mieć na to wpływ. Bardzo logiczne i dalej mnie to nie dziwi.
"W przypadku braku wpływów ze sprzedaży gazet oraz z reklam utrzymuje trupa sztucznie pieniędzmi z podatków." - Opisałeś jedno rozwiązanie, a wariantów jest kilka. Dla przykładu, można określić przyczyny spadku i zacząć szukać rozwiązania na poprawę sytuacji. Można sprzedać nierentowną spółkę. Można ją zlikwidować. Rozwiązań jest mnóstwo.
"Tak to będzie wyglądać." - Są to magiczne wróżby, czy analityczne przewidywania? Być może rzeczywiście tak będzie- jest to realne. A być może zmiana właściciela w ogóle nie wpłynie na sprzedaż- co jest równie realne.
Pozdrawiam 12:12, 08.12.2020


BULBUL

3 1

Pewnie - niech od decydowania o tym kto i co piszę będą Niemcy. W całej historii nie było przyjaźniej nam nastawionego narodu. Oni zawsze dbali o to by Polska była zasobna i dobrze rządzona. A nie czekaj... chyba to nie za bardzo dobry przykład. W każdym razie to znacznie lepiej niż PiS bo wiadomo ORLEN = PiS... a nie jak ktoś inny wygra wybory to obsadzi to stanowiska - też ten przykład nie najlepszy. W każdym razie jest źle bo to nie Kuba Diduch, który przecież pracował w kancelarii prezydenta itd. i ma kompetencję i się zna. 12:48, 08.12.2020


marusz 56marusz 56

1 0

Następny zakochany w Reichu... . 18:25, 10.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

plpl

2 0

ORLEN ZACHOWUJE SIĘ JA GASTROM W ROSI WYKUPUJE POMAŁU CAŁOM PRASĘ I DYSTRYBUCJE PRASY OJ CZY TO NIE PACHNIE Prawo i Sprawiedliwość Polską Rzeczpospolitą Ludową 09:49, 11.12.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

oooo

1 1

Prezes sekretarz KC-PiS Kaczyński nawet pasuje mamusia byłą by dumna 09:54, 11.12.2020


REKLAMA
0%