Zamknij

Wielozadaniowość - jakie ma wady i zalety w pracy?

Artykuł sponsorowany + 00:00, 31.07.2024 Aktualizacja: 10:07, 31.07.2024
Skomentuj Fot. Materiały promocyjne pracuj.pl Fot. Materiały promocyjne pracuj.pl

W swojej pracy stawiasz na multitasking, próbując realizować kilka projektów jednocześnie? Niestety, wielozadaniowość nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie masz podzielnej uwagi, praca nad wieloma zadaniami może skutkować obniżeniem produktywności. Warto nieco bliżej poznać wady i zalety multitaskingu, a następnie zastanowić się, czy w przypadku konkretnego stanowiska wielozadaniowość rzeczywiście się sprawdzi.

  • Wielozadaniowość oznacza wykonywanie kilku zadań jednocześnie, które mogą różnić się między sobą stopniem trudności czy czasem realizacji.
  • Jedną z kluczowych wad multitaskingu jest trudność w utrzymaniu skupienia na wysokim poziomie.
  • Dla wielu osób wielozadaniowość stanowi motywację do zwiększenia produktywności.

Co to jest wielozadaniowość?

Pod pojęciem wielozadaniowości, czyli inaczej multitaskingu, kryje się wykonywanie kilku czynności równocześnie. W tym przypadku musisz skupić się na wielu zadaniach, takich jak na przykład odbieranie telefonów służbowych, odpisywanie na maile czy realizowanie projektów. Czasami są to drobne czynności, które tylko na moment rozpraszają Twoją uwagę, a niekiedy multitasking to praca nad kilkoma większymi zadaniami. Nie sposób jednoznacznie ocenić, czy w dzisiejszych czasach multitasking sprzyja, czy też obniża produktywność. Niewątpliwie wiele zależy od indywidualnych predyspozycji i przyzwyczajeń, a także od specyfiki wykonywanej pracy.

Jakie są wady wielozadaniowości w pracy?

Multitasking ma wiele wad, które szczególnie odczuwają osoby z deficytem koncentracji. W takim przypadku nawet chwilowe odwrócenie uwagi od wykonywanej czynności może skutecznie utrudnić utrzymanie skupienia na dłużej. Warto podkreślić, że większość osób potrzebuje około 15 minut, aby w pełni skoncentrować się nad konkretnym zadaniem. Co za tym idzie, kilkukrotne przenoszenie uwagi może skutkować utratą nawet godziny dziennie. W rezultacie na wykonanie tych samych zadań będziesz potrzebował więcej czasu. Znamienną pułapką multitaskingu jest także ryzyko niedokładnego wykonywania obowiązków. Przy realizacji kilku zleceń jednocześnie wiele osób stara się jak najszybciej je zakończyć, zazwyczaj kosztem jakości. Uwaga zostaje rozproszona na różne zadania, zamiast skupić się na jednym i wykonać je na najwyższym poziomie. Dodatkowo warto podkreślić, że osoby stawiające na multitasking często są postrzegane jako wszechstronne, które świetnie radzą sobie z łączeniem wielu obowiązków. Współpracownicy lub przełożeni mogą chcieć to wykorzystać, powierzając im kolejne zadania.

Chciałbyś zdobyć pracę w Gostynie? Zapoznaj się z najnowszymi ofertami i aplikuj na wymarzone stanowisko!

Najważniejsze zalety wielozadaniowości

Chociaż multitasking ma wiele wad, nie sposób nie zauważyć również jego zalet. Jedną z nich jest większa motywacja do terminowego realizowania zadań. Dla niektórych osób wielozadaniowość wiąże się bowiem z poczuciem, że w krótkim czasie udało im się wykonać kilka czynności. Satysfakcja z własnej pracy nierzadko przekłada się także na lepszą produktywność. Należy też dodać, że multitasking świetnie sprawdza się w przypadku realizacji większych projektów. Wówczas można co jakiś czas przerywać wykonanie jednego zadania, na rzecz kilku mniejszych, aby później wrócić do głównego projektu z większym entuzjazmem. Ponadto wielozadaniowość uczy także szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuację. W wielu branżach multitasking sprzyja utrzymaniu odpowiedniego tempa realizacji zadań, choć oczywiście umiejętność dostosowania się do takiego trybu pracy jest kwestią indywidualną.

Szukasz pracy w Międzyrzecu Podlaskim? Sprawdź online aktualne ogłoszenia i dowiedz się, jakie są wymagania potencjalnych pracodawców!

Podsumowanie

Jeśli w swojej pracy chcesz postawić na multitasking, musisz najpierw zastanowić się, czy jesteś typem wielozadaniowca. Spróbuj małymi kroczkami zacząć wykonywanie kilku zadań jednocześnie i sprawdź swoją produktywność. Pamiętaj, że w dłuższej perspektywie wielozadaniowość może okazać się męcząca - musisz sam ustalić tryb pracy, który najlepiej odpowiada Twoim preferencjom i dotychczasowym przyzwyczajeniom.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PracownikPracownik

0 0

Niestety ale przeważnie przełożony wymaga wykonanie wielu zadań jednocześnie. Do luksusu należy skupienie się tylko na jednym zadaniu. A jak ma się kilku przełożonych to już masakra nie wiadomo od czego zacząć.

15:02, 31.07.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%