Zamknij

Jak wybrać kierunek studiów w 2021 roku?

00:00, 22.02.2021 artykuł sponsorowany

Wybór kierunku studiów z całą pewnością jest jednym z najcięższych wyborów
w życiu każdego człowieka. Przede wszystkim ma wpływ na przyszłość zawodową i to, czym się będzie zajmować dana osoba przez co najmniej najbliższe 30 lat. Wybór nie jest wcale prosty, w szczególności dlatego, że obecnie jest naprawdę bardzo wiele kierunków studiów, spośród których trzeba się zdecydować na jeden. Dlatego też w niniejszym artykule postaramy się przedstawić, w jaki sposób dokonać wyboru kierunku studiów w 2021 roku.

Kierunki humanistyczne, ścisłe i przyrodnicze

Pytanie „co studiować” zazwyczaj zadać sobie należy jeszcze przed wyborem przedmiotów zdawanych na maturze. Wtedy bowiem praktycznie determinujemy, w jakim kierunku chcemy iść dalej. Każdy wie, że generalnie studia dzieli się na ścisłe, przyrodnicze oraz humanistyczne. Do pierwszych zaliczyć można matematykę informatykę i tak dalej, do drugiej pielęgniarstwo, medycynę, weterynarię, a do trzeciej prawo, dziennikarstwo, czy też socjologię. Co istotne, w trakcie rekrutacji na dany kierunek ocenia się nie wszystkie przedmioty zdawane na maturze, ale jedynie te, które dają jakąś podstawową wiedzę z danej dziedziny. Dlatego też wybór przedmiotów maturalnych powinien być przemyślany. Jednocześnie w celu nadrobienia zaległości, warto skorzystać z Buki.org.pl, który to serwis umożliwia znalezienie odpowiedniego korepetytora w danej miejscowości z wybranego przedmiotu. Buki jest najlepszym tego typu serwisem, dlatego zachęcamy do przetestowania go już dzisiaj!

Przykładowo, chcąc zostać informatykiem, trzeba zdawać co najmniej matematykę oraz fizykę na poziomie rozszerzonym. Z kolei chcąc piastować funkcję lekarza, skupić się należy na biologii i chemii. Przydatną wskazówką jest również, żeby nie skupiać się na wszystkich szkolnych przedmiotach – trzeba wybrać dwa ulubione, w których czujemy się najmocniejsi i w tym zakresie rozwijać swoje zainteresowania. Oczywistym jest również, że na różnych uczelniach różne są wymagane przedmioty podlegające ocenie w trakcie rekrutacji. Dlatego też warto trzymać rękę na pulsie, aby nie pomylić się wypełniając deklarację maturalną.

Lokalizacja uczelni

Po drugie warto zastanowić się nad lokalizacją wymarzonej uczelni. Obecnie szkoły wyższe dostępne są praktycznie wszędzie, nawet w stosunkowo niewielkich ośrodkach miejskich. Nadal jednak prym wiodą uczelnie w największych miastach w Polsce, czyli w Warszawie, Krakowie, Łodzi, czy też Wrocławiu. Jest to niezwykle istotny wybór, ponieważ zazwyczaj ludzie pozostają w miejscach, w których studiowali. Już w trakcie nauki uczęszczają na praktyki i zawierają znajomości, które potem pomagają uzyskać stałe zatrudnienie. Dlatego też decyzja o wyborze lokalizacji uczelni jest bardzo ważna i nie powinna być bagatelizowana.

Analiza rynku pracy

Wybierając kierunek studiów warto zrobić dokładny przegląd odpowiadający na pytanie jakie trendy na rynku zatrudnienia obecnie występują. Co warto zauważyć, każdy chce godnie żyć, nie martwiąc się o pieniądze. Dlatego niekoniecznie dobrym wyborem jest wybieranie kierunków, po których ciężko o pracę w zawodzie. Coraz większą popularnością z kolei cieszą się kierunki zamawiane, czyli takie, po których ukończeniu zatrudnienie jest praktycznie gwarantowane. Niezależnie jednak od dokonanego wyboru, zauważyć trzeba, że nie mają problemu w znalezieniu pracy w zawodzie osoby, które są najlepszymi studentami na danym roku.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie jakie studia wybrać – jak wskazano powyżej – jest niezwykle trudna i skomplikowana. Jest również zależna od indywidualnych predyspozycji i pasji danej osoby. Na zakończenie warto dodać, że nie zaleca się wybierania dziedziny, której się nie lubi. Przykładowo, osoba pasjonująca się historią, nie powinna na siłę iść na matematykę, ponieważ musi mieć na uwadze, iż najprawdopodobniej właśnie z tą dziedziną będzie mieć nieustanny kontakt przez resztę życia. Trzeba wybierać to, co się lubi.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%