[ALERT]1556190702987[/ALERT]
Na telefonie młodej kobiety pojawia się komunikat: „Cześć siostra, mam do Ciebie wielką prośbę”. Nic nie wzbudza podejrzeń dziewczyny. Przecież to jej siostra pisze do niej za pośrednictwem Messengera. Rozmowa, jakich wiele w ciągu zaledwie jednego dnia. Chwilę później dalsza część korespondencji: „Pilnie potrzebuję BLIK-a. Kończy się super promocja. Oddam najdalej za pół godziny”. Dziewczyna nie posiada takiego systemu płatności więc prosi towarzyszącego jej chłopaka o pomoc. Bez problemu zgadza się, ufa przecież swojej dziewczynie. Chwilę później wysyłają numer.
- „Ale wiecie, musicie jeszcze zatwierdzić transakcję na swoim telefonie” – przypomina kolejny komunikat od „siostry”. Tak też się dzieje. W ten sposób zatwierdzili transakcję na 1000 złotych.
Mija zaledwie kilka minut, kiedy rozdzwonił się telefon mieszkanki naszego powiatu. Spogląda na ekran: „Siorka”. Pomimo pewnego niepokoju szybko odbiera połączenie i słyszy głos swojej siostry: „Cześć siostra. Ktoś przejął mojego Messengera i wypisuje „jakieś głupoty”. Wcześniejsze obawy znajdują przykre potwierdzenie. Jest już jednak za późno. Pieniądze zostały wypłacone przez oszusta z jednego z bankomatów na terenie kraju.
Czym jest BLIK
System BLIK ułatwia użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych, internetowych, a także wypłacanie gotówki za pomocą kodu generowanego przez aplikację bankową. Tę właśnie możliwość wykorzystują oszuści. Najczęściej łamiąc hasła włamują się na naszego Messengera i wybierają znajomych, z którymi się najczęściej kontaktujemy. Następnie podszywając się pod nas proszą o pożyczenie pewnej sumy pieniędzy przekazanej kodem BLIK. Kończąca się promocja, zagubiona torebka, czy nieprzewidziana wizyta u mechanika to najczęstsze historie, które mają uzasadnić nagłą potrzebę pożyczki. Zdarza się także, że oszuści proszą o podanie kolejnego kodu BLIK kłamiąc, że pierwszy nie zadziałał. W ten sposób są w stanie wypłacić nawet kilka tysięcy złotych.
Co zrobić, jeśli ktoś ze znajomych zwróci się do Ciebie za pośrednictwem komunikatora o pożyczkę?
Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem jest zatelefonowanie do tej osoby i zweryfikowanie jej tożsamości, np. poprzez zadanie pytania, na które tylko Wy znacie odpowiedź. Jeśli natomiast to z Twojego konta wysłano takie wiadomości, natychmiast zmień hasła i ostrzeż wszystkie potencjalne ofiary oszustów. Twoja szybka reakcja może uratować oszczędności Twoich bliskich i znajomych.
Każdą, nawet nieudaną próbę oszustwa należy zgłosić policji.
aga14:07, 25.04.2019
ale ci ludzie są naiwni! stare dobre powiedzenie mówi: "co nagle to po diable" a wystarczy się do tego stosować.
Bartek k16:41, 25.04.2019
"Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem jest zatelefonowanie do tej osoby i zweryfikowanie jej tożsamości, np. poprzez zadanie pytania, na które tylko Wy znacie odpowiedź. "
Nie ma to jak 'mądra' rada.
Użytkownik18:15, 25.04.2019
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Janusz21:34, 25.04.2019
A co to ten blik wogole?
adam123:53, 25.04.2019
Gdyby ktoś włamując się do czyjegoś messengera wysyłał jakieś nieprzyjemne informacje do naszych władz, albo jeszcze gorzej do Eskimosów domagających się tzw. mienia bezspadkowego to po kilkunastu minutach w jego domu byłaby policja. Gdy problem dotyczy oszustw finansowych, w których ofiarami są zwykli obywatele to sprawcy nigdy nie zostaną wykryci
Użytkownik08:20, 26.04.2019
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
j15:14, 27.04.2019
Ale frajerzy, kto w tych czasach wierzy w coś takiego. Teraz, kiedy jest tyle wyłudzeń pieniędzy (na wnuczka, na sąsiada), teraz jeszcze doszła "siostra". Co za rodzina, że na temat pożyczki piszą sobie na messengerze, zamiast zadzwonić i poprosić w prost. Naiwniacy. NASTĘPNYM RAZEM SPRAWDŹCIE KTO TAK NAPRAWDĘ DO WAS PISZE.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Główny inspektor pracy: ustawa o ochronie sygnalistów n
Dokładnie za 30 lat będzie praca w Gorlicach dla każdego.
UP
23:40, 2025-07-06
Wybierając nocleg kobiety sprawdzają, czy jest parking,
W Gorlicach nie ma miejsca dla Turystów.
Turystka
23:19, 2025-07-06
Ciacho dla Mani – pomóż Manueli w walce z rakiem
Dizelku też masz *%#)!& dysgrafię??!!!
alonso
22:47, 2025-07-06
Snajper Glinika w 2. lidze: wyjątkowy moment
No to ciekawe jacy napastnicy będą w GKSie
Rubas
21:00, 2025-07-06