Przypomnijmy, że portal GORLICE24.pl jako pierwszy na początku tego roku dotarł do dokumentów związanych z prośbą firmy EMPOL skierowaną do Starostwa Powiatowego w Gorlicach dotyczącą wstrzymania wszelkich procedur związanych z wydaniem pozwolenia na budowę spalarni śmieci.
[ZT]6687[/ZT]
Tym razem dysponujemy urzędowym dokumentem będącym oficjalną odpowiedzią Starostwa na przedmiotowy wniosek. Dowiadujemy się z niego, że Starostwo odmówiło firmie EMPOL zawieszenia prowadzonego postępowania administracyjnego (skan dokumentu poniżej)
O komentarz w tej sprawie ponownie poprosiliśmy radną Rady Miasta Gorlice Lucynę Jamro, która od samego początku reprezentuje mieszkańców Gorlic przeciwnych budowie spalarni śmieci w naszym mieście.
Cieszę się, że dzięki mojej determinacji i zaangażowaniu Towarzystwo na Rzecz Ziemi czujnie śledzi całe postępowanie administracyjne odnośnie planowanej budowy tzw. SPALARNI i jest skuteczne w swoich działaniach broniąc interesu mieszkańców Gorlic oraz środowiska. W odwołaniu, które zostało przez nas wniesione do Starostwa Powiatowego w Gorlicach, złożyliśmy sprzeciw wobec wniosku wnioskodawcy Empol o zawieszenie postępowania. W uzasadnieniu zwróciliśmy uwagę, że wniosek inwestora stoi w sprzeczności z zasadą szybkości postępowania określoną stosownymi przepisami prawa.
Tok postępowania w sprawie pozwolenia na budowę nie może służyć za "przechowalnię" planowanych przedsięwzięć, a niniejsza sprawa zdaje się być dostatecznie wyjaśnioną do podjęcia rozstrzygnięcia w przedmiocie odmowy udzielenia pozwolenia na budowę. Zwróciliśmy też uwagę, że założenia inwestycyjne wnioskodawcy nie maja szans na realizacje w aktualnym stanie prawnym, gdyż zamierzony sposób gospodarowania odpadami jest niezgodny z planami gospodarki odpadami o których mowa w ustawie z 2012r o odpadach.
Mam nadzieję, że budowa tzw. SPALARNI w naszym mieście schodzi na dalszy tor, zaś coraz bliżej nam do GEOTERMII dla Gorlic i Sękowej. Mamy dotację na odwiert, który pokaże czy parametry temperatury, wydajności źródła wody są wystarczające i jeśli się to potwierdzi w dbałości o środowisko ogrzejemy nasze gorlickie osiedla.
Dziękuję mieszkańcom, którzy obdarzyli mnie po raz drugi mandatem zaufania, wybierając na kolejną kadencję do Rady Miasta. Jest to dla mnie duże wyzwanie i motywacja do dalszej pracy na rzecz lokalnej społeczności.
Myślący11:34, 04.02.2019
OPTYMISTYCZNA WIADOMOŚĆ!
Spalarnia śmieci byłaby gigantyczną KATASTROFĄ dla Gorlic. Nie w centrum małego miasteczka bez infrastruktury drogowej, gdzie już teraz mieszkańcy duszą się w smogu? Spalarnia potrzebuje ogromnej ilości odpadów a po segregacji w Gorlicach będzie ich niewiele - może 10% potrzeb. Resztę trzeba będzie przywieźć tirami najlepiej z zagranicy bo dobrze płacą. Z kolei składowanie odpadów to odór (wystarczy oczyszczalni), to także insekty i możliwe dalsze skażenie gleby i wód gruntowych. Wreszcie sam proces spalania po którym pozostają pyły i gazy zawierające dziesiątki różnych szkodliwych związków, które powinny być zutylizowane. Projekt techniczny pewnie te zagrożenia rozwiązuje dla uzyskania pozwolenia na budowę, ale niema pewności czy w praktyce wszystkie warunki będą spełniane, np. czy samochody i składowiska będą szczelne, a co najważniejsze niema pewności czy filtry będą sprawne bez przerwy, bo taniej będzie co jakiś czas po "cichu" np. pyły wypuścić w powietrze, może też nastąpić "AWARIA" na życzenie - mniej masy do utylizacji. Poza tym żadne filtry nie zatrzymają 100% szkodliwych pyłów, zawsze PEWNA ich ilość przedostanie się do powietrza!
Zgoda na spalarnię w Gorlicach to SZALEŃSTWO. Potomni by nam tego nie wybaczyli. Tylko dobra organizacja segregacji odpadów do recyklingu i kompostowanie części organicznych ma sens i przyszłość.
Zaniepokojony sukces15:42, 04.02.2019
A co sie bedzie dzislo teraz ze smieciami - kto je skonsumuje? Cz tez bedzie nispodxiewany pozar? Bez starania sie o pozwolenie? To chyba jeszcze gorzej dla nas.
Myślący18:55, 04.02.2019
Do Zaniepokojony sukces: Spoko! Śmieci Trzeba SEGREGOWAĆ - nawet gdyby była spalarnia. Plastiki, szkło, papier, metal itp. po recyklingu można ponownie wykorzystać. Części organiczne, takie jak: żywność, rośliny itp. - można kompostować i wykorzystywać do ulepszania gruntów rolnych. Pozostały niewielki procent śmieci , trzeba niestety zakopać, lecz są to szczątkowe ilości nie mające znaczenia dla środowiska.
Co do składowiska śmieci, to miejmy nadzieję, że SANEPID wreszcie będzie robił to, co do niego
należy, żeby składowiska nie były źródłem skażenia gruntu i powietrza i były zabezpieczone przed POŻARAMI!!
BOboa11:12, 07.02.2019
Gorliczanie chcieliby żeby nasze śmieci wywieźć np do Limanowej, no bo jak nasze śmieci u nas?
Giza16:46, 04.02.2019
@Myślący, trafione w punkt !
Autobusy innych przewoźników i linii nie zajeżdżają do Gorlic, bo "nie ma dróg a także leżą poza szlakiem komunikacyjnym", ale tiry ze śmieciami to by chętnie zajeżdżały. WON! Przez to jesteśmy skazani na lokalną drożyznę komunikacyjną.
Po drugie, brak dróg to także dla nas mieszkańców problem, bo stoimy w korkach, drogi pozapadane, powgniatane itp.
Po trzecie, sprawy ekologii. Niby wszystko pięknie fajnie, nieszkodliwe. Z oczyszalnią było podobnie i jak to wspaniale miało być, a prawda jest taka, że nie można tamtędy przejść bo tak śmierdzi, że się człowiek dusi!
Ekwilibrysta Płciowy17:13, 04.02.2019
Ktoś pamięta może, który z lokalnych samorządowców walczył jak lew z mieszkańcami o to, by spalarnię wybudować? Dla ułatwienia dodam, że to ten samirządowiec, którego poparło najwięcej mieszkańców w historii. Tak jakoś dziwnie...
AOdonis11:07, 07.02.2019
A co mnie to obchodzi?
gsc21:06, 04.02.2019
No tak, swoje gorlickie śmieci to najlepiej wywieźć do innego miasta, albo na wieś, albo najlepiej do lasu...
Gorliczanin11:47, 05.02.2019
No tak myślicielu - lepiej będzie jak śmieci będą przywozić do "Gorlickiej Metropolii" z innych miast i wsi a nawet z zagranicy? Powiem Ci jeszcze, że nie musisz wywozić śmieci do lasu, wystarczy zapakować do worków i wystawić przy drodze - sami zabiorą.
Zdziwiony21:37, 04.02.2019
Eeee, co? Jakim cudem starostwo tylko na podstawie sprzeciwu Towarzystwa odmówiło zawieszenia postępowania? Przecież sprzeciwić się zawieszeniu mogą tylko strony postępowania, a nie Towarzystwo, które jest podmiotem na prawach strony. Przedwczesna ta radość.
Aga22:18, 04.02.2019
Segregacja oczywiscie tak, ale przede wszystkim zmniejszenie pierwotnego wytwarzania śmieci, bo cóż to znaczy, że produkt jest zapakowany w kilka opakowań, że opakowanie jest sztucznie powiększane tylko po to, by produkt się sprzedał. Opakowania też składają się z różnych materiałów, a to jest utrudnienie w segregacji. Trzeba zająć się "produkcją" śmieci już u producenta!
marek08:46, 05.02.2019
racja, kupuję w aptece witaminę C, pudełko musi być, i cała "płachta" opisu, którego nikt nie czyta, bo wie, co to jest witamina C; kosi ktoś trawnik - zamiast w kącie ogródka zrobić mały kompostownik, przywozi całe wory trawy, i buch! do kontenera "blokersom", a co, on musi mieć porządek! i wiele jeszcze takich prostych rzeczy do zrobienia, a stosy śmieci zmaleją
80-latek15:10, 05.02.2019
najwyzszy czas obciazyc kosztami utylizacji wszelkiego badziajstwa ich producentow a nie nas konsumentow lata zylo sie bez idiotycznych opakowan z plastiku terraz postep polega na pakowaniu 10 razy w badziewie plastikowe kazdego drobiazgu to nie my jestesmy producentami wszelkiego rodzaju swinstwa jak wam wszystkim wladza na kazdym szczeblu wmawia robiac siano w mozgu zbijajac na tym kokosy lecz ich zeczywisci producenci
T17:41, 08.02.2019
Absolutnie święte słowa.
Pex16:42, 05.02.2019
Ta spalarnia może być wszędzie... tylko nie u nas!
Jakie to polskie... :(
Polak18:15, 05.02.2019
Szpanowanie, to dopiero polskie i nie wymaga myślenia, gorzej swoją tezę uzasadnić.
Adog11:09, 07.02.2019
Bardzo polskie i chyba będzie zawsze aktualne.
T17:40, 08.02.2019
Skoro jest taka świetna, opłacalna i nowoczesna, to czemu się o nią nie biją w województwie, w Polsce, ba, za granicą?
aga19:53, 06.02.2019
z innej beczki,z jakiej przyczyny poszly smieci az 40% w góre!!!!!!!!!!!!!!!
Smieciarz20:42, 06.02.2019
Z takiej to przyczyny, że rynek jest nasycony i utylizacja śmieci graniczy z cudem. Potrzeba budować więcej spalarni, a plan województwa małopolskiego na który powołują się przeciwnicy staje się niewystarczający. Bez nowych rozwiązań śmieci będą coraz droższe.
AOdonis10:59, 07.02.2019
Przykro się robi, że w tym kraju utrudnia się przedsiębiorcy realizacje inwestycji, a potem jeszcze się tym obnosi. Zamiast spalić to będzie niebezpieczna góra śmieci która raz zna jakiś czas sama się zapali. Ludziom spalanie sie kojarzy z dymem i smrodem. Ci co przodują w technologi śmieci spalają.
Bobo11:01, 07.02.2019
Płaca poszła w górę, podniesiono najniższa krajową. Podrożał prąd i wszystko do góry. Gdyby była spalarnia podwyżki by nie było.
ja Jann12:51, 07.02.2019
no ale az tyle to juz gruuuuubo
Wsiok21:09, 07.02.2019
Do 'Gorliczanin' - wg ciebie to "wystarczy zapakować do worków i wystawić przy drodze - sami zabiorą" - a nie zastanawiałeś się gdzie wywiozą??? Podpowiem ci - do spalarni, w innym mieście, gdzie mniej takich ciemniaków, chłopskich filozofów!
Gorliczanin01:05, 08.02.2019
Czyli, JAŚNIE OŚWIECONY MYŚLICIELU, zgadzamy się z tym, że śmieci "sami zabiorą". Co dalej z nimi robią nie wiem i nie bardzo mnie to interesuje. Jeżeli wywożą je do "JAKIEJŚ SPALARNI W JAKIMŚ MIEŚCIE" jak Ci się marzy, to pewnie jedynie na rozpałkę, bo tyle ich jest.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
23 6
Trafiłeś w punkt człowieku..teraz wytłumacz to niektórym ludziom po studiach,zwłaszcza po polibudzie,którym wydaje się że nowoczesna myśl techniczna wszystko załatwi,bo przecież ach te filtry-one wszystko zatrzymają.. a jak ktoś myśli proekologicznie czytaj przyszłościowo to jest zacofanym i niepostępowym dziadem..
5 27
Oczywiście typowy Janusz wie lepiej niż "inżyniery". Co mi tu "bedom" smrodzić po moim niebie.
19 4
Młody Janusz nie czytał dokumentów wojewódzkich w sprawie gospodarki odpadami? To niech doczyta, a potem się wypowiada. OK?
Poza tym, po spalaniu pozostają jeszcze różne odpady (np. popioły). Co z nimi Pan będzie robił? Zostawimy w Gorlicach?
7 10
puknijcie sie w leb - idac tym tokiem myslenia teraz zatrzymalibysmy sie na sredniowieczu
3 2
Kto "dusi się w smogu w Gorlicach" - cyt. za Myślący - jeśli można wiedzieć?
6 12
"nie znam się, to się wypowiem"
KATASTROFA to takie "myślenie". W Austrii potrafią mieć spalarnie w centrum Wiednia i żyją. Tutaj to by każdy w cztery litery chciał mieć ciepło i wodę cieplutką w kraniku, najlepiej za darmo, ale spalarni żeby było taniej to wybudować nie wolno "bo panie to będzie jeden smród i smog". Niech jedzie taki jeden z drugim do Wiednia i zobaczy gdzie ten "smród i smog". A najwięcej mają do powiedzenia Ci, którym najdłużej to będzie "przeszkadzało".
4 5
Co za ograniczona wypowiedź ! Najlepiej zaorać cały powiat i zasiać las ! To nie będzie trzeba nowych dróg nowych miejsc pracy super myślenie ! Rafineria tyle lat działała truła bardziej ale to miasto żyło!! (to nie znaczy,że trzeba truć ale inwestować)
Zaproponuj coś innego alternatywę proszę słucham ? Ja mam,może Mega osiedla DPSów(domów starców) i las (ironia)..