Zamknij
REKLAMA

Gorlice. Wydali ponad pół miliona by stworzyć muzeum

14:11, 17.01.2019 | Jarosław Rozpłochowski
Skomentuj
REKLAMA

Od 10 lat członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” konsekwentnie szukali w kraju i na świecie wszelkich pamiątek militarnych dotyczących okresu I i II wojny światowej. Uzbierali tego tyle, że stworzyli właśnie pierwsze w mieście prywatne muzeum.

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

Od ładnych kilku lat ich charakterystyczne niebieskie mundury towarzyszą wielu imprezom patriotycznym i nie tylko organizowanym w naszym regionie. Oczywiście tą najbardziej znaną są rekonstrukcje „Bitwy pod Gorlicami” odbywające się od kilku lat w Sękowej, choć młodszym czytelnikom warto przypomnieć, że jedna z rekonstrukcji, bodajże pierwsze odbyła się w Gorlicach na Wzgórzu Cmentarnym.

Na co dzień każdy z nich zawodowo zajmuje się różnymi rzeczami, ale wspólnie połączyła ich pasja do militariów i historii. Tak powstała właśnie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915”.

Przez lata swojej działalności angażowali się nie tylko w rekonstruowanie walk, które toczyły się ponad 100 lat temu na naszej ziemi, ale także inwestowali każdy wolny grosz w pamiątki z czasów obu światowych wojen. Jak się okazało przez dekadę uzbierali tego pokaźną kolekcję.

Ostatnie dziesięć lat zarówno ja jak i koledzy jeżdżąc i po kraju i po świecie szukaliśmy pamiątek związanych z I i II wojną światową. Angażowaliśmy w to każdą wolną złotówkę. Budując ekspozycję w naszej izbie pamięci na szybko podliczyliśmy wartość kolekcji i bez najmniejszej przesady możemy wycenić ją, na co najmniej pół miliona złotych! – powiedział w rozmowie z GORLICE24.pl Sławomir Habel z GRH Gorlice 1915

Dziś po zakończeniu się uroczystości 74. rocznicy wyzwolenia Gorlic spod niemieckiej okupacji wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na ulicę Mickiewicza, gdzie członkowie GRH Gorlice 1915 utworzyli, coś co oni skromnie nazywają „izbą pamięci”, ale nazwanie tego, co udało nam się dziś zobaczyć muzeum (i to z prawdziwego zdarzenia) nie będzie najmniejszą przesadą!

Na kilkudziesięciu metrach kwadratowych zgromadzono kilka tysięcy eksponatów traktujących o czasach I i II wojny światowej. Broń, amunicja, dokumenty, pieniądze, elementy wyposażenia żołnierzy, zastawa stołowa i w końcu mundury to wszystko prawdziwy rarytas dla każdego fana tej tematyki. Na uwagę zasługuje fakt, że o ile mundury z okresu I wojny światowej są replikami, tak kilkadziesiąt pozycji umundurowania żołnierzy z okresu II wojny światowej to najprawdziwsze oryginały!

Naszym zdaniem kolekcję powinien zobaczyć każdy, choćby nawet historia nie była jego pasją! Ciężko o tak żywą i prawdziwą lekcję historii na wyciągnięcie ręki, jaką zafundowali nam członkowie gorlickiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

Zwiedzanie ekspozycji będzie odpłatne, ale nie będą to ceny, które uniemożliwią komukolwiek możliwość zobaczenia naszej kolekcji. Wprowadzenie biletów wstępu nie jest podyktowane w żaden sposób chęcią zysku, ale dzięki tym środkom będziemy mogli kontynuować nasze poszukiwania kolejnych pamiątek i regularnie poszerzać kolekcję – dodaje Sławomir Habel.

Goście i dziennikarze, którzy dziś, jako pierwsi mieli okazję zobaczyć ten okazały zbiór nie kryli zaskoczenia bogatością kolekcji i nie szczędzili prawdziwych słów uznania dla pomysłodawców.

Dla wszystkich zainteresowanych Izba Pamięci, czy też Muzeum I i II wojny światowej otworzy swoje podwoje najdalej do końca lutego. Zainteresowani znajdą je w dobudówce do kamienicy przy ul. Mickiewicza, ale wejście jest od podwórza bloku przy ulicy Nadbrzeżnej.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (14)

PWPW

18 52

Mam nadzieję i wierzę, że tak jest, że przedstawiona kolekcja to zamiłowanie do historii a nie fascynacja nazizmem. 16:56, 17.01.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

LucasLucas

8 2

Za dużo się Obywatel telewizji chyba naoglądał :) 21:25, 19.01.2019


MEMORYMEMORY

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


MEMORYMEMORY

4 0

Zaiste, zbiory są imponujące, ale żeby nie było tak pięknie. Zbiory pana Habela znane są środowisku nie od dzisiaj i z tego, co wiem już od dawna nosił się z zamiarem wystawienia swojej kolekcji. Problem jednak był w tym, że wszystkie jego niemieckie mundury nosiły symbole formacji SS. Po drugie, przeglądając zdjęcia drobiazgów wyposażenia dostrzegłem wiele nieprawidłowości a więc pozostaje uzupełnić jeszcze wiedzę i opis eksponatów. Po trzecie, dlaczego tej wystawy nie urządzono w miejscowym muzeum PTTK ? Otóż nowy zarząd gorlickiego muzeum PTTK rozpoczynając swe rządy od awantury ?klubowej? - z udziałem policji włącznie, skutecznie zrazili wszystkich zainteresowanych współpracą ze sobą. Gburowatość, mściwość i totalna głupota całkowicie pozbawiła wszelkich zainteresowanych jakichkolwiek chęci współpracy z tą niegdyś świetnie prosperująca instytucją. Dzisiaj wszyscy ci, którzy kiedyś bezinteresownie współpracowali z gorlickim muzeum spluwają na samo wspomnienie o tej placówce. Nie jest również tajemnicą, że pracownica muzeum i gorlickie GRH kiedyś współzałożyciele stowarzyszenia dzisiaj są największymi wrogami? i nie tylko oni. Stąd zapewne powstanie konkurencyjnej izby pamięci. Sama zaś GRH po licznych wewnętrznych wojenkach, podziałach i rozpadach szybko z piedestałów swego środowiska spadła do rangi najgorszej grupy rekonstrukcyjnej (stąd znani są jako WIEŚMAKI). Brak zaproszeń oraz zmniejszająca się liczba imprez na których mogli by być (jeszcze) zaproszeni po 2018 roku drastycznie spada. Tak więc pozostało by zawieszenie mundurów na kołku i sentymentalne wspominanie pijackich libacji na wyjazdach grupy. Pomysł stworzenia takiej izby to w pewnym sensie jedyna alternatywa dla gorlickiej zbieraniny pseudo rekonstruktorów. Ach te gorlickie bagno, czemu ono służy ? 20:34, 23.01.2019


Ekwilibrysta PłciowyEkwilibrysta Płciowy

12 21

A ja takiej nadziei jak PW nie mam, choć inicjatywa super. Jeden z jej ojców-założycieli od lat nosi na szyi młot Thora i niespecjalnie się ze swoimi fascynacjami kryje. No ale w końcu, cytując znanego ministra od trampek - trzeba takie fascynacje u młodzieży zrozumieć :). 18:58, 17.01.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

szaryszary

13 12

za dużo tvn-u i wyborczej szkodniki super sprawa 22:35, 17.01.2019


lenalena

7 2

"Thor był jednym z głównych bogów nordyckich, niezwykle silny patron burzy, piorunów, sił witalnych, ale także rolnictwa i domowego ogniska. Słynął ze swojego młota, który zawsze do niego wracał, ilekroć Thor nim rzucił. Młot Thora stał się dodatkiem noszonym często na szyi lub nadgarstku.
Podobno noszenie tego symbolu pomaga osiągnąć sukces w handlu i chroni przed stratami. Młot ten służył Thorowi do rozbijania wszystkiego, co stało na jego drodze do szczęścia, więc nam ma też pomóc w dążeniu do celu. Ponadto jest symbolem siły, odwagi, inwencji twórczej i nieulegania przeciwnościom losu. Młot Thora jest talizmanem, dzięki którym swoje niepowodzenia możesz przekuć na sukces. "
13:50, 19.01.2019


pepe%pepe%

10 3

A spróbuj kupić mundur polski 39, albo radziecki z II wojny w "rozsądnej" cenie. Polskie w 39 były porzucane, a ruskie uszanki czy watowanki po powrocie do "rodinu' były zużywane do końca. Giermańce zawsze to gdzieś schowali, a teraz e-bay.
"Gdy się nie ma co się lubi to kupuje się co się ma"
08:01, 18.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pepe%pepe%

2 2

A spróbuj kupić mundur polski 39, albo radziecki z II wojny w "rozsądnej" cenie. Polskie w 39 były porzucane, a ruskie uszanki czy watowanki po powrocie do "rodinu' były zużywane do końca. Giermańce zawsze to gdzieś schowali, a teraz e-bay.
"Gdy się nie ma co się lubi to kupuje się co się ma"
13:35, 18.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ROBIROBI

17 5

Jak to w internecie komentarze raczej durne :) 17:52, 18.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

erdoganerdogan

16 4

do szary: może raczej gość podręcznik do historii poczytał. polecam. fajna lektura. jest tam szczegółowo opisane, co panowie w takich właśnie mundurach zrobili Narodowi Polskiemu. i dlaczego obecne fascynowanie się faszyzmem, nazizmem, komunizmem i innymi tego typu g.ami jest sprzeczne z polską racją stanu. 11:15, 19.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

niezorientowanyniezorientowany

5 2

"Bogatością"??? Myślałem, że po polsku mówi się "bogactwem"!!! 23:44, 19.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA