Zamknij

Zima cieplejsza niż zwykle, pozwoli zaoszczędzić nieco na ogrzewaniu?

20:45, 09.10.2022 PAP Aktualizacja: 21:24, 09.10.2022
Skomentuj PAP PAP

"W grudniowych prognozach nastąpiła zmiana. (…) Według amerykańskich modeli we wschodniej  i południowej części Polski temperatura ma być wyższa od krajowej średniej z ostatnich 30 lat, nawet o 1,5 stopnia Celsjusza. Natomiast z naszych wyliczeń wynika, że grudzień będzie w normie" - mówi PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Zima będzie cieplejsza niż zwykle, pozwoli zaoszczędzić nieco na ogrzewaniu. Święta raczej po wodzie, niż po lodzie. Śnieg, choć będzie padał, nie utrzyma się na nizinach. Na narty tylko w wysokie góry - wynika z prognoz długoterminowych przygotowanych przez IMGW-PIB.

"Grudzień może nas zaskoczyć, bo temperatura maksymalna może osiągnąć 13 st. C. Natomiast minimalne wartości temperatury, mogą spadać nawet do - 14" - ostrzega.

Będzie też dużo opadów i to w całej centralnej oraz zachodniej i południowo-zachodniej części kraju. "Czy będzie to deszcz, czy śnieg? Śnieg pojawi się na pewno w górach, ale opadów można się spodziewać także na nizinach - w centrum kraju, na południu i wschodzie. Niestety nie oznacza to, że tam utworzy pokrywę śnieżną, raczej popada i szybko stopnieje" - wyjaśnia.

A jaka będzie pogoda na Boże Narodzenie? "Patrząc na statystyki, widzimy, że coraz częściej mamy bezśnieżne święta. Czy i w tym roku tak będzie? Tego nie jesteśmy obecnie w stanie tego określić" - odpowiada.

Styczeń - według amerykańskich i polskich wyliczeń - ma być cieplejszy niż zwykle, czyli z wartościami temperatur powyżej tzydziestoletniej normy. Amerykanie przewidują, że średnie temperatury będą wyższe o 2 st. Polska prognoza to potwierdza. Podobnie, jak w grudniu śnieg spadnie także na nizinach, ale nie będzie tworzył pokrywy śnieżnej, szybko się rozpuści.

W lutym całe południe i wschód kraju mają być z temperaturami powyżej normy, co też oznacza, że choć będzie padał śnieg, to i tak się nie utrzyma na nizinach.

"Zima będzie łaskawa i pozwoli zaoszczędzić trochę na energii. Zawiedzeni będą ci, którzy czekają na zabawy na śniegu" - podsumowuje Walijewski. (PAP)

wnk/ pat/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

JozinzbazinJozinzbazin

5 4

Nielubie zimy. Dla mnie cały rok może być nawet od dwudziestu stopni w górę i się tym wcale nie zmartwie. Niech jak najszybciej przyjdzie ocieplenie klimatu wbrew tym "ekologom" w Europie za ruskie pieniądze. 21:58, 09.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

beanbean

0 0

a ci co nizej będa pływac
cała północn polska będzie zalana
18:35, 13.10.2022


Zima stulecia Zima stulecia

5 5

A ja bym życzył sobie zimy z mrozami po -30 stopni i to tak przez nie długo miesiąc by wystarczył i oglądać ten chaos brak opału brak gazu i prądu... A ja w ciepłym domku siedzący i patrzący co się dzieje... Bo opał mam na 3 zimy zapasy w piwnicy i żadna inflacja ani wojna mi nie będzie straszna 09:40, 10.10.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KrytykKrytyk

4 2

Typowe stanowisko bezuczuciowego, samoluba, snoba, dbajacego tylko i wylacznie o swoj spasiony zadek reprezentuje autor pod nickiem ''Zima stulecia''. 10:42, 10.10.2022


rb26dettrb26dett

3 1

Ja tam lubię zimę niech przymrozi, niech będzie normalna zima, ale, ale... Niepokoi mnie rzecz taka, mianowicie : czy ludzie będą mieli czym palić, by ogrzać się, mieć ciepło w domu. O to jest pytanie. 22:04, 10.10.2022


tobyłyczasytobyłyczasy

2 0

natura pokazywała co innego
gniazda os w ziemi
,nie swiadczą o ciepłej zimie
duza ilosc plonów- jarzyn,owoców, grzybów
moze swiadczyc o przyszłym roku ,,chudym''
ale ostra zima jeszcze nikomu nie zaszkodziła
dla alergików- to wysmienita pogoda
a zimowe widoki
i po zazdroscic skandynawi -zorze polarne
ps .Burze elektromagnetyczne wywolane aktywnoscia słonca
nawet latem byly widoczne w centralnej częsci Ameryki PŁN.
18:34, 13.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

j4ej4e

2 0

ludzie będą mieli czym ogrzac ,gorzej z sąsiadem zza odry
kanclerz niemiec
pan sholz powinen zabrac sie za zbieranie chrustu
ps. mozna nie lubic Rosji ale nietytułowanie prezydentaRosji
moze dac wolną rekę do zwracania sie do przywódców innych państw
nawet tych,,demoratycznych''
nie wiem jak by do Dudy, czy Karola (mam na mysli elekta króla Anglii)

ktos sie tak zwrucił nie wiem czy to byłby szacunek
zwłaszcza ze byłemu koledze za przezwanie prezydenta trampa trampek dostał o de mnie trampkiem w ..alfabet 4ty
18:40, 13.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wojtekwojtek

0 0

doktory beda polic fujara nawet 04:18, 15.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rb26dettrb26dett

0 0

To co napisane nie napawa mnie optymizmem! To jakaś dziadowizna a nie zima! Znowu jakaś ciepła zgnilizna pogodowa bedzie :/ Bleeeee!!! 👎💩😡 Nie znoszę takiego czegoś! Zima to ma być zima! I basta! 14:12, 19.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%