Zamknij
REKLAMA

Wstęga przecięta - Dzienny Dom Seniora otwarty!

15:49, 23.05.2022 | PB
Skomentuj Fot. Teodor Włosek / UM Gorlice
REKLAMA

Podczas wizyty Marszałka Województwa Małopolskiego w naszym powiecie mamy cykl uroczystości. W godzinach porannych nastąpiło uroczyste oddanie do użytkowania Dziennego Domu Seniora w Gorlicach.

Kiedyś mieścił się tutaj Dom Polsko-Słowacki, teraz z obiektu korzystać będą seniorzy. Na realizację inwestycji Miasto Gorlice pozyskało  ponad 2 miliony złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Na starcie korzystać z niego będzie 30 podopiecznych.

Nowy Dzienny Domu Seniora mieści się  przy ul. Rynek 1 w Gorlicach. Ulokowany jest na dwóch kondygnacjach, gdzie znajdują się: pokoje terapeutyczne do zajęć indywidualnych i grupowych, pokój wypoczynkowy, sala do zajęć ruchowych i salka sportowa, pokój zabiegowy, jadalnia, kuchnia, pomieszczenia biurowe.

Krótka część oficjalna uroczystości odbyła się przed budynkiem, gdzie goście zaproszeni przez  Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli oraz Prezesa Fundacji Wyjdź z Domu Stanisława Gurby wspólnie przecięli wstęgę. W uroczystości udział wzięli m.in. Poseł na Sejm Elżbieta Zielińska, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Radna Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, Wicestarosta Stanisław Kaszyk oraz Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Jacek Kowalczyk.

Na wydarzeniu nie mogło też zabraknąć seniorów, dla których odbyły się występy artystyczne. Fot. UM Gorlice / Teodor Włosek

Dzienny Dom Seniora - drugi dom dla seniorów 60+

Zajęcia w placówce prowadzone są od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) przez 8 godzin dziennie. Głównym celem działalności Dziennego Domu Seniora (DDS) jest zapewnienie dziennej opieki oraz aktywizacja i integracja osób w wieku 60+ oraz opiekunów nieformalnych z terenu powiatu gorlickiego, w tym osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, a także polepszenie ich funkcjonowania poprzez zapewnienie kompleksowych usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych, aktywizacyjno-usprawniających oraz wspomagających.

DDS oferuje pomoc osobom starszym w funkcjonowaniu w warunkach zbliżonych do warunków domowych, osiąganie i utrzymywanie optymalnego poziomu samodzielności i aktywności oraz umożliwianie nawiązywania i utrzymywania relacji społecznych, co ma przeciwdziałać alienacji i osamotnieniu. Opiekunom nieformalnym osób starszych ma umożliwić podejmowanie lub utrzymanie aktywności zawodowej, regenerację sił psychicznych oraz zwiększenie wydolności opiekuńczej.

Podopiecznymi placówki są osoby niesamodzielne powyżej 60. roku życia z terenu powiatu gorlickiego, w szczególności mieszkańcy miasta Gorlice, których dotykają problemy w codziennym funkcjonowaniu takie jak: choroba, niepełnosprawność, osamotnienie, wycofanie, bariery komunikacyjne w relacjach z najbliższymi, itp.

fot. UM Gorlice / Teodor Włosek

Źródło: UM Gorlice / oprac. własne

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

KozakKozak

8 2

Towarzystwo wzajemnej adoracji tnie wstęgi aż miło. Oj będzie się działo ! Prezes zaniepokojony spadkiem poparcia ? Ośrodek wsparcia seniorów potrzebny, wstęgi ? Oceńcie sami !

04:03, 24.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xx

8 2

Nasze Miasto się zestarzało to widać gołym okiem....Inwestycja jak najbardziej potrzebna szkoda tylko
że w centrum miasta nie ma innych okazji do hucznego otwarcia np. nowych sklepów albo restauracji.
08:16, 24.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Emeryt Emeryt

3 1

Fakt tylko że nie w takim miejscu mogło być np z dogodnym miejscem z parkingowym w tak codziennie zmagam się z dojściem do budynku nie którzy są z chorowani a nie którym nic jest tylko po to tam są by posiłki jadać darmowe czas było by tak dokładnie się przyglądnąć komu tam pasuje być to tyle z mej strony Emeryt 13:26, 24.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%