Zamknij
REKLAMA

Przybywa oświetlonych ulic. W tym roku modernizacja lamp za 6 milionów!

09:00, 10.05.2022 | .
Skomentuj Nowe oświetlenie ulicy Rybickiego. fot. Gorlice24
REKLAMA

Miasto Gorlice w tym roku na modernizację oświetlenia planuje wydać blisko 6 milionów złotych. W międzyczasie jednak na kolejnych ulicach pojawiają się nowe latarnie.

W ostatnim czasie zamontowano 4 nowe słupy oświetleniowe przy ulicy Rybickiego, na drodze prowadzącej do dawnego lądowiska dla helikopterów - dziś do powstającego tu małego osiedla. 

Wkrótce nowe oświetlenie zabłyśnie także przy trzech remontowanych ulicach. Mowa tutaj oczywiście o  Blichu, ulicy Garbarskiej i Nadbrzeżnej.

Miasto jednak w tym roku planuje zainwestować w modernizację oświetlenia ulicznego znacznie większe środki. Na ten cel przewidziano wydatki na poziomie 5 996 098,22 PLN - wynika z planu o udzielenie zamówień na rok 2022 Urzędu Miejskiego w Gorlicach..

W ramach modernizacji mają zostać zastosowane oprawy LED z inteligentnym systemem sterowania. Są one zarówno tańsze w zakupie jak również dużo oszczędniejsze w późniejszej eksploatacji.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że nowo montowane systemy ledowego oświetlenia mają zazwyczaj białą barwę światła, co często nie wszystkim się podoba. Ledy mogą przecież jednak świecić niemal dowolnym kolorem. 

Wiele osób zapyta więc, dlaczego do lamp drogowych z reguły wykorzystuje się oprawy generujące właśnie taką, naturalną barwę światła? Uzasadnieniem jest tutaj fakt, że światło takie jest korzystniejsze z punktu widzenia użytkowego i dodatkowo nie przekłamuje kolorów.

Z pewnością jednak większość przyzna rację, że to właśnie ciepłe, pomarańczowe światło daje swoisty klimat. Zwłaszcza, jeśli pomyślimy o starych uliczkach w centrum miasta czy też np. alejkach parkowych.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Wolicie klasyczne - pomarańczowo-żółte, ciepłe światło na ulicy, które od lat generowały "sodówki" czy jednak nowe, bardziej zimne, naturalne barwy?  Dajcie znać w komentarzach.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

BieczBiecz

3 4

Czy Gorlice 24 mają wiedzy czy oświetlenie zostanie wymienione również w parku ? Tam jest starsznie ciemno. Proszę o odpowiedź. 15:20, 10.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GorGor

2 3

Ważne aby było jasno i dobra widoczność 15:22, 10.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FilipFilip

2 0

Czy zapytał się ktoś, ile płacimy rocznie za oświetlenie wszystkich gorlickich ulic? To ja pytam. W związku ze wzrostem cen energii, czy włodarze Miasta podjęli próby jej oszczędzania. Na osiedlowych i peryferyjnych uliczkach lampy palą się całą noc, a niewiele, lub nikt tam nie przechodzi. Pojazdy mają własne oświetlenie i nie muszą korzystać z lamp. Czy nie było by logicznie zamontować tam lampy z czujnikami ruchu zapalające się wtedy, jeżeli ktoś przechodzi? Mamy XXI wiek, warto o tym pomyśleć. Czekam na odpowiedź. 18:15, 11.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

adam1adam1

0 0

O to samo chciałem się zapytać. Kto będzie za to wszystko płacił. Nie jest sztuką wymyślenie hasła "miasto światła" i postawienie nowych latarni. Trzeba też pomyśleć o kosztach utrzymania tego wszystkiego oraz o wzrastających opłatach za energię 07:17, 12.05.2022


REKLAMA
0%