Zamknij

Gorlice. Dersław dla Tadeusza Łuczejki

11:57, 11.01.2022 . Aktualizacja: 16:21, 15.01.2022
Skomentuj foto: UM Gorlice foto: UM Gorlice

Wczoraj, podczas uroczystej gali zorganizowanej w nowo wyremontowanym budynku „Sokoła”, najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Burmistrza Miasta Gorlice – statuetkę Dersława - odebrał Tadeusz Łuczejko.

Statuetka wręczona przez burmistrza Rafała Kuklę to podziękowanie za życiowy dorobek, zaangażowanie w swoją pracę oraz wkład w kulturę i promowanie naszego miasta i regionu. To też symboliczne zwieńczenie zawodowej drogi Tadeusza Łuczejki, który w tym miesiącu, po latach pracy w Gorlickim Centrum Kultury odchodzi na zasłużoną emeryturę.Prowadzący wydarzenie - Janusz Zięba, dyrektor GCK - tak przedstawił znamienitego gościa: Twórca muzyki elektronicznej ambient, aranżer, artysta grafik, malarz. Od 2003 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Prezentacji Multimedialnych „Ambient Festival”, które corocznie odbywają się w Gorlicach i rozsławiają Ziemię Gorlicką w kraju oraz poza jego granicami.

Tadeusz Łuczejko to ambasador Miasta Światła.

Tadeusz Łuczejko z Piotrem Woltyńskim utworzył duet muzyczny Aquavoice, zespół tworzący muzykę elektroniczną w stylu tzw. „szkoły berlińskiej”. Od roku 1998 zespół Aquavoice tworzyli: Tadeusz Łuczejko (muzyka) oraz Paweł Olszański  odpowiedzialny za efekty wizualne). Od 2001 roku Tadeusz Łuczejko kontynuował działalność projektu Aquavoice jako solista. Zafascynowany muzyką elektroniczną takich zespołów jak Tangerine Dream podjął samodzielne próby tworzenia muzyki elektronicznej. W późniejszym czasie zaczął tworzyć muzykę w stylu ambient. Jego utwór „Underwater Flight” z albumu Water Music emitowany był w Programie III Polskiego Radia, gdzie uzyskał dużą popularność i został laureatem Złotej Dziesiątki w plebiscycie słuchaczy audycji Top Tlen Jerzego Kordowicza na najlepsze nagranie muzyki elektronicznej. Tadeusz Łuczejko ma na swoim koncie 9 autorskich płyt i jedną kompilację z interpretacjami utworów Eugeniusza Rudnika. Albumy Early Recordings i Nocturne otrzymały wyróżnienia Red Fingerprint za wartość artystyczną a Big Red Button za jakość dźwięku. Nagrania otrzymały tytuły płyt roku Best Records. Wyróżnienia zostały przyznane przez branżowy magazyn dla audiofilów, High Fidelity.

Tadeusz Łuczejko poza działalnością muzyczną zajmuje się także grafiką i malarstwem. Swoje zdolności plastyczne rozwijał już w szkole podstawowej, a potem kontynuował naukę w Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Jako plastyk projektował ilustracje książkowe współpracując z takimi wydawnictwami jak Iskry, Alfa (Warszawa), PiK (Katowice) czy ART (Kielce). Za swoje plakaty otrzymał kilka nagród i wyróżnień. Jest autorem wystaw indywidualnych między innymi w Danii, na Słowacji oraz w Polsce. Wystawiał swoje prace m.in. w Żywcu, Nowym Sączu, Warszawie, Tarnowie, Katowicach oraz Bardejowie na Słowacji i Sønderborg w Danii.

Jako artysta grafik projektował okładki do niektórych albumów Aqavoice oraz plakaty dla 20 edycji Międzynarodowych Prezentacji Multimedialnych „Ambient Festival”.Nagrody i wyróżnienia:

1983: Nagroda na „Ogólnopolskich Warsztatach Graficznych” Warszawa

1985: Nagroda im. Alfreda Długosza w Galerii Sztuki BWA Dwór Karwacjanów w Gorlicach

1986: Wyróżnienie na 42. Dorocznej Wystawie Nowosądeckich Artystów Plastyków

1987: Wyróżnienie na 43. Dorocznej Wystawie Nowosądeckich Artystów Plastyków

1991: Nagroda na 47. Dorocznej Wystawie Nowosądeckich Artystów Plastyków

2013: Nagroda im. Alfreda Długosza na 30. "Salonie Gorlickim"

2021: Nagroda Dyrektora Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów na 38. „Salonie Gorlickimi”

W poprzednich latach statuetkę Dersława otrzymali m.in. ks. Stanisław Ruszel, Ewa Wachowicz, Łukasz Dyczko, Mirosław Czyżykiewicz, dr Jerzy Krzewicki, Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman – Wydawnictwo CZARNE, Dariusz Bohatkiewicz, Władysław „Adzik” Sendecki oraz Adrienne Körmendy.

źródło: Urząd Miejski w Gorlicach 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

A PIOTREK??????????A PIOTREK??????????

14 5

Tadeusz Łuczejko, choć jest malarzem, z muzyką flirtuje od dawna. Już pod koniec lat 70., wraz z Mirosławem Czyżykiewiczem i kilkoma innymi przyjaciółmi, założył Pracownię Trójwymiarowych Marzeń – grupę grającą muzykę z pogranicza elektroniki. W roku 1996 w duecie z Piotrem Woltyńskim jako Aquavoice zadebiutował na festiwalu El-Izerie w Świerardowie Zdroju, gdzie grał obok Władysława Komendarka i Tomasza Stańki. Rok później koncertowali na Zlocie Elektronicznych Fanatyków w Piszu obok Józefa Skrzeka, Marka Bilińskiego, Guntera Shickerta i Berndta Kistenmahera. Począwszy od 1998 roku Aquavoice to Tadeusz Łuczejko - muzyka i Paweł Olszański - efekty wizualne (obecnie Wojciech Wójcik). W roku 2001 Aquavoice został laureatem złotej dziesiątki plebiscytu słuchaczy radiowej Trójki (PRIII) na najlepsze nagranie muzyki elektronicznej..........http://highfidelity.pl/@main-2339&lang= 14:10, 11.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

dd

6 1

gratulacje
19:54, 14.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%