Zamknij

Gorlice. Mosty Starosty 2021 rozdane

18:12, 26.07.2021 Kamil Kwiatkowski Aktualizacja: 12:21, 28.07.2021
Skomentuj foto: Starostwo Powiatowe w Gorlicach foto: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Mosty otwierają drogę na świat, zbliżają i łączą… 23 lipca br. zasłużeni dla powiatu gorlickiego ludzie kultury, sztuki i ochrony dziedzictwa narodowego zostali uhonorowani nagrodą Mosty Starosty 2021. Statuetkę Most Starosty 2021 w uznaniu wybitnych osiągnięć w historii światowej muzyki jazzowej oraz za kultywowanie pamięci o swojej „małej ojczyźnie” otrzymał Władysław „Adzik” Sendecki. Statuetka „Przęsło”  trafiła do Kacpra Malisza za wybitne osiągnięcia z zakresu instrumentalistyki i kompozycji.

Uroczystość wręczenia dorocznej nagrody Mosty Starosty i Przęsła odbyła się w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach. Z uwagi na obowiązujący reżim sanitarny, tegoroczna impreza miała charakter zamknięty. Relacja z wydarzenia była transmitowana na stronie internetowej i facebook'u Starostwa Powiatowego w Gorlicach oraz na telebimie usytuowanym na dziedzińcu Muzeum Dwory Krwacjanów.

Witając gości gali starosta Maria Gubała powiedziała: Mosty Starosty to nagroda przydzielana zwykle tym, którzy są artystami, działaczami kultury i popularyzatorami ziemi gorlickiej. Most obecny jest w życiu wszystkich nominowanych, łączy miejsce ich urodzenia – ziemię gorlicką z miejscem, gdzie przebywają obecnie. Bliżej lub dalej od rodzinnych stron. Most to symbol łączności z tą ziemią gorlicką, to przesłanie o ich posłannictwie, by tę ziemię promować i rozsławiać, by zawsze i wszędzie o niej pamiętać. Pablo Picasso powiedział, że „sztuka zmywa z duszy kurz codziennego życia”. W sylwetkach laureatów Mostów Starosty, ich dorobku, postawie, kultura i sztuka splata się w jedno. Tworzycie Państwo rzeczy piękne i niepowtarzalne, odkrywacie przed nami nieznane. Jesteście pogłębioną świadomością naszej kultury, intelektem, twórczą perspektywą. Dziękuję za Waszą aktywną i twórczą obecność, za bycie prawdziwymi ambasadorami powiatu gorlickiego – dodała na zakończenie.Gratulacje, podziękowania i życzenia laureatom Mostów i Przęsła przekazał również Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Witold Kochan.Kandydatów nominowała Kapituła pod przewodnictwem starosty Marii Gubały – w składzie: Ryszard Guzik Radny Rady Powiatu Gorlickiego i Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, Zdzisław Tohl dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów oraz Tadeusz Mikrut dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Gorlicach.

„Synteza jazzu, muzyki klasycznej i fusion z elementami world music. Muzyka nie ma dla niego żadnych tajemnic. Uznany przez New York Village Voice za jednego z pięciu najlepszych pianistów na świecie, znany we wszystkich zakątkach globu – mówiła starosta wręczając Władysławowi „Adzikowi” Sendeckiemu statuetkę Most Starosty 2021, w uznaniu wybitnych osiągnięć w historii światowej muzyki jazzowej oraz za kultywowanie pamięci o swojej „małej ojczyźnie” .

Starosta Maria Gubała wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu  Witoldem Kochanem wręczyli cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je:

  • Stanisław Dziedziak – za umiejętność przekazywania własnej pasji śpiewania i osobisty wkład w organizację koncertów chóralnych.
  • Marcin Fejklowicz – za pasję i zaangażowanie w rozwój lokalnej kultury muzycznej.
  • Mirosław Trochanowski – za promocję kultury łemkowskiej i szczególne mistrzostwo w dziele pisania ikon.
  • Marek Warzycki – za umiejętne propagowanie lokalnej historii.

Nagrodę Przęsło 2021 za wybitne osiągnięcia z zakresu instrumentalistyki i kompozycji otrzymał Kacper Malisz.

Zwieńczeniem wieczoru był koncert w wykonaniu laureata Mostów Starosty 2021 Władysława „Adzika” Sendeckiego.Poniżej przedstawiamy sylwetki tegorocznych nominowanych.

Stanisław Dziedziak. Jest osobą, której rozwój kultury i sztuki na terenie powiatu gorlickiego zawsze leżał na sercu. Jako nauczyciel przedmiotów ścisłych (matematyka i informatyka) z wieloletnim stażem w MZS nr 4 w Gorlicach, stale podejmuje działania z młodzieżą, mające na celu podniesienie jej wrażliwości na kulturę i sztukę, uczestnicząc w organizacji akademii i wydarzeń artystycznych w szkole.Od lat działa w wielu zespołach, niektóre z nich zakładał, innych był pomysłodawcą. Od roku 2002 jest członkiem Chóru Kameralnego „Belfersinger” oraz kołem napędowym i organizatorem wielu koncertów chóru w Polsce i za granicą. W roku 2016 został laureatem nagrody Burmistrza Gorlic za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2016 r.Dał się poznać także jako doskonały współorganizator wielu festiwali, m.in.: Międzynarodowego Koncertu Pieśni Religijnej w Gorlicach w latach 2009-2019, podczas którego występowały chóry z Europy i Polski. M.in. Strzyżowski Chór Kameralny, Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes z Tarnowa, Chór Łańcuckiej Fary, Szalowski Zespół Wokalny, Cantores Carvatiani. W latach 2017-2019 współorganizował Gorlicki Festiwal Chóralny „Luz-blues Folk”.

Marcin Fejklowicz. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej, pasjonat muzyki, śpiewak i instrumentalista. Prowadzi orkiestrę smyczkową Light String Orchestra złożoną z nauczycieli, absolwentów i uczniów szkół muzycznych regionu gorlickiego. Zespół powstał w marcu 2019 roku a jego nazwa nawiązuje do Gorlic – Miasta Światła. Orkiestra zadebiutowała w czerwcu tegoż roku Koncertem Muzyki Filmowej.Po jego kierownictwem powstał również chór Ku Niebu, działający przy parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gorlicach oraz orkiestra kameralna, które wspólnie uświetniają coroczne największe uroczystości kościelne. Zespół wydał w ub. roku płytę „Raduj się ziemio”, z której całkowity dochód został przekazany na Dom Dziecka w Gorlicach. Podczas 10 lat swojego rozwoju i działalności, chór i orkiestra wykonywały m.in. oratorium Pawła Bębenka „Jutrznia za Nienarodzonych”, oratorium Piotra Pałki „Miłość ponad wszystko”, koncert pieśni maryjnych. W grudniu 2019 r. zespół zaprezentował oratorium adwentowe pt. „Nabierzcie Ducha” w kościołach regionu gorlickiego. ,

Kacper Malisz.  Utalentowany 22-letni skrzypek i kompozytor, absolwent I LO im. M. Kromera w Gorlicach, obecnie studiuje jazz i world music na wydziale jazzu Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie.  Grę na skrzypcach rozpoczął w wieku 8 lat, czynnie koncertuje od 13 roku życia, pozostając przy tym jednym z najbardziej rozpoznawalnych instrumentalistów polskiej sceny folkowej. Jego kariera muzyczna nieodłącznie związana jest z rodzinną Kapelą Maliszów, której repertuar stanowią również utwory jego kompozycji, będące nowoczesnym spojrzeniem na muzykę ludową z jednoczesnym zachowaniem jej tradycyjnego rdzenia. Niewątpliwie znaczącym osiągnięciem Kacpra Malisza jest współpraca z doskonałymi muzykami z całego świata: Atom String Quartet, Krzesimir Dębski, Radzimir Dębski, Kamil Bednarek, Dawid Kwiatkowski, Krzysztof Ścierański, Joachim Mencel, Agnieszka Musiał, Antonina Krzysztoń, Mate O. W 2014 roku wystąpił w Pałacu Prezydenckim z okazji zakończenia Roku Kolberga. Od rok 2015 Kacper koncertuje poza granicami kraju: w Wielkiej Brytania, Malezji, Belgii. Rok 2016 to kolejne wyjazdy i odbyte koncerty w Irlandii, Czechach, Niemczech. W 2017 występuje na  festiwalu w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Lublinie, Poznaniu. W roku 2018 daje koncert w Finlandii i Portugalii. Kacper jest docenianym w branży folkowej instrumentalistą. Występował w kilkudziesięciu programach radiowych i telewizyjnych. Autorski utwór pt. „Mazurki” zamieszczony został na dwupłytowym albumie pt. Don`t Panic! We`re From Poland nu-folk/Living Tradition AD 2014 wyprodukowanym przez Ethnic Arts Association „Transetnika” we współpracy z Culture.pl, programem Drugim Polskiego Radia. Album zawiera muzykę najlepszych zespołów polskiej sceny folkowej, m.in.: VOŁOSI, Kapela zs Wsi Warszawa, R.U.T.A., Adam Strug, Bester Quartet, Kwadrofonik, Zakopower, Kroke & Anna Maria Jopek.

Mirosław Trochanowski. Od najmłodszych lat wzrastał w artystycznej atmosferze domu rodziny Trochanowskich. Sprzyjało to jego rozwojowi intelektualnemu, duchowemu i artystycznemu. Od dziecka rozwijał się w przywiązaniu do tradycji przodków, wiary prawosławnej, poezji, historii i szeroko pojętej sztuki. W środowisku w jakim przyszło mu żyć, rozwijało się w nim poczucie miłości do swej małej ojczyzny Łemkowszczyzny, jej kultury, ludzi i otaczających gór.   Jako 9-latek zadebiutował w Filharmonii Krakowskiej, gdzie wraz z bratem wykonywał pieśń „Powedu konyka” podczas koncertu poświęconemu Tarasowi Szewczence. Przez kolejne 20 lat związany był z zespołem Łemkowyna, gdzie jako solista i chórzysta uczestniczył w występach krajowych i zagranicznych, angażując się również w organizację zespołu. Swoje życie poświęcił jednak przede wszystkim sztukom plastycznym: malarstwu i rzeźbie. Pracę dyplomową w Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem – rzeźbę zatytułowaną „Chleb”, obronił na ocenę celującą.  Zwieńczeniem jego nauki w Policealnym Studium Ikonograficznym w Bielsku Podlaskim było błogosławieństwo Świętego Soboru Biskupów Prawosławnej Cerkwi  w Polsce na samodzielne tworzenie ikon. W roku 2000 założył Pracownię Ikon „Mandylion, która stała się prekursorem odnowienia tradycji ikonopisarstwa na Łemkowszczyźnie.Na swoim artystycznym koncie ma dziesiątki wystaw, plenerów i inicjatyw artystycznych w kraju i za granicą. Zrealizował kilkadziesiąt polichromii, ikonostasów i setki ikon, w tym dla wielu hierarchów Cerkwi Prawosławnej i Kościoła Rzymskokatolickiego, m.in. dla Arcybiskupa Konstantynopola Nowego Rzymu i Ekumenicznego Patriarchy Bartolomeusza I, Patriarchy Jerozolimy i Całej Palestyny Teofila III, Patriarchy Całej Gruzji Katolikosa Eliasza II Patriarchy Moskiewskiego i Całej Rosji Cyryla I oraz Papieża Franciszka.

Władysław „Adzik” Sendecki. Pianista, aranżer, kompozytor jazzowy. Gorliczanin na stałe mieszkający w Niemczech. Jego styl stanowi syntezę jazzu, muzyki klasycznej (romantyzmu, impresjonizmu) i fusion z elementami world music. Już w wieku 4 lat rozpoczął naukę gry na pianinie. W wieku 11 lat wyjechał do Krakowa, by uczyć się gry u najlepszych profesorów w szkole muzycznej im. F. Chopina, którą później kontynuował w Krakowskiej Akademii Muzycznej. Mając 15 lat wyruszył na swoje pierwsze tournée jako pianista klasyczny. Niedługo potem zawładnęła nim pasja do jazzu.Założył zespoły „Extra Ball” i „SunShip” tworzące z ogromnym sukcesem jazz rock i podziwiane w Polsce i za granicą. Karierę międzynarodową rozpoczął w 1981 roku po emigracji do Szwajcarii. Grał z pierwszą liga jazzu, m.in. : Joe Hendersonem, Lenny Whitem, Marcusem Millerem, Michałem Urbaniakiem i wieloma, wieloma innymi. Od 1996 roku jest związany z jedną z najlepszych orkiestr jazzowych na świecie - NDR Big Band, jako kompozytor i pianista. W zespole współpracuje z największymi kompozytorami, aranżerami i artystami, jak Colin Towns, Mike Gibbs, Maria Schneider, Steve Gray, Vince Mendoza.W 2000 r. dla orkiestry NDR-Big Band napisał 10-częściowa suitę „Anima Mundi” będącą wynikiem jego podróży po świecie, które owocowały zetknięciem z różnymi kulturami muzycznymi. Artysta ma na swoim koncie udział w sesjach nagraniowych przeszło 200 albumów.W swojej małej ojczyźnie wystąpił w roku 2015, 2017 i 2019, współpracując m.in. z gorlicką dyrygentką Anną Cisoń i chórem Cantores Carvatiani. Artysta wielokrotnie wspierał i pomagał utalentowanym młodym muzykom pochodzącym z Gorlic i powiatu gorlickiego. Utrzymuje stały kontakt z reginem, podkreślając na każdym z koncertów swoje pochodzenie i miejsce urodzenia. Takim właśnie miłym akcentem zakończył się jego koncert w roku 2019 w międzynarodowym ośrodku kultury muzycznej im. K. Pendereckiego w Lusławicach. Ostatnią część koncertu z okazji 20-lecia kontaktów pomiędzy Województwem Małopolskim a Turyngią artysta poświęcił gorliczanom i jak się wyraził „moim Gorlicom”.

Marek Warzycki. Swoją pasję artystyczną rozpoczął od malowania obrazów i rzeźbienia w drewnie. Talent odziedziczył po ojcu Janie, który w domowym zaciszu tworzył rysunki i rzeźby zwierząt. W 1980 r. Marek Warzycki zajął się wykonywaniem b roni białej. Jako pierwsze powstały nóż myśliwski i szpada, potem miecze, szable, topory, kordelasy i pałasze. Obecnie zbiór ten liczy kilkadziesiąt sztuk białej broni, a każda z replik jest niepowtarzalna i często występuje w kilku wersjach. Jest założycielem  bractwa rycerskiego „Konfraternia Miecza i Topora”, które bierze udział w wydarzeniach kulturalnych na terenie powiatu gorlickiego oraz poza nim, zachęcając w ten sposób do lekcji historii i członkostwa w bractwie. Jest Laureatem konkursu Twórców Ludowych w Kolbuszowej i Toruniu. Nominowany do III Plebiscytu „O nagrodę Społeczno- Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin”. W 2015 roku wykonał pamiątkową broń dla prezydenta Andrzeja Dudy i wicemarszałka Leszka Zegzdy. Dodatkowo Marek udziela się w Ochotniczej Straży Pożarnej w Sędziszowej.

źródło informacji: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Gebo&EducationGebo&Education

4 2

Miło czytać o utalentowanych pozytywnych ludziach w lokalnym świecie pełnym fałszu i wzajemnych świnstw 16:38, 28.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

kesus4rkesus4r

1 3

kiedy most starosty oddadzą w Sekowej?
ślamazni ci pracownicy 21:26, 29.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


0%