Zamknij
REKLAMA
Zdjęcie: Giżycki Wadowice

Malowanie dachu czy może wymiana dachu?

05.05.2022

Malowanie dachu czy może wymiana dachu?

Dach jest bardzo ważnym elementem każdego domu. Istotna jest nie tylko stabilność konstrukcji, ale też sam wygląd. Domy pokryte ładnymi dachówkami w naszych oczach uchodzą za bardziej zadbane i eleganckie. Czasami jednak o remoncie dachu i wymianie pokrycia decydują względy techniczne. Sporo osób zastanawia się nawet czy bardziej opłacalne jest pomalowanie dachu, aby go odświeżyć i załatanie małych uszkodzeń, czy też lepiej będzie od razu wymienić pokrycie na nowe. Tak naprawdę oba rozwiązania mają wady i zalety. Są jednak sytuacje, w których warto jednorazowo wydać większą kwotę i cieszyć się nowym dachem. Kiedy będzie to konieczne?

Kiedy wymiana pokrycia dachowego jest konieczna?

Dbając regularnie o stan dachu, nie musimy się martwić, że nagle dach się zapadnie albo zacznie przeciekać. Jednak w Polsce wciąż na wielu dachach zobaczymy szkodliwy eternit. Choć ten materiał był kiedyś powszechny i jest bardzo trwały, to taki dach należy wymienić, kiedy tylko nadejdzie taka możliwość. Również w wypadku starych konstrukcji dachowych, dokładanie kolejnej warstwy dachówek niekoniecznie jest możliwe. Kilkudziesięcioletnie budynki zostały wykonane w innej technologii. Może być niemożliwe wymienienie konkretnych belek czy dachówek na identyczne, a położenie na takiej konstrukcji nowych materiałów również nie zawsze się sprawdza.Jeśli same dachówki są popękane lub nawet w niektórych miejscach ich brakuje, może się okazać, że woda przesiąkła głębiej do krokwi, które przez to zostały uszkodzone. Wszystkie elementy konstrukcji muszą być w jak najlepszym stanie. Gdy okaże się, że krokwie czy deski są przegniłe, o wiele korzystniej będzie wymienić całą konstrukcję. Głównie dlatego, że aby ocenić jej stan trzeba będzie i tak ją rozebrać. Łatwiej więc będzie od razu wymienić wszystkie uszkodzone elementy na nowe, niż wymienić obecnie kilka, a po kilku miesiącach znowu podmienić kolejne.

Malowanie dachu — sposób na jego odświeżenie 

Jeżeli poszycie dachowe jest nienaruszone i nigdzie nie widać śladów przedostawania się wody do wnętrza domu, to wystarczy jego regularna konserwacja. Jedną z metod zabezpieczenia dachu przed skutkami opadów atmosferycznych jest malowanie. Do każdego rodzaju pokrycia dachowego znajdziemy stosowne farby, które nie tylko poprawią wygląd dachu, ale i zabezpieczą go przed uszkodzeniami. Warto jednak pamiętać, że gdy dach był uprzednio pokryty farbą, która zaczęła odpryskiwać, należy starą farbę w miarę możliwości usunąć. Dzięki temu nowa warstwa lepiej wniknie w materiał i będzie bardziej trwała. Jak często malować dach? Czyszczenie, impregnacja i malowanie dachówek to czynność, którą trzeba powtarzać co kilka lat. W wypadku, gdy dach był uszkodzony lub widzimy, że w niektórych miejscach farba odprysła, warto od razu naprawić uszkodzenia i przy okazji pomalować pokrycie. Albo jeśli farba zniknęła z kilka fragmentów dachu, jedynie wyczyścić te miejsca i od nowa nałożyć specjalną farbę punktowo.

Zdjęcie: Giżycki Wadowice

Odpowiednia konserwacja przedłuża żywotność dachu

Dbając o stan dachu, możemy uchronić się przed koniecznością wymiany pokrycia dachowego. Warto jednak regularnie oceniać stan dachu, a także sprawdzać o ile to możliwe czy na poddaszu nie ma zacieków lub wilgoci. Widząc jakiekolwiek uszkodzenie, należy je zreperować natychmiast. Jednak robiąc choć raz do roku przegląd dachu i regularnie go konserwując zapewniamy sobie przedłużenie trwałości dachu nawet o kilkanaście lat. W jaki sposób konserwujemy dach? Jeżeli mamy taką możliwość warto choć raz do roku usunąć z dachu zaschnięte liście, zabrudzenia i inne elementy myjąc go myjką wysokociśnieniową lub czyszcząc ręcznie. Gdy na dachu pojawią się zarodniki grzybów lub inne porosty, koniecznie trzeba użyć środka, który je zneutralizuje i sprawi, że nie rozprzestrzenią się na większej powierzchni. Planując malowanie konieczne będzie też przygotowanie powierzchni zgodnie z zaleceniem producenta farby. Malując powierzchnię dobrze jest starannie pokryć dach, docierając do każdego zakamarku. Tylko w ten sposób dobrze go zabezpieczymy przed uszkodzeniami i stworzymy warstwę ochronną na całej powierzchni.