Zamknij

Abonament RTV po nowemu? Eksperci chcą by płacił prawie każdy

10:00, 06.12.2023 .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Powszechna opłata audiowizualna powinna, zdaniem ekspertów, zastąpić abonament RTV. Opłatę miałby wnosić praktycznie każdy podatnik. Jak byłaby pobierana? 

Portal Wirtualnemedia.pl dotarł do projektu nowej ustawy o mediach publicznych. 

"Media obywatelskie - założenia ustawy o mediach służby publicznej" nosi nazwę dokument przygotowany m.in. przez byłego prezesa TVP Jana Dworaka

- Środki budżetowe, przekazywane na podstawie decyzji podejmowanej corocznie przez parlament przy okazji uchwalania ustawy budżetowej lub jej nowelizacji, zastępują przychody, których nie przynoszą opłaty abonamentowe. Taki sposób finansowania nie spełnia podstawowych standardów europejskich i przyczynia się do bezpośredniego uzależnienia działalności mediów publicznych od aktualnie rządzącej większości parlamentarnej - napisano w opracowaniu. 

Według założeń opłatę audiowizualną miałby wnosić każdy podatnik. Eksperci wskazują, że opłata byłaby pobierana przez urzędy skarbowe wraz z zaliczką na podatek dochodowy.

Opłata miałaby wnosić ok. 8 zł i być corocznie waloryzowana. Na jakiej podstawie wyliczono taką kwotę?

- Próby określenia wysokości składki były podejmowane w przeszłości przy założeniu, że suma środków uzyskanych ze składki powinna odpowiadać wysokości wpływów uzyskanych z opłat abonamentowych, gdyby były one uiszczane w pełnej wysokości przez wszystkich zobowiązanych, w tym osoby ustawowo zwolnione. Przy dokonywanych wówczas symulacjach roczne wpływy oszacowano na ok. 3,5 mld złotych - czytamy w projekcie. 

Wysokość składki audiowizualnej w ten sposób wyliczono na ok. 100 złotych rocznie.

- Czyli ok. 8,30 zł miesięcznie płatne przez każdego podatnika. Taka kalkulacja oznacza, że przeciętne gospodarstwo domowe składające się z dwóch osób płacących podatek dochodowy ponosiłoby niższe obciążenia niż obecnie wynikające z opłaty abonamentowej, czyli 27,30 zł na jedno gospodarstwo domowe - zakładają autorzy projektu.

Większą składkę mieliby płacić przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe (np. dziesięciokrotność i pięciokrotność).

Zwolnienie z opłat. Kogo może dotyczyć? 

Z opłat zgodnie z projektem miałyby być zwolnione osoby o niskich dochodach, z dysfunkcjami (np. wzroku lub słuchu), osoby bezrobotne, pobierające rentę. Autorzy wskazują również, że opłata audiowizualna nie dotyczyłaby osób, których miesięczny dochód nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia (wyjątek to osoby prowadzące działalność gospodarczą lub produkcję rolną). 

Z pewnością dotyczyć będzie również osoby, które ukończyły 75. rok życia. 

Autorzy proponują również wprowadzić zwolnienie dzieci i młodzieży do 26. roku, niezależnie od tego czy osoby te uzyskują przychód, czy nadal się uczą.

- Wprowadzenie tego rodzaju zwolnienia jest uzasadnione nie tylko względami społecznymi, ale także wiąże się ze zmniejszeniem wysokości opłat nakładanych na gospodarstwa domowe. W sytuacji, w której w gospodarstwie domowym mieszkają cztery osoby osiągające przychód (rodzice i pełnoletnie dzieci) może dojść do sytuacji, w której opłata jest pobierana od czterech osób, a zatem łączna wysokość składki w przeliczeniu na dane gospodarstwo będzie wyższa od obecnie obowiązującej miesięcznej stawki opłaty abonamentowej - informują autorzy projektu. 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%