Zamknij

Wkrótce ulga w PKP przejdzie do historii. Zniknie pod koniec grudnia!

16:11, 05.12.2023 Źródło: interia.biznes.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski
Skomentuj Fot. Wikimedia Commons Fot. Wikimedia Commons

Jedna z ulg na przejazdy kolejowe była w ostatnim czasie dosyć często wykorzystywana przez Polaków. Ze zniżek będących efektem pandemii niedługo nie skorzystamy.

Ulga na bilety kolejowe była dostępna dla krwiodawców, a przyczyną jej wprowadzenia w 2021 roku były zmiany dotyczące wirusa COVID-19.

Zniżka obniżała cenę biletów o 33 proc. i miała na celu zachęcanie Polaków do oddawania krwi.

No takiego benefitu uprawniony był każdy kto dysponował odpowiednim oświadczeniem, które wskazywało na co najmniej trzykrotne oddanie krwi w ciągu roku.

Skąd taka zmiana?

Likwidacja zniżki jest następstwem odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, który przestał obowiązywać 1 lipca 2023 roku.

Ostatnie oświadczenia uprawniające do korzystania wydane zostały 30 czerwca, co oznacza że przestaną być ważne dokładnie w przedostatni dzień roku.

"W związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego informujemy, że honorowi dawcy krwi uprawnieni do ulgi 33 proc., mogą skorzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity na podstawie biletów z tą ulgą maksymalnie do 30 grudnia 2023 roku włącznie" - informuje PKP na swojej stronie.

Odetchnie budżet PKP

Według danych od 2021 roku Polskie Koleje Państwowe zanotowały o niemal 2,8 miliona złotych mniejsze przychody, w porównaniu do sytuacji przed wprowadzeniem zniżki dla krwiodawców.

- Wartość utraconych przychodów z tytułu honorowania wyżej wymienionej ulgi dla krwiodawców w 2022 r. wyniosła 2 mln 786 tys. zł brutto. Przy czym podkreślić należy, że powyższe dane szacunkowe dotyczą tylko jednego przewoźnika - mówi były wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

Z ulgi nie skorzystają także klienci innych przewoźników jak np. POLREGIO.

(Źródło: interia.biznes.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%