Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld złotych dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska mówi o powodach takiej decyzji.
Są powody do zadowolenia, bo jak wskazuje ZUS, wynika to z "ciągle rosnącej liczby osób ubezpieczonych i coraz większych wpływów ze składek".
- Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dlatego ZUS nie wykorzysta pełnej zaplanowanej dotacji z budżetu państwa - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Jak dodaje, zarząd podjął decyzję o blokadzie 8 mld złotych.
- Biorąc pod uwagę nowelizację budżetu państwa na 2023 rok, ZUS nie będzie potrzebował 13 mld złotych. W zmianie ustawy, która została uchwalona w lipcu, zaplanowano bowiem zmniejszenie dotacji do FUS o 5 mld złotych – dodaje prezes ZUS.
– Jednym z istotnych parametrów, który pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń, jest wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek. Wskaźnik ten w trzecim kwartale tego roku wyniósł 82,1 proc., natomiast od początku roku do końca września tego roku osiągnął poziom 84 proc. – wskazała.
Liczba ubezpieczonych na koniec września tego roku wyniosła 16,2 mln osób, czyli o 41 tys. więcej niż rok wcześniej. Najliczniejszą grupą ubezpieczonych byli pracownicy (71,3 proc.). W dalszej kolejności były osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, i osoby z nimi współpracujące (10,8 proc.) oraz osoby, które wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (8,2 proc.).
Na koniec trzeciego kwartału 6,9 proc. osób ubezpieczonych miało obywatelstwo inne niż polskie: w ZUS było zarejestrowanych 1,1 mln obcokrajowców. Oznacza to wzrost o 6,4 proc. w stosunku do stanu na koniec września 2022 roku. Spośród ubezpieczonych cudzoziemców 59,4 proc. było pracownikami, a 36,6 proc. wykonywało pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej. Pozostali byli objęci innymi formami zatrudnienia.
Od wielu lat najliczniejszą grupą ubezpieczonych obcokrajowców w Polsce są obywatele Ukrainy. Z tego państwa pochodzi 67,7 proc. wszystkich cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS oraz 4,7 proc. wszystkich ubezpieczonych. Na koniec września tego roku liczba osób z Ukrainy zarejestrowanych w ZUS wyniosła 753 tys. Oznacza wzrost o 1,2 proc. w stosunku do stanu na koniec września ubiegłego roku.
Kolejną grupą ubezpieczonych obcokrajowców, których liczba rośnie, są obywatele Białorusi. Na koniec września tego roku w ZUS było ich zarejestrowanych ponad 126 tys., czyli o 28,2 proc. więcej niż rok wcześniej.
to22:04, 30.11.2023
może wreszcie zacząć dokonywać sprawiedliwej waloryzacji emerytur? kilka lat temu odchodziłem na emeryturę, to była w wysokości średniej krajowej, teraz - nawet nie dorównuje płacy minimalnej
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
W Gorlicach rusza pierwsza w powiecie klasa wojskowa! B
Niestety ale mi jeszcze zycie miłe.
Uczen
09:05, 2025-05-09
Gorlice uczciły 80. rocznicę zakończenia II wojny świat
dzieci uważają, że Polacy w 1939 r. zaatakowali Niemców, a Żydzi byli w dużej mierze winni wybuchu wojny.
A niemieckie
08:51, 2025-05-09
Skrócony czas pracy w Polsce. Ministra o szczegółach
Zajmują się głupotami, pi3przą o sztucznej inteligencji a nasz zespół, który się tym zajmował rozwalili i to już na początku rządów zapewne był lepszy od niemieckiego a na rosnący kryzys demograficzny wg. rządu najlepszym sposobem jest bezwarunkowa aborcja na życzenie (po prostu jako późna forma antykoncepcji).
~~~~ja
08:40, 2025-05-09
Wybrano nowego papieża! Przybrał imię Leon XIV
A mógł się nazwać Donald I...
beogr
08:07, 2025-05-09