Zamknij

Będzie można "kraść" więcej. Zmienia się kwotowy próg

15:26, 27.09.2023 Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Finansowy próg, od którego kradzież przestanie być wykroczeniem, a stanie się przestępstwem zostanie podniesiony. Od 1 października kwota graniczna będzie wynosić 800 zł.

Za kilka dni wejdzie w życie przepis dotyczący rozróżniający przestępstwo od wykroczenia.

Próg kradzieży, czyli wartość mienia, od której zależy, czy kradzież, kradzież leśna, zniszczenie mienia lub paserstwo są przyjmowane za przestępstwo, czy za wykroczenie wzrośnie z 500 zł do 800 zł. 

Co istotne nowe przepisy mają być stosowane również do czynów popełnionych przed wejściem w życie nowelizacji. Wynika to z art. 4 Kodeksu karnego. 

- Jeżeli w czasie orzekania obowiązują inne przepisy niż w momencie czynu, to stosuje się regulacje łagodniejsze dla sprawcy - wskazuje na przepis Dziennik Gazeta Prawna. 

To może sprawić, że nawet kilka tysięcy osób, jak szacuje DGP, może opuścić zakłady karne. 

- Skazanym za przestępstwa, które w świetle nowych przepisów są już tylko wykroczeniami, trzeba zmienić wyroki. W wielu przypadkach skutkiem będzie konieczność natychmiastowego zwolnienia ich z więzienia - napisano. 

DGP dodaje, że "redukcja osadzonych to jedno, ale zmiany wyroków mogą objąć nawet dziesiątki tysięcy spraw, w których kara więzienia nie została zastosowana".

 

 

(Źródło: Dziennik Gazeta Prawna)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%