Zamknij

ZUS przypomina o ważnym terminie. Możesz stracić pieniądze

12:24, 27.09.2023 Źródło: Money.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że uczniowie, którzy ukończyli 16 lat i studenci pobierający rentę rodzinną mają już tylko kilka dni na złożenie zaświadczenia, że kontynuują naukę. - Kto się spóźni straci świadczenie - ostrzega ZUS. 

Do renty rodzinnej mają prawo dzieci do ukończenia 16 lat, a jeśli się uczą to do ukończenia 25 lat (jeżeli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłużane jest do zakończenia tego roku studiów). 

Bez ograniczeń wiekowych rentę mogą pobierać dzieci, które stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat.

ZUS przypomina o ważnym terminie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, że kończy się czas na składanie zaświadczeń o kontynuacji nauki. Uczniowie, którzy ukończyli 16 lat i pobierają rentę rodzinną mają czas tylko do 30 września, by przekazać odpowiednie dokumenty. 

Więcej czasu mają natomiast studenci. Oni muszą to zrobić do końca października. 

- Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni złożyć w ZUS najpóźniej we wrześniu. Natomiast studenci mają czas do końca października. Zaświadczenie wydaje placówka, w której dziecko się uczy. Jeżeli termin nie zostanie dotrzymany, wypłata renty będzie wstrzymana. Nie trzeba co roku przedstawiać informacji o dalszej nauce, kiedy szkoła/uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wpisze całkowity jej czas - poinformowano w komunikacie.

ZUS wskazuje również, że uczeń lub student uprawniony do otrzymywania środków jest zobowiązany do poinformowania instytucji w momencie, kiedy przerwie naukę. 

- Jeśli tego nie zrobi, to ZUS nie wstrzyma wypłaty. Wtedy nienależnie wypłacane świadczenie trzeba będzie oddać razem z odsetkami - informuje regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego Karol Jagielski.

(Źródło: Money.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%