Zamknij

Oszuści znów w akcji. Uwaga na fałszywe recepty!

07:56, 07.02.2023 M.O. / CERT Polska Aktualizacja: 08:29, 07.02.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Zdrowia i w formie mailowej wysyłają wiadomości o receptach. Kliknięcie w link może cię słono kosztować. 

Na sprawę zwrócił uwagę zespół CERT Polska działający w strukturach NASK – Panstwowego Instytutu Badawczego. 

CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty. Jest rozpoznawalnym i doświadczonym podmiotem w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego.

Jak informują eksperci, link zawarty w wiadomości o e-recepcie prowadzi do strony, na której wyłudzają dane logowania do poczty elektronicznej.

- Ostrzegamy przed nowym wariantem kampanii phishingowej. Tym razem oszuści podszywają się pod Ministerstwo Zdrowia. informując w wiadomości o wystawieniu e-recepty. Fałszywy załącznik prowadzi do strony, na której przestępcy chcą wyłudzić dane logowania poczty elektronicznej. Uważajcie! - informuje CERT Polska.

Phishing. Co to jest?

To popularna metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań. 

Przestępcy w ten sposób wyłudzają takie dane jak loginy i hasła, numery kart kredytowych, numer PESEL. 

Do swoich działań wykorzystują najczęściej fałszywe e-maile i SMS-y, a także portale społecznościowe i popularne komunikatory.

Jak się obronić?

 w sieci należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nie należy klikać w linki niewiadomego pochodzenia, a także nie należy pobierać plików z nieznanych źródeł. 

Ponadto nie należy udostępniać innym osobom haseł i loginów. Należy zwrócić uwagę na dane nadawcy wiadomości. Adresy mailowe, którymi posługują się oszuści, mogą się różnić od tych autentycznych poprzez literówki lub przekręcone i niepełne nazwy. 

 

(M.O. / CERT Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%