Zamknij

Zamienimy złotówki na euro? Jarosław Kaczyński mówi wprost!

07:11, 08.08.2022 Źródło: Business Insider Aktualizacja: 08:27, 08.08.2022
Skomentuj Fot. Daniel Wiśniewski Fot. Daniel Wiśniewski

Polska w strefie euro - ten wątek wraca, co jakiś czas, ale politycy opcji rządzącej do zamiany własnej waluty na euro podchodzą sceptycznie. Szef PiS, Jarosław Kaczyński w ostatnim wywiadzie wskazał, że "waluta to jeden z atrybutów niepodległości". 

Polityk udzielił wywiadu tygodnikowi "Sieci", w którym mówił m.in. na temat waluty euro w Polsce. 

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego wprowadzenie nad Wisłą waluty obowiązującej w wielu krajach UE oznaczałoby "radykalne zubożenie Polaków, wielkie ich obrabowanie". Jego zdaniem to odbiłoby się na wzroście gospodarczym i kieszeniach Polaków. 

Prezes wskazywał, że wejściowy kurs waluty byłby ustalany nie na podstawie realnej siły nabywczej złotego, ale proporcji zbliżonych do kursu wymiany walutowej, a to "dwie różne sprawy". 

- Nasz wzrost gospodarczy się zatrzyma, przestaniemy gonić Zachód i Niemcy. Wprowadzenie waluty euro będzie miało taki skutek - wskazywał. 

W rozmowie powoływał się również na badania opinii publicznej. 

- Polacy nie chcą tej zmiany, rozumieją jej niezwykle bolesne konsekwencje, ale oni będą próbowali, bo muszą. Zgadzam się z Adamem Glapińskim, że to jedno z zadań, z którym przysłano tu Tuska - tłumaczył polityk. 

Tylko jeden z czterech warunków spełniony

Nie ma woli politycznej, by w Polsce szybko wprowadzić euro, ale, nie ma również szans proceduralnych. Jak stwierdziła niedawno Komisja Europejska, Polska nie spełnia jeszcze kryteriów przyjęcia. 

Polska spełnia jedno z kryteriów - kryterium finansów publicznych. Komisja Europejska wskazuje, że nasz kraj powinien spełnić jeszcze yterium stabilności cen, kursu walutowego oraz konwergencji długoterminowych stóp procentowych.

KE podkreśla również, że kraje kandydackie powinny również zapewnić, że przepisy krajowe są zgodnej z Traktatem i ze Statutem Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC) i Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

(Źródło: Business Insider)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

tirtir

4 2

stary cap i sklerotyk 16:05, 08.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

zzzzzz

2 0

wprowadzenie euro pogrąży gospodarke
ale tego nie kazdy powie,ze po wprowadzeniu euro trzeba bedzie wpłacic do banku centralnego UE(tak zrobiła Słowacja, i inne kraje wstępujące)
nie dziwi was chyba liczba aut na słowackich tablicach w południowej Polsce
bo taniej
mysmy po 89r jeździli na słowacje,bo było taniej
i gospod by siadła
ale czasami szkoda pisac na komentarze ,bo jak grochem o scianę 17:45, 08.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A czy to ważne...A czy to ważne...

0 0

Wprowadzenie euro z punkt gospodarczego już widzę ktoś poruszył (Użytkowni zzz). Jest jeszcze punkt polityczny tego typu działania. Nie jest tajemnicą że w UE istnieją dwie koncepcje rozwoju unii. Pierwsza zakłada powrót do korzeni- unia gospodarcza skupiająca państwa Europy z mocną gospodarką, albo te najbardziej perspektywiczne gospodarczo. I jest to twór typowo gospodarczy. Druga koncepcja zakłada zaś przekształcenie tworu gospodarczego w jednolite państwo. I można tutaj wymienić dużo cech (głównie negatywnych) takiego działania. Wspólna waluta obowiązująca we wszystkich krajach UE mogła by przyspieszyć proces umacniania politycznego UE nad krajami członkowskimi.
Dlatego zamiast pytać czy chcemy Euro i ew. kiedy je wprowadzić, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie- w jakim kraju chcemy żyć- w Polsce czy UE? 12:50, 09.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%