Zamknij
REKLAMA

Rakiety mają startować z Polski! Początek polskiej ekspansji kosmicznej?

06:51, 22.05.2022 | Źródło: POLSA
Skomentuj Fot. Virgin Orbit
REKLAMA

Polska podpisała umowę dzięki, której z terytorium naszego kraju będzie możliwość wynoszenia rakiet!

W Los Angeles przedstawiciele Polski podpisali list intencyjny z firmą Virgin Orbit. List został podpisany przez ministra gospodarki i technologii Piotra Nowaka, prezesa POLSA prof. Grzegorza Wrochnę i prezesa Virgin Orbit Dan'a Hart'a.

Umowa ta zakłada przeprowadzenie przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) szczegółowej analizy przydatności systemu LauncherOne (który jest oferowany przez Virgin Orbit) dla polskiej nauki i gospodarki. Przemysł kosmiczny przeżywa prawdziwy rozkwit w ostatnich latach, dlatego tak istotne jest aby wykorzystać w pełni jego potencjał. 

Ta umowa stanowi ważny krok w kierunku dostępu przez nasz kraj do przestrzeni kosmicznej bez konieczności wysyłania satelitów z innych państw. Z systemu mogliby skorzystać także nasi sąsiedzi.

Dlaczego LauncherOne?

W przypadku "klasycznego" wynoszenie rakiet problemem są olbrzymie koszty, a także możliwość ich upadku na terytorium sąsiednich krajów w przypadku awarii - przykładowo USA i Rosja mają ogromne terytoria oraz środki na wysyłanie rakiet.

System LauncherOne oferuje alternatywne rozwiązanie. Składa się z samolotu nosiciela - specjalnie dostosowanego samolotu Boeing 747, pod którego skrzydło przyczepiona jest rakieta, która jest uruchamiana na wysokości 10-11 km. LauncherOne jest zdolny umieścić na niskiej orbicie (od 200 do 2000 km) ładunek o masie 300 kg.

Fot. Virgin Orbit

System działa i już wynosi ładunki komercyjne. Dzięki temu rozwiązaniu zostały wyniesione m.in. satelity wrocławskiej firmy SatRevolution.

Virgin Orbit jest spółką należącą do Virgin Group, która została założona przez miliardera Richarda Bransona.

(Źródło: POLSA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%