Zamknij

Niedzielski: w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom

12:41, 01.12.2020 PAP Aktualizacja: 12:42, 01.12.2020
Skomentuj PAP PAP

W połowie listopada szef MZ zapowiedział, że na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce zostaną przeprowadzone badanie przesiewowe pod kątem koronawirusa.

W połowie stycznia, przed zakończeniem zimowych ferii, w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom z trzech regionów; pracujemy nad szczegółami - powiedział PAP we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

"Jeżeli chodzi o badania przesiewowe, to jest dużo wątpliwości - patrząc choćby na to, co robiły inne państwa europejskie, ale i na opinie ekspertów - co do zasadności robienia takich testów. Ich jednorazowe przeprowadzenie wydaje się nie spełniać postulatów merytorycznych i nie daje obrazu rzeczywistości. I eksperci, zarówno z rady medycznej przy panu premierze, jak i generalnie eksperci formułujący opinie szerzej w przestrzeni publicznej, te wątpliwości podnoszą" - wskazał w rozmowie z PAP minister.

 

Poinformował, że trwają wciąż prace na koncepcją badań. Zostaną zrealizowane w regionach, gdzie było najwięcej zakażeń, jak Małopolska i Śląsk oraz dla porównania na Podkarpaciu.

 

"Zdecydowaliśmy, że będziemy chcieli przeprowadzić pilotaż w odniesieniu do nauczycieli w szkołach. Chcemy, żeby przed pójściem dzieci do szkoły, przynajmniej w tych trzech województwach, sprawdzić bieżący stan zakażenia pośród pedagogów" - powiedział minister.

 

"Zastanawiamy się jeszcze nad formułą tego testowania. Mamy tu jeszcze chwilę czasu" - ocenił.

Szef MZ podał, że testy w pilotażu miałyby być zrobione tuż przed końcem ferii.

 

"Zastanawiamy się, czy zrobić tak, żeby przeprowadzić łącznie i test antygenowy i test PCR, po to, by korzystać z tego, czym jest pilotaż, troszeczkę się nauczyć, zobaczyć na większej grupie czy potwierdzą się np. ujemne wyniki w antygenach" - wskazał.

 

Jak zaznaczył, na pewno nie będą to jednorazowo testy antygenowe. "Ale nie chciałbym przesadzać ostatecznego kształtu, zastanawiamy się z ekspertami jak to powinno wyglądać" - zastrzegł. (PAP)

 

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

ktl/ mhr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

LolLol

4 2

Nie zgadzam sie i nikt nie ma mnie prawa do tego zmusic. Testy jak chca to niech robia sobie.
13:04, 01.12.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gggggggggg

0 0

Właśnie że mogą zgodnie z nowelizacją ustawy o chorobach zakaźnych XD 14:09, 06.12.2020


reo

Kuba DiduchKuba Diduch

5 1

Lol teoretycznie jakby rząd się uparł, to może przetestować całą budżetówkę opierając się po prostu na kodeksie pracy (art. 207), ponieważ jest pracodawcą i płatnikiem wynagrodzeń czy to bezpośrednio, czy w postaci subwencji. Pójdzie więc dyspozycja na dół do organów prowadzących - gmin i powiatów, a te nie chcąc ryzykować problemów z nadzorem wdrożą akcję. Efektem tak naprawdę będą najpierw przeciągnięte ferie, potem wolne do Wielkanocy, a później z rozpędu do końca roku szkolnego. A i tak na końcu Ty, koledzy i koleżanki dowiecie się, że to była Wasza wina oraz strajku z połowy 2019 r. 14:10, 01.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%