Zamknij
REKLAMA

Premier: od 18 maja mogą funkcjonować zakłady fryzjerskie, od 25 maja opieka dla uczniów klas-1-3

17:53, 13.05.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Na konferencji prasowej poświęconej kolejnemu etapowi łagodzenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, premier podkreślał jednak konieczność zachowania rygoru sanitarnego.

Od 18 maja będą znowu mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne oraz częściowo zostaną otwarte usługi gastronomiczne; od 25 maja zostaną uruchomione zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla uczniów klas 1-3 - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

"W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję, żeby to było umawianie się przez internet czy przez telefon na konkretne godziny, tak żeby nie gromadzili się ludzie w zakładach fryzjerskich, tylko, żeby to dystansowanie społeczne i odpowiednia higiena mogła być tam utrzymana" - powiedział premier.

Poinformował, że częściowo zostaną także otwarte usługi gastronomiczne. "Częściowo otwieramy również usługi gastronomiczne: restauracje, bary, lokale gastronomiczne, kawiarnie wszelkiego typu, ale też z utrzymaniem tego reżimu sanitarnego w środku, w pomieszczeniach" - powiedział Morawiecki.

Od 25 maja natomiast - zapowiedział szef rządu - zostaną uruchomione w klasach 1-3 szkół podstawowych zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne oraz konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i ósmoklasistów, którzy przygotowują się do egzaminów. Podobne konsultacje od 1 czerwca będą uruchomione dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych np. w celu poprawienia ocen.

Morawiecki zapewnił, że rodzice będą decydować o tym, czy dziecko zostanie posłane na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne.

"Utrzymujemy jednocześnie też możliwość otrzymania od państwa zasiłku opiekuńczego - taką, jaka jest do tej pory, tak, żeby była opcja, możliwość dla tych z państwa, którzy się tego obawiają lub wolą, żeby pociechy pozostały w domu, jest dowolność, ale też prosimy samorządowców, dyrekcję szkół, żeby w podobnym cyklu, jak to się działo w przedszkolach, uruchomili taką możliwość dla tych osób, które muszą wrócić do pracy" - mówił premier.

Poinformował również, że od 18 maja będzie "szersza możliwość" korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu, stadionów, boisk, orlików - zwiększona zostanie liczba osób, które będą mogły uprawiać sport na tych obiektach. Ponadto będzie można korzystać z sal i hal sportowych z ograniczeniem osób.

Morawiecki dodał, że od 18 maja zostanie zwiększony limit pasażerów w pojazdach komunikacji publicznej. W przypadku 50 miejsc siedzących i 100 stojących - jak informował szef rządu - będzie mogło w pojeździe przebywać ok. 45 pasażerów.

Szef rządu poinformował również, że od najbliższej niedzieli (17 maja) zostanie zwiększony limit wiernych, którzy będą mogli wziąć udział w mszy świętej - do 1 osoby na 10 metrów kwadratowych powierzchni kościoła.

"Na setne urodziny naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, który zmienił losy świata, zmienił losy Polski, od najbliżej niedzieli chcemy, żeby to była jedna osoba na 10 metrów (kwadratowych) w całej powierzchni kościoła, kaplicy, w której odbywa się nabożeństwo i myślę, że dzięki temu więcej wiernych będzie mogło uczestniczyć w mszach świętych, nabożeństwach" - powiedział szef rządu. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ mok/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

zadowolonyzadowolony

4 9

Brawo , wspaniała wiadomość ☺ 19:39, 13.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaroMaro

16 15

Nasz wspaniały Pan Premier wraz z ofiarnym Rządem odblokowują Nam kolejne okna. Dziękuję Wam za uratowanie mnie przed złym, podstępnym wirusem, który może i ja przeszedłem bezobjawowo. 23:32, 13.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MIKIMIKI

6 5

Ciekawa jestem jak to bedzie wyglądało, chodzi mi np. o salony fryzjerskie, nie wymieniając nazwy , ale salon na 3 Maja na rogu nigdy nie grzeszył czystością, brud, nie dezynfekowano nic po klientach, cos pani fryzjerce spadło na podłoge podniosła i nadal używała do obcinania włosów. masakra, oby teraz tam było lepiej 11:01, 14.05.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

nicknick

5 5

to idz gdzies gdzie jest czysto-proste! 12:42, 14.05.2020


tralalatralala

6 4

I nikt od tego nie umarł. A trup powinien się ścielić,. Straszne, prawda? 12:44, 14.05.2020


16,0616,06

2 3

Uuuu , co , konkurencja ? :) 16:11, 14.05.2020


tralalatralala

2 5

"Na setne urodziny naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II,...."
Obłudnicy!!!
A co zrobiliście na 15 rocznicę jego śmierci? Karaliście mandatami ludzi, którzy przyszli się pomodlić w tej intencji. Wiara służy wam tylko do robienia interesów politycznych. 12:47, 14.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OstrożnyOstrożny

6 4

To dobrze, że powiat gorlicki bez kronawirusa. Ale dobra passa może się szybko zmienić jak nieodpowiedzialni ludzie będą się tak zachowywać jak kupujący w niektórych marketach. Tłok, niemal ocieranie się o siebie, przebieranie towarów, maseczki na brodzie itp - A każdy z tych ludzi może być zakażony nie wiedząc o tym nie mając żadnych objawów i ZARAŻAĆ INNYCH. 11:10, 15.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

volleyeur 9volleyeur 9

1 5

Co tam z maseczkamu guru WOSP-tez trefne o jaka szkoda -czyli kicha czy Gorlik już to tlumaczy czy może kwarantanna!
, 00:09, 16.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dziadek Dziadek

2 1

Każą otworzyć a potem pozamykają jak za PRL. 18:02, 16.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA