Zamknij
REKLAMA

Andrusiewicz: w Polsce siedem przypadków omikronu, wzrost tej liczby spodziewany w najbliższych dniach

15:28, 21.12.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Rzecznik MZ powiedział na wtorkowym briefingu, że w bazie jest odnotowanych siedem przypadków tego wariantu. Podkreślił, że spodziewa się, iż w najbliższych dniach ta liczba będzie się zmieniała.

W Polsce dotąd odnotowano siedem przypadków zakażeń wariantem omikron; możemy przyjąć, że w najbliższych dniach mogą się pojawić kolejne zakażenia tą wersją - powiedział we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

"W tej chwili przynajmniej dwa ogniska: ognisko dotyczące przedszkola i trzyletniej dziewczynki z Warszawy oraz dziewczynki siedmioletniej z Gdańska. Widzimy tam kolejne przypadki potwierdzania zakażenia Covid-19, wszystkie próbki z tych ognisk są od razu sekwencjonowane, więc możemy przyjąć, że w najbliższych dniach może się pojawić informacja, że zarówno w tym ognisku szkolnym, dotyczącym siedmiolatki z Gdańska jak i przedszkolnym dotyczącym trzylatki z Warszawy, mogą się pojawić zakażenia nową wersją, wersją omikron" - przekazał Andrusiewicz.

Dodał, że resort analizuje pierwsze dane dotyczące zakażeń omikronem w innych krajach; podkreślił, że dane z RPA "nie są w pełni referencyjne ze względu na liczbę testowanych osób", natomiast w Wielkiej Brytanii, mimo rosnącej liczby zakażeń wersją omikron, nie odnotowuje się tam dużej fali hospitalizacji i zgonów w wyniku kontaktu z tą wersją. Ocenił, że jest to "pierwszym jakimś sygnałem delikatnie pozytywnym".

"Ale możemy dzisiaj powiedzieć - zarówno za ECDC (Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) jak i ekspertami WHO - że wersja omikron jest bardziej zakaźna i, podobnie jak w przypadku wersji alfa, która wchodziła do Europy i do Polski, podobnie jak wersji delta, jest to w tej chwili szacowany poziom zwiększonych zakażeń na poziomie mniej więcej dwu-trzykrotności tego, co do tej pory mieliśmy" - stwierdził.

Ocenił, że "jest to sygnał tego, z czym się możemy mierzyć". "Dlatego tak ważne jest to, byśmy przestrzegali obowiązujących restrykcji, ograniczali swoje kontakty, zasłaniali nos i usta. Dobrze się stało, że dzieci są obecnie na nauce zdalnej, bo te trzy tygodnie odpoczynku od nauki standardowej pozwolą wygasić możliwe ogniska zakażeń, które moglibyśmy mieć w tej chwili w szkołach" - dodał rzecznik MZ.

Wskazał, że celem jest zejście do jak najniższego poziomu zakażeń nim wersja omikron stanie się w Polsce dominująca. Ocenił, że patrząc na to, co dzieje się w Wielkiej Brytanii, musimy się liczyć z tym, że stanie się tak w ciągu kilku miesięcy.

Podkreślił w tym kontekście wagę szczepienia się trzecią dawką i zachęcił, by to robić. Podkreślił, że wszystkie dane od koncernów farmaceutycznych Moderna i Pfizer wskazują, że szczepienie się trzecią dawką chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, zdecydowanie ogranicza też zakażenia najnowszą wersją wirusa.

Andrusiewicz zapowiedział, że niedługo pojawi się też rekomendacja ze strony ministra zdrowia co do drugiej, przypominającej, dawki szczepionki Johnson&Johnson. Podkreślił, że nad tą rekomendacją pracuje już zespół ds. szczepień i Rada Medyczna przy premierze.

Rzecznik MZ przekazał też informacje dotyczące trwającego procesu szczepienia dzieci. "Mamy zaszczepionych w graniach 85 tys. dzieci w przedziale wiekowym 5-11 lat, 220 tys. dzieci z tej grupy jest już zapisanych na szczepienia, do punktów szczepień wyszło 450 tys. dawek szczepionki" - powiedział. Poinformował, że od poniedziałku punkty szczepień mogą zamawiać szczepionki pakowane po 20 sztuk, co umożliwia szczepienia w miejscach mniej zaludnionych, gdzie jest mniej dzieci. (PAP)

Autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ mir/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

RR

1 0

Aż mie śmieszą takie wypowiedzi. Przepraszam
Siedem przypadków omikron w Polsce, ale wykrytego a tak w rzeczywistości to już może nawet tysiące czy nawet dziesiątki tysięcy chorych co może nawet o tym nie wie, bo nie idzie do lekarza z bólem gardła czy chrypka.
Tego omikron to może już od początku grudnia albo wcześniej mamy tylko nikt nie szukał mojego wariantu jak tyle próbek było do testowania.
Przykre, ale my już mamy dwie odmiany covida w Polsce.
Strach pomyśleć o tym jeśli ktoś zachoruje na obie odmiany jednocześnie.
Może niech o tym mówią i badają co w takiej sytuacji dzieje się z organizmem człowieka a nie cieszyć się ze tylko 7 przypadków omikron.
12:57, 25.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KgrKgr

1 0

Ciemnogród, a zastanawiał się z was w jakiś sposób wykrywają niby nowy wariant??
Test crp super tyle ze test ten nie mówi jaki to wirus może być alfa beta gama i cholera wie jaki, może wykryć zupełnie nieszkodliwy... Zacznijcie myśleć logicznie a nie patrzcie w TV...... Bo wam piorą mózg jak za komuny 21:33, 25.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%