Zamknij
REKLAMA

W Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 16,9 mln osób

10:52, 27.07.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Wykonano dokładnie 33 770 147 iniekcji, a w pełni zaszczepionych jest 16 986 230 osób. Pierwszą dawkę przyjęły 18 064 022 osoby. Dzienna liczba szczepień wyniosła 27 724.

W Polsce wykonano ponad 33,7 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest ponad 16,9 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 18 mln osób - wynika z zestawienia na stronach rządowych.

Łącznie do Polski dostarczono dotąd 40 832 480 dawek szczepionki. Z kolei do punktów szczepień trafiło 34 517 410 dawek. Ponadto zutylizowano 72 996 dawek. Zgłoszono 13 617 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

W poniedziałek dostarczono 1,5 mln dawek preparatu od Pfizer/BioNTech - poinformował PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Dodał, że kolejna dostawa szczepionki Pfizera zaplanowana jest za tydzień, również na poniedziałek.

Ponadto podał, że na piątek zaplanowane są dostawy 219 tys. szczepionek Moderny i 187 tys. Jannsena.

W poniedziałek w podkarpackiej gminie Jeżowe minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zbliżamy się do zaszczepienia przeciw COVID-19 blisko 60 proc. osób w Polsce. W grupie wiekowej powyżej 70 lat mamy już bardzo dobry parametr, prawie 80 proc. pełnego zaszczepienia.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "jesteśmy w takim tygodniu, gdzie będzie tych szczepień poniżej miliona, a do tej pory były tygodnie, gdzie tych szczepień było zdecydowanie więcej". Badania pokazują, że przeciwników szczepień jest około 20 proc., "ale to jest mniejszość i nie można dać się mniejszości zakrzyczeć" - podkreślił.

Niedzielski pytany był, czy rząd rozważa wprowadzenie ograniczeń dla osób niezaszczepionych, jak na przykład we Francji. Niedzielski powiedział, że w tej sprawie "na razie nie ma żadnych decyzji".

W poniedziałkowym wydaniu programu "Gość Wiadomości" w TVP Info prezes warszawskich lekarzy rodzinnych Michał Sutkowski powiedział, że szczepienie jest jedynym skutecznym rozwiązaniem.

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie prof. gen. Grzegorz Gielerak dodał, że "dysponujemy niespotykaną w historii współczesnej ilością danych i informacji na temat tego, jak organizm człowieka reaguje na szczepienia. To są naprawdę bezpieczne preparaty i - co najważniejsze - są niebywale skuteczne".

Wiceszef Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska w poniedziałek w Programie I Polskiego Radia powiedział, że "w szkołach zostanie rozpoczęta akcja szczepień dzieci". Jednocześnie podkreślił, że "wakacje to jest dobry czas, abyśmy swoje pociechy zaszczepili".

Wirtualna Polska przedstawiła w poniedziałek wyniki sondażu w sprawie ograniczeń dla niezaszczepionych przeciw COVID-19. Wynika z nich, że 53,7 proc. ankietowanych jest przeciwko brakowi jakichkolwiek ograniczeń dla niezaszczepionych, a 41 proc. badanych uważa, że nie powinny ich spotykać żadne ograniczenia. 4,4 proc. badanych nie miało wyrobionej opinii.

Jeśli chodzi o zakaz wstępu do restauracji i kawiarni, to opowiedziało się za tym 40,1 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania było 54,6 proc. Z badania dla wp.pl wynika również, że 58,6 proc. respondentów nie popiera zakazu wstępu do centrów handlowych dla osób, które nie przyjęły preparatu przeciw COVID-19. Za opowiedziało się 34,1 proc. Odpowiedzieć na to pytanie nie potrafiło 7,3 proc. pytanych.

Według sondażu dla wp.pl 76,3 proc. osób jest przeciwna restrykcjom w postaci zakazu wstępu do placówek medycznych dla niezaszczepionych, a 20,8 proc. byłaby skłonna je zaakceptować. Niecałe 3 proc. nie miało w tej sprawie zdania. Zwolennikami zakazu wstępu dla osób bez certyfikatu covidowego do pociągów okazało się 30,2 proc. pytanych. Z kolei 61,7 proc. z nich nie poparłoby takiego pomysłu. Nieco ponad 8 proc. nie miało wyrobionej opinii.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat. (PAP)

autorka: Katarzyna Herbut

kh/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

STOPSTOP

2 0

STOP przymusowi szczepień, STOP segregacji sanitarnej. Obudź się Polsko.
Stop compulsory vaccination. Stop sanitary segregation. Wake up Poland. 16:23, 27.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A czy to ważne...A czy to ważne...

1 0

Cytat pierwszy: "Badania pokazują, że przeciwników szczepień jest około 20 proc., "ale to jest mniejszość i nie można dać się mniejszości zakrzyczeć" - podkreślił."
Demokracja to rządy większości przy poszanowaniu praw mniejszości (najczęstsza i najprostsza definicja demokracji). Czyli szczepienia nie będą obowiązkowe, tak?
Cytat drugi: "W poniedziałkowym wydaniu programu "Gość Wiadomości" w TVP Info prezes warszawskich lekarzy rodzinnych Michał Sutkowski powiedział, że szczepienie jest jedynym skutecznym rozwiązaniem."
Czy pan prezes warszawskich lekarzy rodzinnych spotkał się z Amantadyną? Swoją droga bardzo ciekawe- jestem w stanie zrozumieć popularyzacje w mediach szczepień (bo to profilaktyka), ale brak popularyzacji dla badań na być może skutecznym lekiem? Moim zdaniem zarówno pierwsze jak i drugie powinno być popularyzowane.
Cytat trzeci: " To są naprawdę bezpieczne preparaty i - co najważniejsze - są niebywale skuteczne"."
Hmmm...Eksperyment Tuskegee, Operacja Northwoods, Operacja Paperclip - kiedyś na 100% zaprzeczano ich istnieniu. Teraz na 100% mówi się że szczepionki są skuteczne.
19:25, 27.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%