Rok 1999, jest rokiem szczególnym dla Powiatu Gorlickiego. Po 23 latach niebytu powrócił on na mapę administracyjną Polski. Z tej okazji, w sobotę 8 czerwca, w Kasztelu w Szymbarku zorganizowana została nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Gorlickiego.
Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Szymbarku, odprawiona w intencji Powiatu Gorlickiego. Pragniemy dzisiaj złożyć nasze dziękczynienie Bogu, a jednocześnie podziękować wszystkim ludziom zaangażowanym w rozwój lokalnych wspólnot poprzez pracę w samorządzie - mówił podczas homilii proboszcz parafii ks. Paweł Górski. Dziękujemy za codzienny trud, za przyjęcie odpowiedzialności, za poświęcenie dla dobra nas wszystkich. Niech dobry Bóg prowadzi Was dalej na tych odpowiedzialnych ścieżkach pracy samorządowej i otwiera wasze serca na potrzeby drugiego człowieka i nieustannie pozwala przeżywać służbę publiczną jako ofiarny akt miłości. Matka Boża Szkaplerzna otacza swą opieką cały powiat gorlicki. W koncelebrze uczestniczył ks. Grzegorz Nazar, proboszcz parafii greckokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Gorlicach. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił chór parafialny „Arka” pod dyrekcją Marka Gubały, działający przy parafii św. Jana Chrzciciela w Kobylance.
Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Gorlickiego miała miejsce w szymbarskim Kasztelu. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu, sesję otworzył przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Waląg. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłej Ewy Piotrowskiej-Kukli, kierownik oddziału Ośrodka Konferencyjno-Wystawienniczego "Kasztel w Szymbarku" oraz zmarłych radnych Powiatu Gorlickiego – Stanisława Elmera, Andrzeja Gubały, Jana Knapika, Andrzeja Pawełka, Józefa Radzika, Stanisława Szury i Krzysztofa Świerczka.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. starostowie oraz radni Rad Powiatu Gorlickiego wszystkich kadencji, burmistrzowie i wójtowie gmin ziemi gorlickiej, przedstawiciele służb i inspekcji, dyrektorzy wydziałów i jednostek organizacyjnych Starostwa Powiatowego.
W swoim przemówienia Starosta Gorlicki Maria Gubała dziękowała i wspominała wszystkich, którzy przyczynili się do budowy i rozwoju administracji na przestrzeni ostatnich 20 lat.
To ogromne wyróżnienie pełnić w tym powiecie funkcję starosty.
Rolą samorządu jest uczynić wszystko, aby rozwój gospodarczy naszego powiatu był coraz lepszy. W tym miejscu chciałabym szczególnie podkreślić rolę współpracy pomiędzy starostwem, a wszystkimi samorządami gminnymi i miejskimi w naszym powiecie. Moje, nawet najlepsze słowa, nie oddadzą wdzięczności, jaką mam dla wójtów i burmistrzów oraz radnych z poszczególnych gmin. Dziękuję za zrozumienie i wsparcie. Historia tworzy się obok nas. Jako samorządowcy, którym mieszkańcy powierzyli los tego powiatu, wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za jego dobro. Pełniąc tę zaszczytną służbę, dokładajmy wszelkich starań, by następne pokolenia mogły z dumą o nas powiedzieć: „wykonali kawał dobrej roboty”. Tego nam wszystkim życzę! – mówiła starosta
Podczas sesji przypomniano historię naszego powiatu, prezentację przygotował Daniel Markowicz dyrektor Wydziału Rozwoju i Inwestycji Starostwa Powiatowego. Wyemitowany został również film przedstawiający osiągnięcia oraz najważniejsze inwestycje zrealizowane na przestrzeni minionych 20 lat w powiecie gorlickim.
Kolejnym punktem było uhonorowanie osób, które kreowały historię ostatnich dwudziestu lat Powiatu: starostów, przewodniczących Rad Powiatu oraz radnych zasiadających w Radzie od 1998 roku do dnia dzisiejszego. Symboliczne upominki otrzymali byli starostwie: Andrzej Welc, Witold Kochan, Mirosław Wędrychowicz Karol Górski oraz przewodniczący: Mieczysław Przybylski, Czesław Kłapsa i Marek Bugno. Upominki otrzymali również Karol Tenerowicz i Adam Urbanek – radni zasiadający w Radzie od 20 lat.
Po zakończonej sesji odbył się Koncert Jubileuszowy w wykonaniu wybitnych artystów opery i operetki i operetki: Tomasza Kuka – tenora Opery Krakowskiej, Agnieszki Kuk – sopran, Urszuli Rojek – sopran koloraturowy, Szczepana Soroty – baryton oraz zespołów „Serencza” i Kapela Maliszów.
źródło informacji: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
3 1
Czy jako niebywałe osiągnięcie była wymieniona odbudowa drogi Zagórzany - Dominikowice?
5 8
Warto dodać, iż powiat gorlicki należy do województwa małopolskiego. Pomysł przyłączenis do województwa małopolskiego jest dziwny, zwłaszcza, iż sąsiad pow. jasielski ma o lepsze warunki do rozwoju. Jedną z lepszych komunikacji mamy z Rzeszowem, zlewnia Ropy wpada do Wisłoka, lasy państwowe związane są z okręgiem Bieszczadzkim, szpital myśli o połączeniu z Jasłem, lepsze kontrakty mamy z NFZ o. Podkarpacki, rozkład studentów w uczelniach wypada po równo z Krakowem.
Ciekawa sprawa to ile osób ze zdjęcia, było kiedyś w PZPR? Oj, sporo.
Ciekaw jestem jak samorządowcy z PiSu się czują, jak prezes ich partii zapowiedział kilka lat temu likwidację małych powiatów (gorlicki miałby być wchłonięty przez Nowy Sącz). Zresztą już dziś Wydział Pracy SR jest w Nowym Sączu. Geniusze.
Szumnie zapowiadane inwestycje np. połączenie Wysowej-Zdroju z Krynica okazały się bajką.
9 2
Macieju, Macieju T. wszyscy znamy Twój pomysł z kampanii mówiący o włączeniu Gorlic w struktury województwa podkarpackiego. I wiemy też, jak mieszkańcy ocenili w wyborach i ten pomysł i Twoją kandydaturę :)
5 6
Mieszkancy Wam niczego nie powierzyli.
Pisiory i kameleoni z PSL dali tej Pani Staroste. Efekty jus mamy. Wizyta u Prezydenta a powiat Paula sie o look naprzod. Stal bad przepascia !
6 1
Powiaty powinny zostać zlikwidowane!Darmozjady do roboty!
2 1
Pan Kochan szara eminencja gorlice.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz