Zamknij
REKLAMA

Gorlicom grozi zapaść!

17:10, 10.08.2017 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

122 średnim miastom w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe - wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk. Niemal w połowie tej listy, a dokładnie na pozycji 62 znajdujemy Gorlice.

PiS mówi, że serce kraju bije w Polsce powiatowej. I jeśli ma rację to lada chwila nasz kraj czeka zawał. Według analizy Polskiej Akademii Nauk niemal połowie z 255 średnich miast grozi finansowa zapaść. Prowincjonalnym ośrodkom nie pomogą nawet by-passy ministra Morawieckiego, który jedynie mówi o zrównoważonym rozwoju. Tu potrzeba ostrej terapii.

PAN, jako miasta średnie opisuje ośrodki liczące więcej niż 20 tysięcy mieszkańców, ale mniej niż 100 tys. I to one - jak wynika z analizy Analizy Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN - w najbliższej przyszłości przejdą poważny kryzys. 

Podstawowym problemem będzie duży spadek liczby ludności. W małych miastach jest on powodowany zarówno niżem demograficznym jak i problemami migracyjnymi. Przykładem takich mogą być na przykład miejscowość Prudnik w województwie opolskim, czy Hajnówka w województwie Podlaskim - mówi prof. Przemysław Śleszczyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, jeden z autorów opracowania. 

Zdaniem Śleszyńskiego modelowym przykładem problemów analizowanych przez PAN jest też cały obszar południowo-zachodniej polski, czyli tereny Sudetów. Jeszcze po II wojnie światowej świetnie prosperowały tu zakłady przemysłowe. Eldorado skończyło się wraz z przemianami ustrojowymi. Po 1989 upadały kolejno kopalnie węgla, zakłady produkujące odzież, czy maszyny, restrukturyzacja gospodarcza skutkowała zaś falą migracji. Bezrobocie strukturalne, polegające na stopniowym wygaszaniu sporych zakładów produkcyjnych doprowadziły miejsca takie jak Prudnik na skraj katastrofy. 

Tu znajdziesz pełną listę 122 miast zagrożonych wyludnieniem i utratą funkcji miejskich.

Jak temu przeciwdziałać? Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez prof. Śleszyńskiego. Przewidywane są też preferencje dla miast średnich w programach, którymi zarządza Ministerstwo Rozwoju.

Jak tłumaczył niedawno minister Morawiecki w jego filozofii zrównoważonego rozwoju chodzi o to by mieszkańcy niewielkich miast nie musieli za pracą jechać do wielkich aglomeracji, a mogli znaleźć ją w promieniu 30-40 kilometrów od domu. Sęk w niektórych miastach ujętych w opracowaniu brakuje nawet funduszy na wkład własny, potrzebny do rozpoczęcia inwestycji unijnych. Co więcej nawet, jeśli Rząd wpompuje miliony w rozwój miejsc pracy nie będzie w stanie zrównoważyć pensji. Dziś średnia pensja w Warszawie to ponad 3,9 tys. złotych na rękę. Na Podkarpaciu to 2,3 tys. Pytanie, czy powstrzyma to nadciągający kryzys pozostaje zatem otwarte. 

źródło: newsweek.pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (23)

Jony WalkerJony Walker

35 3

Nihil novi sub sole! Szkoda że tzw. poważne instytucje potrzebowały aż tyle czasu żeby dostrzec coś o czym środowiska gorlickiego small busines-u mówią od co najmniej 20-tu lat... 18:02, 10.08.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MarekMarek

2 0

Slusznie, zapasc to juz w Gorlicach mamy od dawna. 10:27, 24.08.2017


Stary komuchStary komuch

26 23

To może ja kilka słów analizy... może troszkę złośliwej, ale tak aby weselej było :)
Sudety, Dolina Kłodzka, okolice Zgorzelca i Bolesławca - to okolice, które w słusznie minionych czasach znajdowały się pod wpływem radzieckim. Radzieckie miasta - tajne i zamknięte, radzieckie jednostki wojskowe.
Ludność tych terenów to repatrianci z okolic Lwowa, Kałusza, Stryja. Oczywiście Polacy, ale świetnie mówiący po rosyjsku.
Kapitalnie dogadywali się z żołnierzami radzieckimi (nie mylić z rosyjskimi) - szła wymiana barterowa, wszystkim było dobrze.
Te tereny to olbrzymie zasoby węgla brunatnego, który dawał pracę i pieniądze.
Górny Śląsk, a zwłaszcza jego zachodnia część (Wałbrzych) to pokłady węgla. Też praca i pieniądze dla ludzi.
Z Górnego Śląska jak pamiętacie były szerokie tory bezpośrednio do ZSRR.
Mówiło się, że Polska węglem stoi. Jeszcze miedzią w Lubinie.
Prawie wszystko brali towarzysze radzieccy. Za psie pieniądze wprawdzie, ale jednak.
Teraz meritum. Nie można zwalać na żaden rząd winy za upadek przemysłu. Noo może częściowo - nie będę mówił kto doprowadził do pogorszenia stosunków z rosjanami.
Węgla naszego im nie damy, bo to wredne ruskie. Naszego węgla zachód nie chciał bo z Chin tańszy, bo z Ukrainy tańszy.
Podupadły biedne miasta, bo kopalnie zamknęli, bo zbytu na węgiel nie ma. Bo zachód wprowadził limity CO2, bo ... i tak można bez końca.
Więc tak: ruskie od nas nic nie biorą - ani węgla, ani stali, ani jabłek, ani kurczaków...
Zakłady podupadły, miejscowe mafie do końca rozkradły. Nie ma pracy, zostało 500+. Niech żyje Szydło !!!
Tyle, że rozdawnictwo szybko się skończy i będzie jak Biblia mówiła: "płacz i zgrzytanie zębów".
Może tyle na razie, jak mi coś przyjdzie do mojej *%#)!& głowy to napiszę. 18:36, 10.08.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ktośktoś

14 2

Coś w tym jest co piszesz.
Bo jak bywam "na wschodzie" to widzę duże ilości polskiego towaru - pomimo embarga.
A więc rynek jest, i to ogromny!
Komu zależy na tym żeby niszczyć nasz zbyt i naszą gospodarkę?
Słusznie zauważone np. w kontekście zbytu dla naszej Fabryki Maszyn...
Jak bywam "na zachodzie" to spotykam jedynie Polaków na zmywakach.
18:50, 10.08.2017


XX

22 1

Najlepsze w tytule jest słowo "grozi zapaść". Czyli co? Jest dobrze, a może będzie jeszcze lepiej? 20:33, 10.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MichałMichał

49 1

Przecież Gorlice to już zapuszczona dziura... zostali tu ludzie którzy tak jak ja mają jako taką pracę i dzieci lub emeryci... tutaj nie ma co robić... perspektyw żadnych największy zakład w mieście leży i kwiczy od lat... Nam nie grozi zapaść Gorlice już dawno się pogrzebały żywcem 07:41, 11.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stary komuchStary komuch

31 12

Teraz będzie o dzieciach.
Czy kryzys małych miasteczek zaczął się teraz ? Za PIS-u lub ciut wcześniej za Platformy ? Nigdy w życiu. To było jakieś 20 lat temu. Było spotkanie Burmistrza Szury z dziećmi, które miały świadectwo z czerwonym paskiem. Spotkanie w Domu Nauczyciela było.
Burmistrz się oczywiście spóźnił... bo tak trzeba.
Długa mowa trawa, na koniec: "kochane dzieci, a jak już skończycie studia to mam wielką nadzieję, że wrócicie tu do naszego kochanego miasta i pomożecie w jego rozbudowie i rozwoju.
... normalnie jakbym Gierka słyszał.
Ktoś z sali rzucił: "chyba go posr**ło"
I to prawda jest. W Gorlicach i naokoło miasta stoi mnóstwo domów, które rodzice wybudowali z myślą o swoich pociechach. Bo dzieci wrócą i będą miały gzie mieszkać, a wnuki będą biegały w ogrodzie.
Sen.
Dzieci w Niemczech, Anglii, Szkocji, Irlandii, Francji, Belgii... po co wymieniać - trzeba by całą Europę.
I chałupy puste stoją. Biedni rodzice nie mają jak tego ogrzać i co chwila nowe ogłoszenie o sprzedaży domu. Tak, bo w bloku taniej, gdy dzieci nie ma, pracy nie ma, 500+ nie ma
A minister Morawiecki bredzi o zrównoważonym rozwoju. Rząd zamiast zająć się rozwojem małych miasteczek, zajmuje się instalowaniem swoich ludzi w co intratniejsze posadki, niszczeniem puszczy, niszczeniem stadnin, niszczeniem wojska. Zresztą czego by nie dotknęli to zniszczą.
Zresztą, Platforma robiła podobnie. Jeden plus dla Platformy, to to, że mieliśmy poważanie w świecie. A dziś ? Na wschodzie - wrogowie, na pn-wsch - wrogowie, na południu - wrogowie, na zachodzie - ooo tu są wielcy wrogowie.
Mieliśmy wstać z kolan, zamiast tego rząd nam (Polsce) kręgosłup przetrącił.
I wracając do dzieci: jak ich z Europy nie wywalą, to rodzice jadąc w odwiedziny będą sobie musieli wizy załatwiać.
Jak coś jeszcze wymyślę to znowu napiszę :) (wcale to nie było wesołe) 07:58, 11.08.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MoniMoni

12 7

W 100 % się z zgadzam. Szkoda, tych biednych dziadków... Tych domów i tego calego braku perspektyw. Wystarczy popatrzeć ile kobiet z dziećmi zostalo, bo mezowie na zachodzie tyraja. Eurosieroty.. To co robiło PO to byla porażka, ale to co robi teraz PiS to rozłoży nas całkowicie na łopatki. Jak ktoś tego nie rozumie i nie dostrzega to współczuję poziomu inteligencji. Zamierzamy w stronę Ukrainy... 10:50, 11.08.2017


~~~~ja~~~~ja

35 16

Redaktorze zanim obwinisz jakikolwiek rząd za to sobie przypomnij czy to na pewno mamy taką sytuację od 2 lat? Teraz przynajmniej prawie w każdej chwili praca w Gorlicach JEST może nie za wielkie pieniądze ale JEST o czym nie można było mówić jeszcze kilka lat temu. Mamy też 500+ tak social może i zły ale wielu rodzinom naprawdę pomaga i gdyby nie to na pewno wiele więcej osób musiałoby wyjechać. Więc jeżeli PiS mówi o poprawie to trzeba się zgodzić bo akurat taką mamy choć może tylko częściowo to zasługa rządu. No ale wszyscy wiedzą jakie Pan ma polityczne poglądy co niestety przenosi się na stronniczość ukazujących się tutaj artykułów. 08:20, 11.08.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jaja

7 5

no chyba żartujesz. Albo inaczej - podaj dostawcę bo niezły towar Ci daje. Praca była od dłuższego czasu i to nie jest zasługa obecnego rządu. Po prostu taki trend gospodarki. Jest bum szczególnie w budownictwie od pewnego czasu a że część ludzi jest za granicą to i pracowników brakuje. A socjal? Super jest rozdać tylko trzeb będzie za to zapłacić kiedyś rachunek. Pożyjemy zobaczymy. Tak samo z emeryturami. 10:56, 11.08.2017


bodobodo

5 2

to nie artykuł redaktora Jarosława a kopiuj wklej z innego portalu ( ja to czytałem wczoraj na msn. 13:03, 11.08.2017


PolakPolak

14 14

Jaka zapaść ? Jak dobrze widzę to jest dokładnie tak jak np. w warszawie , Taka sama anty-polska propaganda ma się całkiem dobrze !
Tylko co będzie jak niemieckie źródełko wyschnie :( 10:03, 11.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jonijoni

15 2

A bo to może ci nasi '"wetowicze" się ze swoimi protestami o wiele lat spóźnili? Miasto padało a oni spali. Nasi radni powiatowi czy miejscy niewiele mogą a i nie wiele pewnie też chcą i widzą poza sobą. Wszyscy bawią się w wojenki polityczne i w grę kto kogo. A miasto dogorywa i nie wiem też co robili dotychczas ci, co to opublikowali. To chyba jacyś naukowcy, tak? Toć prosty szary człowiek wie to od lat. Naukowcy, litości! Kpiny urządzają i pewnie jeszcze wezmą za to niezłą kasę 15:04, 11.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gorliczaningorliczanin

18 5

Ciemny lud powiatu gorlickiego nie widzi tego dziadostwa, bo przysłaniają im oczy piękne kościoły, plebanie jak pałace, limuzyny księży a nawet kościelnych . Kłamstwa wciskane CIEMNEMU LUDOWI dają takie efekty. 11:51, 12.08.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Stary komuchStary komuch

5 1

Jeju, że też się odważyłeś :) Dałem Ci plusa :) 14:25, 12.08.2017


ObcyObcy

8 5

Pan Jarosław zaczyna przedruki z Newsweeka? Nic nowego - ta sama linia polityczna :P 12:59, 12.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

edekedek

5 2

Spokojnie za parę lat nie będzie nas już w tym rankingu bo w Gorlicach będzie dużo mniej ludzi niz 20 tysiecy A później będzie tylko gorzej ostatni gasi światło i w swiat 19:17, 12.08.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NemoNemo

6 2

Wydaje sie kolego ze chyba szybciej to sie stanie. Dla przykladu ja z zona i dziecmi jestesmy w Gorlicach zameldowani a za granica mieszkamy juz od lat tak ze de facto jeatesmy ale nas nie ma :-)
12:17, 13.08.2017


stanstan

8 6

Kraina PiS MA SWOJĄ "DOBRĄ ZMIANĘ" 09:39, 13.08.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

naprawdę?naprawdę?

8 3

Powiedziałbym raczej, że trochę za późno na zmiany, wszak owa zapaść to nie jest efekt dwóch ostatnich lat. Chyba, że z powyższego wpisu należy rozumieć, iż poprzednie władze w kraju mściły się na naszym mieście za to, iż jest tutaj dość duże poparcie dla PIS. Ale i to bym raczej między bajki włożył bo jak padały w Gorlicach pierwsze zakłady pracy, to PISu zdaje się jeszcze nie było. 11:23, 13.08.2017


Stary komuchStary komuch

7 5

Synku @naprawdę - PIS był i bruździł. Wiesz dobrze, że zakłady padały dzięki związkom zawodowym, które kochały PIS i "opcje walutowe". Pamiętasz ?
Oczywiście że pamiętasz, tylko jakoś tak trudno to teraz przez gardło przechodzi.
Prawda boli jak chole**ra 13:28, 13.08.2017


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA
REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone