Zamknij

Z Gorlic nawiązują łączność radiową z nawet Haiti i Seszelami, a od Księżyca odbijają fale radiowe [ WIDEO REPORTAŻ ]

Piotr Boczoń Piotr Boczoń 09:46, 16.05.2022 PB Aktualizacja: 09:48, 16.05.2022
Skomentuj Fot. Piotr Boczoń / Gorlice24 Fot. Piotr Boczoń / Gorlice24

Swoją siedzibę mają ukrytą za bazą MZK w Gorlicach. Nawiązują łączność radiową z Chinami, Wyspami Rodriuges na Oceanie Indyjskim czy nawet Hawajami. Brali udział w testach łączności kryzysowej na wypadek awarii klasycznych sposobów komunikacji. Potrafią też odbić fale radiowe od Księżyca - kim są gorliccy krótkofalowcy?

Jest ich piętnastu, wspólnie tworzą Gorlicki Klub Krótkofalowców SP9KGR. Swoją siedzibę mają przy ulicy Okulickiego 2. Tam odnajdujemy ich po specyficznych antenach na dachu budynku. To właśnie dzięki nim mogą komunikować się z innymi krótkofalowcami na całym globie. Odległość praktycznie nie jest tu ograniczeniem. 

Klub powstał stosunkowo niedawno. Jednak część ludzi, którzy go tworzą "siedzą w temacie" dużo dłużej, bo nawet od lat 70-tych XX wieku. Są też oczywiście i świeżo upieczeni krótkofalowcy - w czwartek 12 maja dwóch kolejnych członków zdało egzamin państwowy i zyskało licencją krótkofalowca. 

Wykorzystując fale radiowe kontaktują się z innymi krótkofalowcami z całego świata. Nie zawsze jest to łatwe i nawiązanie łączności z egzotycznymi lokalizacjami sprawia im ogromną radość. W ostatnim czasie udało im się połączyć radiowo z Haiti, Seszelami i Wyspami Rodriguez na Oceanie Indyjskim. Bez problemu komunikują się z Anglią czy Chinami.

Jak sami mówią, aby wejść w ten ciekawy temat nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy. Wśród nich są osoby na co dzień zajmujące się przeróżnymi fachami, jest nawet kapitan statków żeglarskich. 

O tym czy trudno posiąść niezbędną wiedzę, o co chodzi z odbijaniem od Księżyca fal radiowych wysłanych z Gorlic oraz co wspólnego z krótkimi falami ma gorlicki misjonarz w Ameryce Południowej dowiedzie się z filmu. 

Klub oczywiście jest otwarty dla wszystkich. Jeżeli chcecie poznać tajniki krótkofalarstwa i w przyszłości zdobyć licencję klub SP9KGR serdecznie zaprasza! Możecie ich odwiedzić w każdą środy i piątki od 17-00 do 20-00 przu ulicy Okulickiego 2.

Zapraszamy na facebookowy profil klubu - Gorlicki Klub Krótkofalowców - SP9KGR

Kontakt: tel. +48 530 333 300

Nawiązać łączność z gorlickimi krótkofalowcami możecie oczywiście też drogą radiową:  PMR: Kanał 7 częstotliwość: 446.08125 MHz, lokalny przemiennik: SR8V, częstotliwość: 145.6125 MHz

[FOTORELACJA]1661[/FOTORELACJA]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

brabant11brabant11

2 0

Dobre nie tylko hobby- na wypadek W 20:58, 18.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

RR

2 0

Podsłuchiwanie wojska jest legalne. Ten gość chyba zdawał egzamin w Dekadencji po pijanemu. 12:25, 27.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%