Zamknij

Festiwal Smaków w Gorlicach! Smak i zapach zawładnęły Gorlickim rynkiem!

Łukasz Straub Łukasz Straub 14:17, 07.08.2022 . Aktualizacja: 22:50, 07.08.2022
Skomentuj fot. Łukasz Straub fot. Łukasz Straub

Dwudziestu trzech rzemieślników, dziesięć Kół Gospodyń Wiejskich oraz Andrzej Polan dzielili się z Gorliczanami swoimi najlepszymi wyrobami. Niedziela na rynku w Gorlicach była pełna smaku i zapachu!

 

Wydarzenie na Gorlickim rynku zostało otwarte przez Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego wraz z władzami samorządowymi oraz Burmistrza Rafała Kuklę i Posłankę Elżbietę Zielińska. 

 

Po rozpoczęciu festiwalu głos zabrał Andrzej Polan, który pokrótce przedstawił swój plan na dzisiejsze potrawy. A były nimi między innymi - ciasto drożdżowe przygotowane z 12 kg mąki, 84 jaj, 2,2 kg masła, 2 kg cukru i 5 litrów mleka.

Do ciasta został również przygotowany twaróg doprawiony waniliną i miętą, oraz kruszonka robiona na mące krupczatce. Następnie pojawiły się Kiszeniaki - czyli gołąbki z żurawiną, gruszkami i kiszoną kapustą oraz kiseło z szynki wieprzowej z zsiadłym mlekiem i smażonymi jabłkami na miodzie. Na sam koniec został przygotowany przez Pana Andrzeja bigos z młodych ziemniaków.

Uczestnicy byli częstowani również lokalnymi przysmakami przez okoliczne Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich m.in. z - Bystrej, Biecza, Ropicy Górnej, Dominikowic, Kobylanki czy Smerekowca. Można było spróbować np. bigosu, swojskiego smalcu, tradycyjnego chleba, pierogów, żurku, lokalnych kiszonek oraz tradycyjnych ciast. 

Wystawcy zjechali do Gorlic z całego województwa. Można było nabyć np. miód z pasieki z Niepołomic, produkty spożywcze jak i kosmetyczne, których głównym składnikiem była lawenda, przetwory prosto z Kalwarii czy tradycyjne podhalańskie sery.  

Frekwencja na dzisiejszym wydarzeniu była niemała. Tłumy Gorliczan odwiedziły płytę rynku, chętnie próbując przysmaków jakie zostały przygotowane przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich jak i rzemieślniczych producentów. 

Całość imprezy została uświetniona dwoma koncertami. Pierwszy wystąpił zespół One Step a następnie Kapela Ciupaga. Koncerty te dopełniły całości wydarzenia. 

[FOTORELACJA]1792[/FOTORELACJA]

   

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

jaja

10 6

a nie przeszkadzało gorliczanom że p. Andrzej Polan to gwiazda TVN 09:44, 08.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jaja

2 3

Co za różnica...wszędzie uszczypliwosc... 09:48, 08.08.2022


Toja Toja

2 0

A Sanepid wiedział że nie mają dostępu do bierzącej wody i mieli brudne łapy. 00:55, 15.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jechowy Jechowy

3 0

Najbardziej wiarygodne media w Gorlicach to Radio Maryja i TV Trwam. 06:01, 15.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%