Zamknij
REKLAMA

Lista osobista - felieton Kuby Diducha

13:25, 17.05.2020 | Jakub Diduch
Skomentuj
REKLAMA

Z „Listy przebojów” Programu Trzeciego Polskiego Radia zniknął utwór Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój”. Decyzją dyrekcji unieważniono głosowanie oficjalnie z tego powodu, że zwycięski utwór trafił do głosowania „spoza listy”.

Mętne to tłumaczenie. Podobna sytuacja na liście zdarzała się setki razy, kiedy jakaś nowość zyskiwała ogromną popularność, z miejsca lądowała w ścisłej czołówce notowania. Tym razem jednak utwór zabolał władze tzw. mediów narodowych, bo piętnował fakt stania ponad prawem najwspanialszej, największej i najdoskonalszej osoby w Państwie.

Jest niedziela rano. Przez sobotnie popołudnie i kończącą się właśnie noc ze współpracy z „Trójką” zrezygnował publicznie Dawid Podsiadło, swoje utwory zabronił stacji grać Tomek Organek, od rozgłośni odcięła się Kayah, ale co najważniejsze i najsmutniejsze z dziennikarskiej drużyny znika Marek Niedźwiecki.

Tyle faktów.

Zbliżam się do połowy piątej dekady mojego wesołego życia. Z podobną sytuacją miałem do czynienia tylko raz – bo listy słucham praktycznie od zawsze. Chodzi o utwór Maanamu „To tylko tango”, którego emisji komunistyczne władze zabroniły „Trójce” w 1984 roku. Za karę, gdyż zespół odmówił zagrania w Sali Kongresowej dla młodzieży z ZSRR. Na liście puszczano więc krótki werbelek i wszyscy wiedzieli w czym rzecz. To pierwsza z wielu analogii, które przywodzą na myśl czasy tzw. „komuny”. Bardziej natomiast przerażające jest to, że niemal jak przez kalkę wracamy do roku 1968. Prawo i Sprawiedliwość swoje rządy rozpoczęło od szeregu antysemickich wygibasów wokół ustawy o IPN. Dokładnie jak towarzysz Gomułka próbujący przegnać „syjonistów do Syjamu”. Dzięki tej głęboko przemyślanej strategii prezydent USA przez pół roku nie odbierał od nas telefonów, a pierwsze spotkanie z Panem Prezydentem Andrzejem Dudą odbył na siedząco, podczas gdy Pan Prezydent Duda, stojąc przy brzeżku biurka w ukłonach podpisywał podsuwane mu dokumenty. Potem było już tylko weselej. Z przedsiębiorców propaganda prześcigająca swym zakłamaniem nawet Urbana zrobiła bandytów, złodziei i mafię. Kopa dostawali kolejno lekarze i nauczyciele jako banda nierobów żerująca za ciężkie pieniądze na zdrowej tkance społeczeństwa. Jednocześnie w najlepsze rozkręcał się socjalistyczny mechanizm obsypywania coraz mniej wartościowym pieniądzem kogo popadnie i za co popadnie. Żywcem, jak w 68.

Jak to się skończyło wtedy, kilkadziesiąt lat temu? Za protestowanie przeciwko zdjęciu „Dziadów” ze sceny Teatru Narodowego najedzony, „odżydzony”, świadom swej przewodniej roli chłoporobotnik dowieziony na miejsce autobusem PKS zmasakrował milicyjną pałką studenckich wichrzycieli i warchołów. Dzisiaj – patrząc zwłaszcza na portale społecznościowe – niewiele brakuje, aby sytuacja się powtórzyła. Nie wiem, czy demolowanie polskiej kultury przez obecne władze wyzwoli jakiś głębszy ruch oddolny. Pewnie nie. Opozycja jest tak beznadziejna, pozbawiona pomysłów, strategii i siły przekonywania, że nie ma co liczyć na to, że porwie za sobą elektorat zdolny zmienić polską polityczną rzeczywistość. Poza tym walczymy z wirusem, temu podporządkowane są nasze troski i o tym myślimy na co dzień, nie o lawinowym narastaniu kontrolingu ze strony państwa oraz deptaniu Konstytucji i łamaniu podstawowych praw obywatelskich.

Prawie na koniec jeszcze taka smutna refleksja i przestroga. Wtedy, w 1968 roku, lud pracujący rozprawił się z inteligenckimi warchołami i kijem pokazał im miejsce w szeregu. Ale potem przyszedł rok 1970. I ów inteligent mający jeszcze ślady robotniczej pałki na plecach został w domu, kiedy decyzją Partii ludowi pracującemu podwyższono ceny mięsa i ruszył on na ulice. Za kilka, góra kilkanaście, miesięcy możemy taką rzeczywistość przeżyć na własnej skórze. Rusza fala zwolnień w firmach, ceny żywności galopują, sytuacja służby zdrowia nie poprawia się, a jesienią nadejdzie nowa fala zarażeń. I wtedy pozbawiony środków do życia lud może ruszyć. Pytanie tylko, czy będzie miał za kim pójść?

Post scriptum.

W związku z mnożącą się intensywną falą hejtu uprawianą pod różnorodnymi anonimowymi nickami, bardzo proszę o komentowanie osoby, które mają dość odwagi, aby nawet pod tekstem obraźliwym dla mnie podpisać się imieniem i nazwiskiem. Jednocześnie, niejako wyręczając i ułatwiając zadanie nieprzychylnie nastawionym do mnie internautom potwierdzam, że jestem chodzącym zaprzeczeniem patriotyzmu, mam kilku męskich kochanków wśród dziennikarzy TVN-u, z którymi regularnie uczestniczę w paradach LGBT, wyznaję ideologię gender jako religię panującą, jak również wraz z Donaldem Tuskiem przez lata kradłem pieniądze polskich podatników i przekazywałem je Sorosowi oraz Gatesowi, z którymi uknułem spisek mający na celu wywołać światową pandemię. Niestety nie otrzymam tantiem za szczepionkę, którą trzymam schowaną w szafie.

(Jakub Diduch)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (24)

nina 23nina 23

39 32

Panie Jakubie,świetny felieton.Brawo,brawo. 15:09, 17.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AniaAnia

38 31

Dali ludziom parę groszy w zamian odebrali wolność szeroko rozumianą. Komuna wrucila 15:49, 17.05.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

bbbb

14 9

Jakieś szczeguły(sic) w kwestii odebrania MI wolności ? Mieszkam tu 50 lat i najwiecej zabrała Nam koalicja PO/PSL plus Komuszki. 18:05, 18.05.2020


NikaNika

6 2

Jeśli piszesz to pisz-wróciła 09:53, 21.05.2020


mamamama

34 29

Kuba brawo! W punkt! 16:33, 17.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SialalaSialala

10 11

Chciałbym Cię mydlić mydełkiem Fa... Sialala, sialala... 17:56, 17.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bogdan MichalikBogdan Michalik

23 16

Nie mogłeś po prostu napisać, że jesteś gorszy sort?
P.S.
Pozdrów tatę, między innymi to przeze mnie ma tak mało włosów na głowie. 🙂 18:00, 17.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Kuba DiduchKuba Diduch

28 16

Właśnie opublikowano informację, że utwór Kazika był na liście do głosowania od 9 maja. Dyrekcja Polskiego Radia i Trójki kłamie więc okrutnie. 18:19, 17.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Andrzej KoziołAndrzej Kozioł

26 24

Jak zwykle kwieciście i z emocją.cisze się że po tej samej stronie barykady co ja.pozdrawiam 19:41, 17.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FritzFritz

36 12

Co do radiowej trójki to zgoda, coś tam nie pykło i wyszła kupa. Co do wydarzeń z lat 1968 i później 70tych to kolega niech weźmie na wstrzymanie, bo raz, że za młody i jego rodzice w tamtym okresie pewnie nawet nie kumali o co chodzi, a dwa to porównanie wczorajszego protestu politycznych pajaców, którzy nie chcieli opóścić policyjnych radiowozów do protestów studenckich i robotniczych z tamtych lat to tak jak porównanie Kac Vegas do Kac Wawa 22:08, 17.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dsdsdsds

18 3

100 % racja 19:10, 18.05.2020


Tadek niejadekTadek niejadek

39 27

Taki muzyk z niego jak miliony w Polsce. Trzeci program radia to siedziba leśnych dziadków którzy zostali tam wrzuceni i siedzą do dziś. Czy to Manna czy Niedźwiedzki . Dobrze im się dawniej żyło - synergia. Teraz kwik bo nowe czasy . Ludzie od wieki wieków są zwalniani i nie płaczą jak Hołownia nad konstytucją tylko żyją dalej i robią swoje. Nagle każdy słucha trójki choć na prawdę radio umiera.. 08:47, 18.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

BULBUL

39 26

Gdzie był Niedzwiedzki kiedy strzelano do górników z Wujka? Przenosił się z Radia Łódź do Trójki. A teraz zmanipulował listę i mu to wykryli. I to jest powód do protestu? No "ja cię nie mogę". Poważnie? Panie autorze - znaj proporcję Mocium Panie. 10:25, 18.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Lewą MarszLewą Marsz

17 5

100 % racji. słuchałem wtedy Trójki- ani Mann a ni Nieszwiedzki jakoś nie narzekał na brak wolności 18:07, 18.05.2020


Taki ciekawyTaki ciekawy

34 10

To ile felietonista miał lat w 1984 r.? Że tak pamięta jak to zdjęły władze piosenkę Maanamu? 13:40, 18.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

urszula sz.urszula sz.

13 20

Wiem że można wiele trzeba chcieć,swoje poglądy wynosimy z domu,brawo babcia była by dumna i dziadek też.Oni tyle lat czekali,szkoda że nie widzą tego.Zdania się nie zmienia musimy bronić swoich racji.Pozdrawiam rodziców chyba są dumni,że mają takich synów.

14:19, 18.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

W Oparach tanich fajW Oparach tanich faj

31 12

Mały Kaziu śpiewał kiedyś ( ze śpiewem to ma niewiele wspólnego) -" Wszyscy artyści to prostytutki". Teraz wiem co miał na myśli. Awangardo narodu- wybacz że nie szanuję twoich częstochowskich rymów i tekstów na poziomie Żuław. Rażą mój słuch i zmysł estetyczny.
Przecież Trójka włączyła się w akcję promowania polskich artystów i w czasie pandemii grali praktycznie tylko polskie kawałki, niedawno był polski top Wszechczasów gdzie i Kaziuk Brylował. Dziwnym trafem takie kawałki rodzą się jak filmy Sekielskich przeważnie przed wyborami.
Odnośnie wizyty Kaczyńskiego na Cmentarzu: Kilka dni potem Żydzi (Przepraszam że o nich pisze -wiem że nie można bo każdy kto ich krytykuje to Antysemita i PSIOR co nie ?) też składali kwiaty i nikt im nie zabronił ani nie krytykował. Gdyby Polaczek spróbował -to Pani ambasador Mosbacher zrobiła by zadymę na pół świata tak jak w przypadku ustawy o IPN.
17:44, 18.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MisiekMisiek

15 9

Coście s..... uczynili z tą krainą.... 15:15, 19.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kuba DiduchKuba Diduch

7 17

Tak na podsumowanie fragment wczorajszego tekstu o odejściu z Trójki Piotra Metza opublikowanego na łamach Interii, którą raczej trudno posądzić o sympatię do opozycji.
"Dziennikarz pokazał również SMS-a od dyrektora Trójki Tomasza Kowalczewskiego, w którym ten domagał się zdjęcia z listy przebojów piosenki Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". SMS brzmiał: "Piotrze, dopilnuj, aby piosenka, o której rozmawialiśmy, nie była na antenie". Metz ujawnił, że dostał go o godz. 3 w nocy. - Dla mnie to był ważny SMS, powiedziałbym fundamentalny - dodał Piotr Metz. 06:34, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RybkaRybka

19 6

Zobaczcie na komentarz Dody (nie przepadam za jej muzyką) i innych. Głosy na liście można sobie kupować i to od wielu lat. Pamiętam listę z lat 80 tych. Wtedy listę Niedźwiedź (TW jak się okazało) ustalał po przysłaniu kartek pocztowych. I czy ktoś w to uwierzył, wielu w to wątpiło dawniej i teraz też. 10:02, 21.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RyszardRyszard

11 4

Jak znam życie to Kaczyński Trójki nie słucha.Chociaż zachodzę w głowę jak można puścić utwór rodem z potańcówki w remizie na antenie radia które preferuje inne trendy w muzyce bez względu na jego treść że o walorach artystycznych nie wspomnę.Gdyby nie jakiś wazeliniarz w obozie Naczelnego Wodza on sam by się o tym utworze nie dowiedział a tak ktoś rządzącym wyświadczył niedźwiedzia przysługę.Utwór umarł by śmiercią naturalną a tak żyje i ma 9mln wyświetleń. 19:30, 22.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TT

14 2

Dla uzyskania lepszej perspektywy dobrze jest posłuchać co sam Kazik mówi o sytuacji w rozmowie z Robertem Mazurkiem. Wyrażając się negatywnie o wizycie J. Kaczyńskiego na cmentarzu, stwierdza, że ta cała obrona jego, demokracji, wolności słowa po prostu go śmieszy. Nie po raz pierwszy próbuje się użyć jego twórczości i niego samego do bieżącego mordobicia politycznego. 13:09, 23.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA
REKLAMA
0%