Zamknij
REKLAMA

Dane przestępców seksualnych od dziś dostępne w jawnym rejestrze

11:16, 01.01.2018 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Dane prawie 800 najgroźniejszych przestępców seksualnych zamieszczono w jawnym rejestrze przestępców seksualnych, który od dziś sprawdzić można na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Nazwiska i inne dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów zostały opublikowane w internecie, w ogólnodostępnej części Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Znajdziemy w nim także wpis o osobie z Gorlic.

  • Nazwiska i inne dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów są od dziś w pełni jawne
  • Rejestr publiczny zawiera dane prawie 800 najgroźniejszych przestępców seksualnych
  • "Ochrona dzieci przed krzywdą jest ważniejsza niż prawo do anonimowości dla pedofilów" - powiedział Zbigniew Ziobro

Rejestr jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości: kliknij TUTAJ

Dane sprawców są już dostępne w powstałym w październiku 2017 r. rejestrze na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MS. Składa się on z dwóch części: ogólnodostępnej (rejestr publiczny) i z dostępem ograniczonym, z którego mają korzystać przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi.

W części ogólnodostępnej są imiona i nazwiska oraz fotografie prawie 800 skazanych prawomocnie pedofilów, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia, a także pedofilów-recydywistów oraz sprawców gwałtów ze szczególnym okrucieństwem - których wyroki nie uległy zatarciu. Są tam też dane o miejscowościach, w jakich te osoby przebywają oraz o rodzaju, dacie i miejscu przestępstwa; o ewentualnej przerwie w karze czy warunkowym zwolnieniu skazanego.

Z tej części rejestru można korzystać bez konieczności logowania. Strona umożliwia wyszukiwanie danych po nazwisku albo nazwie miejscowości.

Jak korzystać z rejestrów?

Rejestr publiczny jest w całości jawny i bezpłatnie dostępny w internecie. Można z niego korzystać bez konieczności rejestrowania się na stronie i logowania. Strona umożliwi wyszukiwanie danych po nazwisku albo nazwie miejscowości.

- Aby uzyskać informacje z Rejestru z dostępem ograniczonym, osoby i instytucje uprawnione muszą zarejestrować konto na stronie rejestru - wypełnić odpowiedni formularz. Muszą też dysponować kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Założenie konta i uzyskanie informacji z rejestru są bezpłatne – tłumaczy Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś.

Ziobro: ochrona dzieci ważniejsza od prawa do anonimowości

- Ochrona dzieci przed krzywdą jest ważniejsza niż prawo do anonimowości dla pedofilów - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Ktoś, kto krzywdzi dzieci w niewyobrażalny sposób, odciskając piętno na całym ich późniejszym życiu, musi się liczyć z najsurowszymi konsekwencjami. Należy mu się wieloletni wyrok. Dlatego przygotowaliśmy zaostrzenie kodeksu karnego w tym zakresie, a w planach mamy kolejne zmiany w przepisach. Tacy przestępcy muszą się też liczyć z napiętnowaniem. Po wyjściu z więzienia powinni być pod stałą kontrolą - podkreślił Ziobro.

Polskie Towarzystwo Seksuologiczne uznało, że rejestr publiczny nie stanowi skutecznego środka mającego przyczynić się do zmniejszenia zagrożenia przestępczością seksualną. Według RPO rejestr ten zmniejszy możliwości terapii przestępców seksualnych, bo - zdaniem Adama Bodnara - dla sprawców, których dane będą umieszczone w rejestrze, nie będzie perspektywy powrotu do społeczeństwa.

źródło: onet.pl

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

QbaQba

16 6

Nie mogę odnaleźć w rejestrze księdza, u którego się spowiadałem w drugiej klasie podstawówki. Najwyraźniej nie należy do najwybitniejszych fachowców z tej dziedziny. 12:25, 01.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MikiMiki

8 0

Nawet z Gorlic jest 13:55, 02.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gorliczaningorliczanin

3 4

o proszę czyli jednak jest coś co Pis zrobił dobrze, aż się dziwie że powstał ten artykuł 15:44, 03.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

B.B.

2 0

Ten rejestr na pewno bylby wiekszy gdyby przestepcom seksualnym udowadniano winę.
Niestety takie osoby sa wrecz chronione i chyba na jakis specjalnych warunkach.
Skrzywdzone dziecko ponosi konsekwencje do konca życia a pedofil na wolnosci używa dalej...


16:17, 12.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA