Na sygnale Gorlice24

Zamknij
Zobacz!

Druhowie z OSP Dominikowice najlepsi w powiecie w udzielaniu pierwszej pomocy [FOTO]

Piotr Boczoń Piotr Boczoń 17:27, 25.05.2025 Aktualizacja: 16:09, 26.10.2025
Skomentuj Druhowie z OSP Dominikowice najlepsi w powiecie w pierwszej pomocy [FOTO] Foto Gorlice24/ Piotr Boczoń

W niedzielę, 25 maja na terenie gminy Ropa przeprowadzone zostały II Gorlickie Powiatowe Zawody w Ratownictwie w ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Zadaniem dla druhów było uratowanie poszkodowanych w różnych rodzajach wypadków. Organizatorzy zadbali o wiele szczegółów, w tym wysoki realizm symulowanych zdarzeń.

Głównym celem zawodów było zwiększenie wiedzy na temat technik ratowniczych wykorzystywanych podczas różnych wypadków z udziałem osób poszkodowanych, a także zwiększenie współpracy pomiędzy jednostkami OSP, a Zespołami Ratownictwa Medycznego. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała komisja sędziowska złożona z ratowników medycznych gorlickiego szpitala. Rywalizacja toczyła się o cenne nagrody, puchary, medale i dyplomy.

Niezwykle ważne jest, aby strażacy ochotnicy posiadali obok wiedzy teoretycznej także doświadczenie praktyczne. Statystki pokazują wprost, że coraz częściej strażacy OSP dysponowani są do pomocy Zespołom Ratownictwa Medycznego, szczególnie w przypadkach nagłych zatrzymań krążenia

- mówił podczas rozpoczęcia prezes ZOSP RP w Gorlicach Przemysław Wszołek.

 Formuła zawodów zakładała zgrupowanie wszystkich zespołów w jednym miejscu a następnie dysponowanie według koordynatów do zdarzeń. Każde z nich symulowało inny rodzaj wypadku - od upadku z wysokości, przez wypadek motocyklisty, ukąszenie przez pszczołę osoby uczulonej, zemdlenie dziecka będącego pod opieką nietrzeźwej matki oraz test reakcji pod okiem ciężeniem fizycznym.

W każdym z zadań rywalizujący druhowie musieli się wykazać jak najdokładniejszym wykonaniem zadań - od zabezpieczenia miejsca, przez udzielenie pierwszej pomocy i ewakuowanie osoby poszkodowanej po przekazanie ratownikom szczegółowych informacji. Tak jak zdarza się to w rzeczywistości, również i podczas zawodów były zdarzenia, do których nie można było dojechać samochodem ratowniczym - druhowie wraz z osprzętem ratowniczym musieli pokonać około czterystu metrów pod górę.

Całość została zaplanowana tak, aby jak najrealistyczniej odzwierciedlała faktyczne zdarzenia, nie zabrakło więc i dodatkowych pozorantów, których rywalizujący musieli np. uspokajać i zarazem pilnować, aby nie przeszkadzali w ratowaniu poszkodowanej osoby. W zdobyciu najwyższej liczby punktów nie tylko liczyło się samo poprawne udzielenie pomocy - liczył się również czas, bo ten ma ogromne znaczenie w ratowaniu życia. W trakcie zawodów jednak nie tylko sam duch rywalizacji był najważniejszy - ocena to także doskonały wyznacznik wiedzy i umiejętności, a same zawody - okazja do sprawdzenia się przez druhów i zarazem nauczenia wielu rzeczy.

Strażacy z tej jednostki okazali się najlepsi

Mistrzem powiatu zostali strażacy z OSP Dominikowice (gm. Gorlice) i to oni będą reprezentować powiat gorlicki podczas zmagań szczebla wojewódzkiego.

W zawodach wzięły udział jednostki OSP, które charakteryzuje najlepsze w powiecie gorlickim przygotowanie w zakresie ratownictwa medycznego:

1 miejsce – OSP Dominikowice

2 miejsce – OSP Łużna

3 miejsce – OSP Kobylanka

4-10 miejsce (kolejność losowa) - OSP Biesna, OSP Binarowa, OSP Bobowa, OSP Gładyszów, OSP Pagorzyna, OSP Ropa, OSP Szymbark.

W tym roku była to druga edycja zawodów. Pierwsze odbyły się w 2023 roku na terenie Gminy Sękowa. Organizatorami był Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gorlicach, współorganizatorami zaś Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza w Gorlicach, Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych oraz Gmina Ropa.

::photoreport{"type":"check-for-article","item":"5771"}

::addons{"type":"facebook-encouragement"}

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

EndurowiecEndurowiec

0 0

Ino beta🫡

22:23, 25.05.2025
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%