Zamknij
REKLAMA

Badanie: 43-proc. firm MŚP nie udało się przywrócić obrotów sprzed pandemii

11:27, 01.12.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Według badań przeprowadzonych dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, tuż przed ogłoszeniem kolejnego lockdownu, 43 proc. przedsiębiorstw nadal nie osiągało sprzedaży porównywalnej do tej przed pandemią. Wysoki odsetek wskazań jest m.in. efektem odpowiedzi podmiotów z branży handlowej i usługowej, gdzie połowa firm wciąż ma się gorzej niż przed epidemią Covid-19.

43-proc. mikro małych i średnich firm nie przywróciło na początku IV kwartału poziomu obrotów sprzed pandemii - wynika z badania "Skaner MŚP". Mniej niż połowa ankietowanych przedsiębiorców liczy, że uda im się to zrobić w przyszłym roku.

"Co dziewiąty z poszkodowanych na skutek koronawirusa uważa, że nie podźwignie się już nigdy" - mówi PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, komentując wyniki badania.

Nieco mniej niż połowa z doświadczonych skutkami Covid-19 przedsiębiorców liczy, że uda im się to zrobić w przyszłym roku, a reszta nie potrafi przewidzieć, kiedy to nastąpi.

27 proc. badanych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wskazało natomiast, że w ich przypadku pandemia nic nie zmieniła.

Według badania niemal 8 proc. respondentów uważa, że jest im dziś lepiej niż przed pojawieniem się Covid-19. Najczęściej o poprawie mówią firmy budowlane (25 proc.) i produkcyjne (12 proc.). "Takich firm w porównaniu z minionym kwartałem nieznacznie przybyło, ale kolejny lockdown nie przysparza jednak powodów do optymizmu" - ocenił Grzelczak.

Badanie w ramach projektu "Skaner MŚP", prowadzonego co kwartał na próbie 500 mikro, małych i średnich firm, wykonała w październiku 2020 r. Keralla Research na zlecenie BIG InfoMonitor. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

AaaAaa

2 0

...bzdura! Celowo firmy zaniżają obroty by kolejny raz przytulić pieniążki z tarczy! Tylko na papierze mniej robią..Bo dlaczego nie mają przyjąć pomocy skoro wszyscy z niej korzystają.. 07:38, 06.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%