Zamknij

Czy warto zaoszczędzić na AC? A na OC?

06:00, 28.11.2017 | Materiał partnera
Fot. Zdjęcie ilustracyjne/Depositphotos

Zarówno obowiązkowe ubezpieczenie OC, jak i dodatkowa polisa autocasco (AC) nie należą do tanich. Wręcz przeciwnie, z roku na rok coraz bardziej obciążają portfele polskich kierowców. Rozważasz wykupienie obu ubezpieczeń i chcesz na nich zaoszczędzić? Tylko w jednym przypadku ma to sens. Porównajmy najważniejsze informacje dotyczące OC i AC, wskazując, za które nie warto płacić wysokich kwot.

Autocasco – na co wpływa cena

Nikt nie zmusi kierowcy do wykupienia ubezpieczenia AC. Autocasco jest bowiem przykładem polisy dodatkowej, którą można wykupić, ale na pewno nie trzeba. Jej zakres jest ustalany indywidualnie, w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym, które je oferuje. Ubezpieczenie AC działa zaś w sytuacjach, gdy zwyczajne OC nie pomoże. Ktoś skradnie Ci samochód? Na auto przewróci się drzewo? Po wejściu na parking zauważysz porysowane szyby i lakier? To tylko część sytuacji, w których można liczyć na odszkodowanie, gdy ma się wykupione AC.

Cena jest oczywiście jednym z kryteriów i warto szukać oszczędności, ale nie za wszelką cenę. Dlaczego? Ponieważ to właśnie od wysokości składki w dużej mierze zależy zakres polisy. AC zawsze wykupuj pod kątem indywidualnych potrzeb. Dobieraj warunki oferty tak, aby faktycznie odpowiadały Twojemu sposobowi korzystania z auta i potencjalnym zagrożeniom. Jeżeli okroisz AC z większości korzyści, aby po prostu otrzymać je taniej, najlepiej w ogóle nie decyduj się na ten rodzaj polisy. Powtórzmy: autocasco należy dobierać pod kątem własnych potrzeb i możliwości, co czasem zwiększa ostateczny koszt, ale nadal się opłaca.

Szukaj oszczędności na OC

Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Każdy posiadacz auta w Polsce musi regularnie przedłużać tę polisę, mając do wyboru oferty kilkudziesięciu towarzystw. Dlaczego konkurują one jedynie ceną? Ponieważ niezależnie od wysokości składki ubezpieczeniowej OC zawsze działa w tym samym zakresie, regulowanym odpowiednią ustawą. Z tego względu jedyne, co warto porównywać w propozycjach towarzystw, to cena. Oszczędność może sięgać nawet kilkuset złotych, dlatego korzystanie z kalkulatorów i porównywarek się opłaca. Masz wypracowane zniżki OC za bezszkodową jazdę? Bardzo dobrze, ale jeżeli nie porównasz ofert różnych firm, najprawdopodobniej przepłacisz, nic nie zyskując!

Koszty związane z obowiązkowym ubezpieczeniem nieustannie rosną. Kierowcy w Polsce są zaszokowani, jak wiele pieniędzy pochłania polisa, za której niezapłacenie grozi wysoka kara finansowa. Skoro musisz ją wykupić, zrób to jak najmniejszym kosztem!

(Materiał partnera)
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone