Zamknij
REKLAMA

Nie jest to Ciechocinek czy Inowrocław, ale... też będziemy mieć tężnie!

18:23, 12.07.2021 | Jarosław Rozpłochowski
Skomentuj foto: UM Gorlice
REKLAMA

Już niebawem nie będziecie musieli wyjeżdżać, aby móc zaczerpnąć drogocennego jodu! W gorlickim Parku Miejskim powstanie tężnia solankowa! Tym samym, na mapie gorlickiego pojawi się nowy, atrakcyjny zarówno dla mieszkańców jak i przyjezdnych punkt, który uzupełni infrastrukturę gorlickiego Parku i poszerzy możliwości spędzania w nim czasu wolnego.

Na budowę tego obiektu Miasto Gorlice pozyskało dofinansowanie w kwocie 124 783,40 zł z Województwa Małopolskiego. Powstanie w miejscu dawnej kawiarni „Parkowa", która choć budzi sentyment mieszkańców, w tej chwili jest w bardzo złym stanie technicznym - wymaga rozbiórki. Przez lata nie znalazła zainteresowania wśród lokalnych przedsiębiorców, którzy chcieliby w niej prowadzić swój biznes.

Tężnia to obiekt wytwarzający specyficzny mikroklimat – zbudowany zwykle z gałązek tarniny, po której spływa solanka. Wiatr i słońce z kolei sprawiają, że w jej obrębie powstaje pełna ważnych dla zdrowia pierwiastków mgiełka solankowa, która jest niezwykle pomocna w profilaktyce i przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Ze względu na dużą odległość od morza, mieszkańcom naszej części kraju, często brakuje w organizmie dobroczynnych dla zdrowia składników, jakimi są m.in. jod, brom, wapń i magnez. Dzięki tężni, nawet wśród beskidzkich pagórków, będziemy mogli poczuć się jak nad samym Bałtykiem!

Gorlicka tężnia będzie mieć kształt wielokąta wpisanego w okrąg. Wykonana zostanie w konstrukcji drewnianej i wyposażona w oświetlenie. Pośrodku altany usytuowana zostanie kolumna z gałązek tarniny, po której spływać będzie solanka. W obrębie zadaszenia teren zostanie utwardzony i wyłożony kostką granitową (tą z ul. Mickiewicza). Wokół ustawione zostaną ławki, kosze na śmieci oraz pergole nawiązujące do zieleni parkowej i dawnej architektury zabytkowego Parku Miejskiego w Gorlicach.

Wartość całej inwestycji wyniesie ok. 360 000,00 zł.

źródło informacji: UM Gorlice

[ZT]8134[/ZT]tężnie solankowe w Ciechocinku

tężnie solankowe w Inowrocławiu

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

BettiBetti

16 2

Wapienne już ma ale pomysł dobry 19:57, 12.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Felek 12345Felek 12345

6 2

Brawo Brawo od dawna próbowałem podsunąć ten temat decydentom , :) Pani Jadwidze która bardzo w owym czasie zainteresowana była kapliczkami czyli sprawy duchowe zostały spełnione teraz sprawy zdrowotne zostaną pewnie spełnione jeszcze jedna atrakcja w naszym Pięknym Parku powinna zaistnieć a mianowicie jakieś zwierzątka ptaki czyli atrakcyjności w Parku by nie brakowało dla wszystkich ....Pozdrawiam i trzymam kciuki by się udało. 09:59, 13.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BettiBetti

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


utgutg

3 1

Nie za malutka troszkę ? Co to , taka ''śmiszna'' wiatka ... :) 11:38, 13.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qwertyqwerty

2 0

"Wiatr i słońce z kolei sprawiają, że w jej obrębie powstaje pełna ważnych dla zdrowia pierwiastków mgiełka solankowa"

Dawno nie byłem w parku i nie pamiętam, więc zapytam: w tamtym miejscu jest wiatr i słońce? 🙂 18:38, 13.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

brak słówbrak słów

1 1

Tak wielka jest ta tężnia , że chyba dla myszy lub dla krasnoludków. Park jest wielki , krzewy na tężnię rosną u nas wszędzie więc miasto mogło się wysilić i zbudować coś praktycznego. 09:00, 16.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%