Zamknij
REKLAMA

Gorlice. Na rzece Ropa powstanie przepławka

08:56, 23.08.2019 | Jarosław Rozpłochowski
REKLAMA
Skomentuj

Odłowy ryb. Wody Polskie rozpoczynają kolejny etap inwestycji w ramach projektu „Likwidacja barier migracyjnych dla organizmów wodnych na rzece Wisłoce i jej dopływach – Ropie oraz Jasiołce” 

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

Czy da się przewidzieć, że w miejscu rozpoczynającej się na rzece inwestycji pojawi się stado wielkich, ponad półmetrowych pstrągów? Oczywiście, że nie. Trzeba jednak na ten fakt umieć szybko zareagować.

Wody Polskie we współpracy z PZW Nowy Sącz odłowiły na rzece Ropie kilkadziesiąt pstrągów potokowych i kilka innych gatunków (także chronionych) i przewiozły je w nowe, przyjazne dla nich miejsce.

Co spowodowało, że na tak krótkim odcinku rzeki zadomowiło się tyle dorodnych, kilkuletnich drapieżników? Przyczyna jest prosta – jeden ze stopni wodnych chroniących infrastrukturę nie był, jak zresztą wiele podobnych obiektów w Polsce, wyposażony w przepławkę dla ryb. Pstrągi płynące w górę rzeki nie mogły go pokonać. Dodatkowo, silny prąd wody, który te ryby lubią oraz obecność dużej liczby małych rybek stanowiących doskonałe pożywienie, spowodowały, że uznały to miejsce za przyjazne do życia.

Nadzór przyrodniczy i kierownik projektu wspólnie zdecydowali, że pstrągi trzeba przenieść w bezpieczniejsze miejsce. W najbliższych dniach rusza bowiem budowa przepławki w Gorlicach, która za parę miesięcy umożliwi rybom swobodne pływanie w górę i w dół rzeki.

Jest to kolejny etap inwestycji Wód Polskich w ramach projektu „Likwidacja barier migracyjnych dla organizmów wodnych na rzece Wisłoce i jej dopływach – Ropie oraz Jasiołce”

Budowa tej przepławki oraz modernizacja sześciu innych stopni wodnych poprawi stan ekologiczny rzek. Działania te są zgodne z Ramową Dyrektywą Wodną Unii Europejskiej.

Modernizowane stopnie znajdują się w Dębicy i Mokrzcu na Wisłoce, w Ropicy Polskiej i Gorlicach na Ropie oraz w Jedliczach i Szczepańcowej na Jasiołce.

Całkowity koszt projektu to 28,7 mln zł, w tym dofinansowanie UE z Funduszu Spójności wynosi 24,4 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

MisiekMisiek

26 5

Oby jak najwięcej takich działań ratujących nasza piękną przyrodę. 09:51, 23.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MikeMike

26 14

28mln za kilka przeplawek z blokow kamiennych po to zeby rybki mogly plynac - niezly przekret 12:49, 23.08.2019

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

EMESEMES

14 6

Zgadzam się całkowicie ,wielkie pieniądze za nie wiadomo co, pole do przekrętów ! 13:53, 23.08.2019


<><>

5 3

Przecież pisze w artykule. Budowa przepławki w Gorlicach oraz modernizacja 6 stopni wodnych na rzekach. A nie budowa kilku przepławek. Jak wiecie, że można to zrobić taniej, to kupcie sprzęt budowlany, wszystkie materiały, zatrudnijcie ludzi - jeżeli uda Wam się kogokolwiek zatrudnić, bo na fachowców od budownictwa trzeba czekać co najmniej rok żeby przyszli cokolwiek zrobić - i do roboty. 12:52, 24.08.2019


kasakasa

2 4

to pieniadze z uni nie znasz tematu nie wypowiadaj sie dla wedkarzy to istotne 15:39, 24.08.2019


adam1adam1

7 0

Kasa, nie ma czegoś takiego jak pieniądze z Unii. Unia nie ma swoich pieniędzy. To są nasze pieniądze z naszych składek członkowskich, które z roku na rok są coraz większe. 15:52, 24.08.2019


adam1adam1

7 1

A dlaczego przy budowie stopni wodnych nie wykonano przepławek? Teraz niech projektanci i nadzór budowlany płacą z własnej kieszeni za budowę przepławek. 15:45, 24.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone