Zamknij

Gorlice. Mosty Starosty 2019

11:54, 18.02.2019 | Jarosław Rozpłochowski
REKLAMA
Skomentuj

Zasłużeni dla powiatu gorlickiego ludzie kultury, sztuki i ochrony dziedzictwa narodowego zostali uhonorowani nagrodą Mosty Starosty 2019. Statuetkę za wybitne osiągnięcia w promowaniu historii i kultury polskiej za granicą, za zaangażowanie w obronę polskiego muzeum w Rapperswillu otrzymała z rak starosty Marii Gubały, dyrektor tej najbardziej znanej polskiej placówki poza granicami kraju Anna Buchmann. Statuetka „Przęsło”  trafiła do Radia LEM.fm za cenne inicjatywy w promocji kultury łemkowskiej realizowane w działalności programowej radiostacji oraz portalu.

W Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach odbyła się dziewiętnasta już gala wręczenia nagród dla zasłużonych ludzi kultury i sztuki - Mosty Starosty oraz dziewiąta edycja nagrody „Przęsło” dla ludzi młodych, zdolnych, twórczych i zaangażowanych w tworzenie i ochronę dóbr kultury. Na wstępie uczestnicy gali uczcili minutą ciszy pamięć byłego premiera Jana Olszewskiego. 

Następnie prowadzący galę Daniel Markowicz ze Starostwa Powiatowego zaprosił do wysłuchania dwóch utworów w wykonaniu  Magdaleny Zębali – nauczyciela Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach: nokturnu cis-moll op.27 nr 1 Fryderyka Chopina i nokturnu B-dur op.16 nr 4 Ignacego J. Paderewskiego.

Kapituła pod przewodnictwem starosty Marii Gubały – w składzie: Wojciech Zapłata radny Rady Powiatu Gorlickiego i przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, rzeźbiarz i dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisław Tohl, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach Tadeusz Mikrut i Krzysztof Mikruta koordynator Zespołu ds. Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Gorlicach, nominowała do nagród sześciu kandydatów. 

Rzymski historyk Tytus Liwiusz napisał, że „Historia to świadek dziejów, źródło prawdy, życia, pamięci, mistrzyni życia, piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości”. Dla tegorocznej laureatki historia jest jak oddech. W muzeum w Rapperswilu oddycha polskością– mówiła starosta Maria Gubała wręczającAnnie Buchmann statuetkę Most Starosty 2019 za  wybitne osiągnięcia w promowaniu historii i kultury polskiej za granicą, za zaangażowanie w obronę muzeum polskiego w Rapperswilu.

Starosta Maria Gubała wraz z przewodniczącym rady Powiatu Gorlickiego Mirosławem Walągiem wręczyli również cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je:

  • Marek Berdychowski za szczególne zasługi w tworzeniu kultury ludowej poprzez kultywowanie i upowszechnianie tradycji Pogórzan Karpackich -  zawsze pełen siły, energii i zapału do pracy na rzecz popularyzacji folkloru Pogórza Gorlickiego. Wierny prawdzie historycznej w tańcu, muzyce i stroju.
  • Oskar Cenkier za oryginalny, twórczy wkład w tworzenie współczesnych form muzycznych - muzyka nie ma dla niego żadnych tajemnic. Komponując łączy klasykę, neoklasykę i minimalizm, doprawiając je odrobiną muzyki progresywnej. Młody, zdolny i utalentowany. 
  • Józef Gucwa za umiejętną animację lokalnych wydarzeń kulturalnych - poznaliśmy jego kilka wcieleń. Raz jest rycerzem Zygmunta Gryfity i wyrusza pod Grunwald, kiedy indziej żołnierzem Pierwszego Pułku Strzelców Podhalańskich, w grudniu zaś organizuje i koordynuję rekonstrukcję stanu wojennego.
  • Igor i Wiesław Czerwieniowie  za zaangażowanie i osiągnięcia w upowszechnianiu i upamiętnianiu narodowej historii - więzy rodzinne i niezwykła pasja łączy kolejnych wyróżnionych. Rekonstrukcje historyczne to ich chleb powszedni, a dbałość o szczegóły każdego odtwarzanego detalu umundurowania i rekonstruowanych przedmiotów są wysoko oceniane przez specjalistów.
  • Nagrodę Przęsło 2019 za cenne inicjatywy w promocji kultury łemkowskiej realizowane w działalności programowej  radiostacji oraz portalu otrzymało Radio LEM.fm -  w tym co robią byli pierwsi. Wiadomość o ich  powstaniu rozeszła się po wszystkich zakątkach globu. Od początku istnienia zjednali sobie serca słuchaczy. 


Licznie przybyła na galę publiczność z radością przyjęła decyzje Kapituły i brawami nagradzała laureatów.

Starosta Maria Gubała gratulując i dziękując laureatom tegorocznych Mostów Starosty oraz poprzednich edycji powiedziała: 

Funkcjonuje szeroko rozpowszechniony pogląd, że właściwie nie da się mówić o kulturze i sztuce, gdyż one mówią  same za siebie. Gdy wyrażamy poglądy na temat sztuki, czy mówimy o kulturze to tak na prawdę mówimy o porozumieniu, uzupełnieniu i zjednoczeniu. Bo czym jedna byłaby bez drugiej?  W sylwetkach laureatów Mostów Starosty, ich dorobku, postawie, właśnie kultura i sztuka splata się w jedno. To Państwo tworzycie rzeczy piękne i niepowtarzalne, odkrywacie przed nami nieznane i utwierdzacie w przekonaniu, że powiat gorlicki to najpiękniejsze miejsce na ziemi. Jesteście pogłębioną świadomością naszej kultury, intelektem, twórczą perspektywą, miłośnikami naszej małej ojczyzny. Dziękuję Państwu za Waszą aktywną i twórczą obecność w życiu społecznym  i kulturowym Ziemi Gorlickiej. 

źródło informacji: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


bettibetti

1 0

Co to znaczy dla zwykłych mieszkancow? nic! 17:36, 24.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone