Zamknij

Gorlice. Kiedyś był tam Wydział Komunikacji, a teraz będzie OIK

11:55, 14.09.2018 | A.P
REKLAMA
Skomentuj

W budynku Powiatu Gorlickiego przy ul. Słonecznej 7 powstaje Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Z jego pomocy będą mogły skorzystać osoby dotknięte przemocą domową a w razie potrzeby udzielane będzie całodobowe schronienie. Ośrodek będzie miał powierzchnię 360 m² i dysponował 9 miejscami noclegowymi.

Zarząd Powiatu Gorlickiego, starając się wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu lokalnej społeczności, by mieszkańcy naszego powiatu mogli na miejscu uzyskać natychmiastową pomoc w sytuacjach kryzysowych, podjął wyzwanie organizacji Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Starania rozpoczęły się w 2016 roku od złożenia wniosku o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020. Projekt pn.: „Wsparcie w kryzysie – Gorlicki Ośrodek Interwencji Kryzysowej” został bardzo wysoko oceniony i decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego w 2017 roku uzyskał dofinansowanie w niebagatelnej wysokości 3,5 mln zł. Wartość całego projektu to około 3,8 mln zł.
Po wyprowadzce Wydziału Komunikacji oraz Powiatowego Zarządu Drogowego z budynku przy ul. Słonecznej 7, przystąpiono do tworzenia w tym miejscy Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Będzie on niósł natychmiastową pomoc w sytuacjach kryzysowych dla ofiar przemocy i osób w kryzysie, z całego powiatu gorlickiego. 

[ZT]6073[/ZT]

Dotychczas mieszkańcy miasta jak i całego powiatu zmuszeni byli korzystać z OIK w Nowym Sączu. W ubiegłym roku ze schronienia w nowosądeckiej placówce skorzystało 12 osób a z różnego typu porad skorzystało 156 mieszkańców powiatu gorlickiego. Natychmiastowej pomocy psychologicznej udzielono 36 osobom, poradnictwa prawnego 4 osobom, poradnictwa socjalnego 8 osobom, a 5 osób skorzystało z innej pomocy specjalistycznej. Zorganizowano również 9 spotkań nadzorowanych w tzw. przyjaznym pokoju. Rocznie na te pomoc przeznaczano ok. 45 tysięcy złotych. 

W budynku przy ul. Słonecznej już rozpoczęły się prace. Część inwestycyjna projektu to 1,117 mln złotych, ze wsparciem Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości. Roboty budowlane prowadzi firma ELBUD II z Gorlic. Gruntownej przebudowie ulegnie parter i I piętro budynku, w miejsce wyburzanych ścian powstaną nowe ścianki działowe, podwieszane sufity i nowa posadzka, przebudowywana jest instalacja wewnętrzna, wstawione zostaną nowe drzwi, pomieszczenia będą przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych (montaż wewnętrznej windy), obiekt będzie posiadał monitoring. Ośrodek będzie miał powierzchnię 360 m² i dysponował 9 miejscami noclegowymi. 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej będzie podlegał Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach. Będzie zajmował się pomocą doraźną, natychmiastową. Będzie udzielał wsparcia osobom pozostającym w sytuacji przemocy domowej, kobietom i dzieciom, lub osobom znajdującym się w innej sytuacji kryzysowej. W razie potrzeby będzie udzielał całodobowego schronienia. Ponadto będzie prowadził konsultacje psychologiczne, pedagogiczne oraz udzielał porad prawnych i pomocy socjalnej, a także prowadził terapię indywidualną i rodzinną. Każda z form pomocy ma służyć wsparciu emocjonalnemu osoby w kryzysie, by lepiej radziła sobie w sytuacjach trudnych, we własnym środowisku i mogła odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

źródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (11)

3xha 3xha

12 27

Można się było domyślać, że w mieście patoli ten budynek zostanie przeznaczony na ośrodek pomocy patolom jako rozszerzenie centrum pomocy wiadomo komu. 13:17, 14.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaroMaro

20 8

"Każda z form pomocy ma służyć wsparciu emocjonalnemu osoby w kryzysie..." Ci ludzie najbardziej potrzebują wsparcia w tej formie. Fikcja, fikcja i jeszcze raz fikcja, udajemy, że pomagamy. 14:39, 14.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolakPolak

15 2

Jak rozumiem te 360m2 to powierzchnia całego OIK, nie tych 9 miejsc noclegowych? 15:08, 14.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RR

19 3

W Gorlicach to właśnie tak żyje się na rozrzutności 3,8mln złotych na 9 miejsc mającym służyć rodziną potrzebującym pomocy. A wcześniej Gorlice pomagali 12 rodziną i płacili rocznie na ten cel 45 tyś złotych Ośrodkowi Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu.


Tak właśnie polega gospodarność pieniędzmi w Gorlicach i Starostwie Powiatowym w naszym mieście. Tylko ich wybierać podczas wyborów, aby rządzili w naszym mieście i naszym Powiecie. Aby tak gospodarowali pieniędzmi w dalszych latach. A będziemy zamiast dobrych dróg mieli dobre dziury na ulicach i cofniemy się do czasów poruszania bryczkami i końmi i to nie tymi mechanicznymi.

Szczerzę gratuluję gospodarności w Starostwie Powiatowym i szykowania nowych stołków pracy dla nowych urzędników, którzy będą odpowiedzialni za funkcjonowanie OIK podległego PCPR w Gorlicach i Pani Dyrektor.
18:08, 14.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

psia fajapsia faja

4 1

Z tym co piszesz zgadzam się w 100 %. Dolicz jeszcze miliony które wydano na remonty Wydziału Komunikacji x 2 bo, na ul. Słonecznej i teraz w Przychodni w Gliniku. Zauważ jak marnuje się pieniądze w Gorlickim Szpitalu. Ile wpompowano w pierwszy remont starego szpitala, teraz ponowny remont. W głównym budynku oddziały przenosi się i remontuje co roku, owszem ładnie to wszystko wygląda ale nikt w z groszem się nie liczy bo to nie z jego kieszeni. Podejrzewam, tak robi się w całej Polsce przy remontach "ważni" zawsze coś obgryzą. Podobna sprawa z drogami, jeszcze dobrze nie oddadzą a już biorą się za remonty. Takich to mamy fachowców w samorządach. 12:08, 15.09.2018


PinkiPinki

11 2

No ktoś musi zarobić i zebrać dane personalne.
18:54, 14.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

polipoli

16 1

360m, to po 60m- 6 mieszkań- po 4 osoby, mieszkania dla 24 osób. 19:19, 14.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

adam1adam1

25 1

Nie rozumiem tego. Jak jest przemoc domowa to to dom powinien opuścić ten kto jest sprawcą tej przemocy, a nie ofiarą. Powinien jeszcze ponieść za to karę. W ten sposób oszczedzamy 3,8 mln złotych + bardzo wysokie koszty utrzymania tego ośrodka 19:30, 14.09.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AdolfAdolf

1 1

Udajesz czy tak na prawdę sądzisz? 15:34, 16.09.2018


adam1adam1

2 0

Adolf, to Ty uważasz, że sprawca przemocy domowej ma być bezkarny i jeszcze ma mieć dodatkowe przywileje? Czy według Ciebie to ofiara ma być ukarana i jeszcze być utrzymywana na koszt wszystkich podatników? Tak własnie uważają nasze władze powiatowe, które powinny być w całości zmienione lub najlepiej zlikwidowane. 20:11, 16.09.2018


bettibetti

4 0

większośc powierzchni pójdzie dla urzędasów a nie potrzebujących to ich będziemy utrzymywać tu powinien być żłobek jak dawniej.Mają budynek na zawodziu już o podobnym przeznaczeniu 16:50, 17.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone