Zamknij

Gorlice. Powstanie Ośrodek Interwencji Kryzysowej

15:18, 14.05.2018 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Starosta Karol Górski i wicestarosta Jerzy Nalepka oraz Rafał Bugno właściciel firmy ELBUB II z Gorlic podpisali umowę na realizację zadania pn.: Przebudowa części parteru i I piętra wraz z montażem windy wewnętrznej w budynku Powiatu Gorlickiego zlokalizowanego w Gorlicach przy ul. Słonecznej, na potrzeby Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, RPO Województwa Małopolskiego pn.: „Wsparcie w kryzysie – Gorlicki Ośrodek Interwencji Kryzysowej”.  Wartość robót wyniesie 1,117 mln zł.

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

Po wyprowadzce Wydziału Komunikacji oraz Powiatowego Zarządu Drogowego do nowej siedziby przy ul. Michalusa 18 w Gorlicach możemy przystąpić do tworzenia Ośrodka Interwencji Kryzysowej (OIK)  Będzie niósł pomoc natychmiastową w sytuacjach kryzysowych i roztaczał opiekuńcze skrzydła nad ofiarami przemocy i osobami w kryzysie z powiatu gorlickiego. Będzie się znajdował w budynku przy ul. Słonecznej 7 – mówił starosta Karol Górski.

Od wielu lat Gorlice odczuwały brak takiej instytucji i a mieszkańcy miasta i powiaty zmuszeni byli korzystać z usług OIK w Nowym Sączu. W sądeckim OIK w 2017 roku 12 osób skorzystało ze schronienia w hostelu, a 156 mieszkańców naszego powiatu z różnego typu porad. Natychmiastowej pomocy psychologicznej udzielono 36 osobom, poradnictwa prawnego 4 osobom, poradnictwa socjalnego 8 osobom, a 5 osób skorzystało z innej pomocy specjalistycznej. Zorganizowano także 9 spotkań nadzorowanych w tzw. przyjaznym pokoju.

Zarząd Powiatu Gorlickiego, starając się wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu lokalnej społeczności, aby mieszkańcy naszego powiatu mogli na miejscu uzyskać pomoc w sytuacjach kryzysowych, gdy jest ona potrzeba tu i teraz, natychmiast, podjął wyzwanie organizacji Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gorlicach. Stąd poszukiwania odpowiedniej lokalizacji oraz środków finansowych na realizację tego zadania. 

Starania rozpoczęły się w 2016 roku od złożenia wniosku o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020. Projekt pn.: „Wsparcie w kryzysie – Gorlicki Ośrodek Interwencji Kryzysowej” został bardzo wysoko oceniony i decyzją Zarząd Województwa Małopolskiego w 2017 roku uzyskał dofinansowanie w niebagatelnej wysokości 3,5 mln zł. Wartość całego projektu to około 3,8 mln zł.

Teraz czas na część inwestycyjną projektu o wartości 1,117 mln zł, ze wsparciem Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości. Roboty budowlane w budynku przy ul. Słonecznej prowadzić będzie firma ELBUD II z Gorlic. Będzie to gruntowna przebudowa części parteru i I piętra, czyli prace zaczną się od wyburzeń, a następnie budowy nowych ścianek działowych, przebudowy wewnętrznych instalacji, wykonania podwieszanych sufitów i nowych posadzek, wstawienia nowych drzwi, instalacji monitoringu. Pomieszczenia będą przygotowane także pod potrzeby osób niepełnosprawnych, stąd m.in. montaż wewnętrznej windy. Ośrodek będzie miał powierzchnię 360 m kw. i dysponował 9 miejscami noclegowymi.

To bardzo ważne, że powstanie Ośrodek, który będzie realizował ważne zadania z zakresu pomocy społecznej tu na miejscu w naszym powiecie, a więc ta pomoc będzie przychodzić szybciej . Do tej pory korzystaliśmy z Ośrodka w Nowym Sączy przeznaczając na ten cel ok. 45 tys. zł rocznie – mówił wicestarosta Jerzy Nalepka

Ośrodek Interwencji Kryzysowej będzie podlegał Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach. Będzie zajmował się pomocą doraźną, natychmiastową. Będzie udzielał wsparcia osobom pozostającym w sytuacji przemocy domowej, kobietom i dzieciom, lub osobom znajdującym się w innej sytuacji kryzysowej. W razie potrzeby będzie udzielał całodobowego schronienia. Ponadto będzie prowadził konsultacje psychologiczne, pedagogiczne oraz udzielał porad prawnych i pomocy socjalnej, a także prowadził terapie indywidualna i rodzinną. Każda z form pomocy ma służyć wsparciu emocjonalnemu osoby w kryzysie, aby lepiej radziła sobie w sytuacjach trudnych, we własnym środowisku i mogła odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

źródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (12)

JolaJola

21 5

A co w takim razie będzie robił MOPS? Kolejni urzędnicy od nic nie robienia. 17:19, 14.05.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zochazocha

0 2

A co ma z tym wspólnego mops? 07:20, 16.05.2018


bogusbogus

24 1

kolejne miejsca pracy dla znajomych nierobow 20:40, 14.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

niktnikt

18 0

O boze ELBUD II MASAKRA 21:43, 14.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

adam1adam1

15 1

Ponad 1 mln zł na remont? Kolejne marnowanie pieniędzy. 07:54, 15.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

maxermaxer

13 0

ELBUD II ???!!!! Ludzie masakra, porażka ... . Nie ma innych specjalistycznych firm? kto w ogóle do tego dopuścił następny bubel będzie. Widzę że kolega "nikt" tez wie co ta firma NIE potrafi 09:13, 15.05.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Stary komuchStary komuch

6 4

Dobre bo Polskie. PIS kazał, sługa musi... 10:11, 15.05.2018


niktnikt

4 0

Skoro powstali to niech biorą się za Glimar i za Empol. 07:54, 16.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

firmafirma

2 3

do nikt i maxer ludzie załóżcie sobie firmę najlepiej obaj i startujcie do przetargów a nie oczerniajcie innych swoją drogą twój nik (nikt) mówi wszystko pozdrawiam. 11:51, 16.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

betti betti

4 1

Tam powinien znowu być żłobek jak 30 lat temu z tego co wiem to w mieście nie ma publicznego złobka dla dzieci do 3 lat taki ośrodek to fikcja nowi urzędnicy znajdą pracę i będą siedzieć na fb i czekać MOPS też już podobnie jak posredniak świeci pustkami 13:34, 16.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RR

1 1

Gorlice przeznaczały rocznie 45 tyś zł na korzystanie z Ośrodka w Nowym Sączu jak wynika z wyżej dołączonego materiału. A teraz chcą przeznaczyć na ten cel 3,8 mln bo w Gorlicach.

Gdzie tu kalkulacja i gospodarowanie pieniędzmi.
Na tzw chłopski rozum, więcej to będziemy płacić rocznie za utrzymanie tego Ośrodka i obsługę go niż to co wydawaliśmy rocznie w poczet Nowego Sącza z którego korzystało tak nie wiele osób.
Z czego tu się cieszyć i czym się szczycić.
Takim gospodarowaniem pieniędzy.
Tylko nowe miejsca pracy dla urzędników powstaną a gdzie dla zwykłego tzw zjadacza chleba powstają w Gorlicach które są Państwowymi a nie prywatnymi miejscami pracy.
Po co w takim razie jest PCPR w Gorlicach i MOPS skoro już i tak tam można zaobserwować pustki na korytarzach i urzędników zajmujących się swoimi sprawami niż konkretnym pomaganiem osób zgłaszających się a nie ich tylko ich prze kierunkowaniem między urzędników i instytucje.
Takie jest zapotrzebowanie tych instytucji, że urzędnicy niektórzy tylko siedzą prywatnie na internetowych stronach takich jak FB lub chodzą między pokojami bezcelowo i się szukają jak w ciuciu babkę aby coś poplotkować.
Lepiej pomagać bezpośrednio osobą potrzebującym a nie je oddelegowywać bezcelowo między pracownikami tych instytucji niż szykować nowe stołki pracy i iść w koszta ich utrzymania.

Czy się nie okaże to wielką klapą i z tego ośrodka będą musieli korzystać osoby z poza Gorlic, albo tak odciążymy urzędników od swoich obowiązków, że już nic nie będą robić, tylko będzie się liczyło że są w pracy i podpisali listę obecności.

Jak tak dużo mamy pieniędzy w Powiecie i UM to niech zniesie się wszędzie w Gorlicach opłaty parkingowe a bardziej to przysłuży zwykłym obywatelom.
Urzędników PCPR i MOPS to trzeba ostro zmobilizować do działania, bo za dużo mają i tak już wolnego czasu i dołożyć im obowiązki a nie budować Nowej Instytucji, która już i tak istnieje tylko pod innymi nazwami. 16:54, 17.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AniaAnia

1 0

Gorlicki PCPR powinien isc do likwidacji i by Pani Basia niewynosiła już informacji o Pacjentach 16:38, 14.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone