Zamknij
REKLAMA

Burmistrz uważa, że publiczna rozmowa o nielegalnych śmieciach szkodzi miastu

12:20, 26.10.2017 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

W czasie dzisiejszej 40 zwyczajnej Sesji Rady Miasta burmistrz Kukla wygłosił oświadczenie w którym stwierdził, że „dzisiejsza, kolejna próba doprowadzenia do publicznego omawiania merytorycznych działań podejmowanych w tej sprawie przez burmistrza może być działanie, które może zaszkodzić miastu i jego mieszkańcom” 

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

Grupa radnych Rady Miasta Gorlice chciała w czasie dzisiejszej comiesięcznej sesji dowiedzieć się, jakie konkretne kroki podjął dotychczas burmistrz Kukla w bulwersującej sprawie, jaką jest nielegalne zwożenie i gromadzenie na terenie byłej rafinerii toksycznych odpadów. Niestety napotkali w tej materii na opór ze strony Rafała Kukli, który na sesję przybył z gotowym oświadczeniem, które odczytał z kartki.

Szanowny Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni mieszkańcy Gorlic!

W programie dzisiejszej Sesji zamieszczony został punkt „zapytania radnych i mieszkańców Gorlic do burmistrza w temacie odpadów zgromadzonych na terenach po byłej rafinerii „Glimar”. W związku z z sytuacją zaistniałą na terenie rafinerii w pełni rozumiem nie tylko obawy mieszkańców w tym temacie, ale i oczekiwania, co do tego, aby wszelkie zaangażowane w sprawę instytucje doprowadziły do ich usunięcia z terenu naszego miasta. Uważam, że sprawa odpadów na trenie rafinerii musi być traktowana z powagą, wymaga to współpracy ze wszystkich stron burmistrza, Rady. Nie chcę nawet podejrzewać, że ktokolwiek, komu zależy na dobru Gorlic mógłby ten temat traktować, jako pożywkę używaną dla bieżących korzyści. Dlatego też oświadczam, że w mojej ocenie dzisiejsza, kolejna próba doprowadzenia do publicznego omawiania merytorycznych działań podejmowanych w tej sprawie przez burmistrza może być działanie, które może zaszkodzić miastu i jego mieszkańcom. Informowanie o tym, jaki podejmujemy kroki w szczegółach może być wyłącznie podpowiedzią dla podmiotów, które zorganizowały ten proceder. W jaki sposób działania nasze uniemożliwić bądź utrudniać.

 

Szanowni Państwo! W publicznych wypowiedziach niektórych osób nawet obecnych dziś na tej sali, a zwłaszcza w pseudokrasowej twórczości internetowej pojawił się szereg wypowiedzi dotyczących tego, że burmistrz powinien od razu po ujawnieniu odpadów wydać decyzję nakazującą ich usunięcie. O ile wypowiedzi te mogą budzić politowanie osób mających do czynienia przede wszystkim z Prawem Karnym, o tyle budzą przerażenie u osób sprawujących funkcje publiczne, które co najmniej mają podstawową wiedzę i na temat procedur powinny posiadać. Wyjaśniam, że postępowanie, które zostało wszczęte w przedmiocie odpadów niczym nie różni się od innych postępowań prowadzonych według reguł postępowania administracyjnego. Ustawodawca nie przewidział szczególnego trybu działań nawet, jeżeli tocząca się sprawa administracyjna wyniknęła z bezprawnych działań strony, a wręcz prawdopodobnie może być wynikiem przestępstwa. Dlatego całe postępowanie w sprawie nakazania usunięcia odpadów formalnie niczym nie różni się od innych postępowań nakładając na organ, który je prowadzi cały szereg wymagań, terminów i obowiązków. Nie jest również tajemnicą, że spółka odpowiedzialna za przywóz odpowiedzialna za przywóz odpadów dysponuje znikomym majątkiem. Dlatego pochopne wydanie decyzji będzie skutkowało ostatecznie obowiązkiem zapewnienia wywozu odpadów przez miasto Gorlice. Jako burmistrz uważam za swój obowiązek zrobić wszystko, aby nie dopuścić do tej sytuacji, w której mieliby płacić mieszkańcy Gorlic. Dlatego przez cały czas gromadzimy i analizujemy materiał dowodowy. W tym miejscu szczególnie dziękuję Prokuraturze Rejonowej w Gorlicach oraz Policji za szeroką współpracę w uzyskiwaniu dokumentów, które ciągle do tych instytucji napływają z całej Polski, a których ilość poraża skalą ujawnianego wciąż procederu.

 

Chcę z tego miejsca poinformować, że opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności decyzja o nakazaniu wywiezienia kwasu siarkowego, który zgromadzony był w zbiornikach z których jeden uległ rozszczelnieniu wydana została w dniu 16 października br. Jest to decyzja częściowa. Zaś wobec pozostałych odpadów postępowanie toczy się dalej. Na moje polecenie informacja ta nie miała być podawana publicznie do czasu jej doręczenia spółce, która jest posiadaczem odpadów. 

 

Wynika to z faktu, że zapowiadana współpraca strony spółki MultiBest jest iluzoryczna i bardziej zmierza do utrudnienia postępowania niż do usunięcia odpadów. Z informacji, jakie posiadamy korespondencja została doręczona w poniedziałek 23 października jednak do chwili obecnej nie wróciło potwierdzenie odbioru. Czy decyzja zostanie wykonana w wyznaczonym terminie tj. do dnia 7 listopada 2017 roku oraz jakie będą konieczne dalsze kroki ze strony Urzędu przekonamy się niebawem. Może ktoś inny na moim stanowisku wykorzystywałby ten moment na przedwyborczą grę w informacjach do mieszkańców chwaląc się swoim zaangażowaniem oraz przedstawiając wszystkie plany związane ze sprawą. Ja takiego zamiaru nie mam! Moim priorytetem jest usunięcie nielegalnych odpadów z terenu miasta Gorlice. Dlatego też ponownie proszę o zaufanie. Zapewniam, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby doprowadzić do skutecznego rozwiązania tego problemu. Proszę o zrozumienie, że na dzień dzisiejszy więcej informacji na temat planowanych przez służby Urzędu czynności ujawniał nie będę zwłaszcza, że etap działań, które rozpoczęliśmy oraz które są przed nami jest w mojej ocenie znacznie bardziej skomplikowany.

 

Informujemy również, że w miarę możliwości będę podawał do publicznej wiadomości informacje, co do działań Urzędu w sprawie odpadów jednak proszę, aby nie wymagać ode mnie abym robił to w czasie i formach narzucanych przez kogokolwiek, zwłaszcza jeśli miałoby to mieć jakiekolwiek negatywne skutki dla naszych dalszych działań.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (25)

QbaQba

55 9

Czytam i czytam, a gdy zbliżam się do końca do głowy przychodzi mi tylko: MĄŻ STANU, gigant normalnie, miszcz dyplomacji, człowiek renesansu. 15:44, 26.10.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

janojano

4 8

Naucz sie poprawnie pisac, klania sie ortografia mistrzu dyplomacjii i czlowieku renesansu. 10:54, 27.10.2017


goscgosc

0 2

Hahaha... nawet mi się to z naczelnikiem Jarosławem skojarzyło ;)
A tak na marginesie, to Burmistrz ma w wielu kwestiach rację! 19:29, 29.10.2017


AsdAsd

45 8

Boli cie zapsuty ząb ? Najlepiej nie mów o tym i wszystko będzie dobrze.... 15:57, 26.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XyzXyz

67 15

Jeszcze bardziej szkodzi jego osoba na fotelu burmistrza 16:03, 26.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fredfred

51 10

Normalnie mistrz nad mistrze. Skad sie taki *%#)!& 16:14, 26.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Lucjan i Basia MostoLucjan i Basia Mosto

7 47

Dobrze gada polać mu! Nam te odpady nie przeszkadzają i nie mamy zamiaru płacić za ich utylizacje z własnej kieszeni(podatki) ! Niech sobie tam leżą jak dotychczas. 16:22, 26.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NiNi

48 8

Publiczna rozmowa o nielegalnych śmieciach jest wskazana jak również naglasnianie tego mediach ogolnopolskich. Wszak ludzie muszą wiedzieć, gdzie jest skażenie i syf żeby tam nie jeździć. 16:48, 26.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

robolrobol

58 2

pogonić właścicieli terenu rafinerii za niepłacone podatki
firmy dzierżawiące wydziały niech płacą czynsz burmistrzowi
i szybko kasa się znajdzie 17:21, 26.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TofikTofik

67 15

Oczywiście Panie burmistrzu! Zamiećmy najlepiej wszystko pod dywan! Po co komu te *%#)!& media, które nagłaśniają sprawę? Po co Ci natrętni radni, którzy w imieniu mieszkańców oficjalnie na sesji chcą wiedzieć o największym obecnie zagrożeniu zdrowia i życia społeczności Gorlic? Ma Pan rację to szkodzi interesom, ale czy aby na pewno miasta? Bo, że szkodzi interesom to nie wątpię! A odnosząc się do całokształtu Pańskiej wypowiedzi to tak, jak mówi moja nastoletnia córka "pięknie się Pan sam zaorał" bo takich dyrdymałów w życiu nie czytałem, jak to co Pan powiedział na uzasadnienie swoich działań, a raczej ich brak! 17:25, 26.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarambaKaramba

77 10

Panie Kukla co Pan pi....sz! O tym, że MultiBest groszem nie śmierdzi wiedzieli wszyscy od dawna choćby czytając to w tym portalu! A Pan się martwisz, że oni kasy nie mają? Chłopie, a co Cię to obchodzi? Ty się martw o ludzi, o mieszkańców, a nie o to, czy jakieś cwaniaki ze Śląska mają hajs, czy nie! Po czyjej Ty człowieku jesteś stronie? "Biednych" biznesmenów z Gliwic, czy zwykłych szarych obywateli Gorlic? 18:29, 26.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nikt_wazny0007nikt_wazny0007

41 3

Wiecie co jest najlepsze ? Ze my tu gadu gadu a u burmistrza pod domem nowy lexus stoi :) 23:38, 26.10.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

janojano

0 3

Burmistrz to mial sie pytac wszystkich mieszkancow czy moze sobie kupic samochod.Stac go na kupno to sobie kupil.Ja tez kupuje sobie nowy samochod volvo xc90 i nikogo nie pytam czy moge.

19:18, 31.10.2017


o co biegao co biega

25 12

Znaczy miał to przeczytać z czego?? z deski? czy może lepiej by było jakby jechał z tableta? tak patrzę na to oświadczenie i na komentarze i się zastanawiam która reforma amputowała umiejętność czytania ze zrozumieniem.
Jak się wszystko niby zamiata pod dywan to czemu prokuratora nikt nie pyta przed kamerami kogo przesłuchał i co kiedy zrobił?
Żenada. 02:08, 27.10.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AryskafanderAryskafander

5 1

A burmistrza ktoś pytał o czynności prokuratorskie czy jego własne? Od kiedy działania administracji samorządowej są tajne? A jeżeli burmistrz ma zakaz prokuratury na ujawnianie jakichś faktów związanych ze sprawą, to powinien wydać jednozdaniowe oświadczenie na ten temat, a nie obsztorcowywać radnych, że są ciekawi. 09:06, 27.10.2017


o co biega2o co biega2

3 1

A czy to co robi burmistrz jest mniej ważne od tego co robi prokurator?
W tej sprawie chyba nie, bo to od niego zależy czy syf z Gorlic wyjedzie. Prokurator najwyżej kogoś posadzi w cieplej celi. Więc czemu jeden może po cichu sobie temat układać a drugi ma opowiadać o każdej wysłanej poczcie? Ok - jest jawność, ale oczekując skuteczności to dla mnie w takim gadaniu jest zero logiki.
Poza tym co znaczy że "radni są ciekawi"! Nie można obgadać wszystkiego poza kamerami? Chyba powinni być od czegoś więcej niż od ciekawości z której nic nie wynika. A patrząc na to co się na sesjach dzieje to w wyjaśnianiu sprawy raczej nie pomogą. 18:18, 27.10.2017


czytelnikczytelnik

14 2

Rak nie wybiera . Jeżeli ma dobrą pożywkę to atakuje , a czas mu sprzyja. Lekarze szykujcie łóżka dla mieszkańców i pokażny oddział onkologi. 12:40, 27.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tomba bombatomba bomba

12 14

Oświadczenie konkretne , merytoryczne i rzeczowe!!
Wynika z niego wyrażnie że sprawa jest w toku tylko nie wszystcy na razie muszą wszystko wiedzieć. Tym bardziej że jak widać po komentarzach wiele osób nie umie czytać ze zrozumieniem a atmosfera podsycana przez Pana naczelnego Jarosława wyraznie pokazuje jego bezstronnosc i profesjonalizm./
z pewnościa nie zamiesci tego komentarza(chyba ze nie zrozumie)
pozdrawiam wszystkich Gorliczan 19:19, 27.10.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KtośKtoś

2 2

Brawo...
21:56, 29.10.2017


GorliczaninGorliczanin

20 6

Sytuacja jest jaka jest, ale moze nie doszłoby do niej gdyby Burmistrzowie zamiast wysyłać pracowników do oglądania bram i płotów i próby opodatkowania ich w najbardziej złośliwy sposób, zajęli się wcześniej odpadami w Rafinerii i tym co się tam dzieje.
17:41, 28.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

robolrobol

5 0

Do 7 listopada mają zniknąć z gorlickiej rafinerii toksyczne odpady. Takie żądanie wobec firmy, która prowadzi składowisko wystosował burmistrz miasta Rafał Kukla. Jak na razie winni z wezwań nic sobie nie robią.
Wydana przez burmistrza decyzja dotyczy tylko części składowanych w byłej rafinerii odpadów. Chodzi o kwas siarkowy gromadzony w zbiornikach, które już dwukrotnie uległy rozszczelnieniu. Tyko dzięki szybkiej akcji strażaków nie doszło do skażenia środowiska. Jednak mieszkańcy Gorlic boją się, że gromadzone na terenie byłej rafinerii odpady, to tykająca bomba, która w każdej chwili może wybuchnąć.
Burmistrz Gorlic skarży się, że współpraca z firmą, która prowadzi składowisko jest iluzoryczna i bardziej zmierza do utrudnienia postępowania, niż do usunięcia odpadów.
Z informacji przekazanych przez burmistrzanka, że korespondencja została doręczona 23 października, jednak dotąd gorlicki magistrat nie otrzymał potwierdzenie odbioru. 12:19, 05.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

teofilteofil

4 0

Ten Burmistrz powoli się wyczerpuje - nie stać go na stanowczą postawę wobec nieprawidłowości. Za rok wybory - jedna kadencja i pewnie to by było na tyle, czy będziemy po nim płakać - niech każdy sobie sam odpowie.
Dzisiaj 11-Listopada - Święto Narodowe a na portalach internetowych Urzędu Miasta czy Starostwa cisza, żadnej wzmianki czy zmiany szaty graficznej na świąteczną. O czym to świadczy - czyżby o poglądach środowisk politycznych, z których te władza się wywodzą? 13:30, 11.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tomciotomcio

4 0

Panie Burmistrzu jeśli obowiązek panu szkodzi,
usuń się Pan z urzedu, o co chodzi?
Jednoosobowo odpowiadasz za gnój do jakiego doprowadziłeś, więc nie wypieraj się i płać osobiście za swoje wykroczenia. Jesteś na NASZYCH usługach, będziesz rozliczony przez mieszkańców Gorlic i będzie wstyd. 20:22, 14.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ToksynaToksyna

0 0

Te zbiorniki z kwasem w Rafinerii to nic w porównaniu z tym co Burmistrz zafundował mieszkańcom Miasta i Powiatu Gorlickiego a to coś to spalarnia śmieci !!! 19:45, 18.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TrolTrol

1 0

U nas w kraju zawsze dają czas przestępcą czas na pozbycie się majątku i likwidację kont bankowych. Potem dopiero zaczynają działać. 06:05, 03.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone