Zamknij
REKLAMA

ASP odrestaurowała gorlickiego anioła

16:24, 21.10.2017 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Po roku żmudnej pracy renowacyjnej w Katedrze Konserwacji i Restauracji Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Cmentarz Parafialny w Gorlicach powrócił nagrobny pomnik anioła. Konserwacja zabytkowej rzeźby prowadzona była przez studentów krakowskiej Akademii pod czujnym okiem kierownika katedry prof. Ireneusza Płuski.

Dziś rektor ASP prof. Stanisław Tabisz wraz z prof. Ireneuszem Płuską gościli w Gorlicach. Spotkali się ze starostą Karolem Górskim, burmistrzem Gorlic Rafałem Kuklą, prezesem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Powiatu Gorlickiego i Upiększania Miasta Gorlice z Okolicą Andrzejem Welcem oraz dyrektorem Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisławem Tohlem, a także księdzem proboszczem Stanisławem Ruszelem.

Spotkanie było okazją do przekazania podziękowań przez starostę Karola Górskiego i burmistrza Rafała Kuklę dla rektora ASP prof. Stanisława Tabisza i kierownika katedry prof. Ireneusza Płuski oraz całego Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki za podjęcie tematu konserwacji zabytkowych pomników z gorlickiego cmentarza. Stało się to możliwe na mocy podpisanego w 2014 porozumienia o współpracy.

Odnowiony anioł powrócił na grób Marii Krystyny Augustynówny, która zmarła w 1925 roku. Rzeźbę wykonał Stanisław Bodnicki. Niestety z upływem lat uległa zniszczeniu. Studenci krakowskiej ASP odtworzyli aniołowi skrzydła i rękę. Pomnik zabezpieczony został także specjalną substancją przed wilgocią.

Jak informował prezes Andrzej Welc na cmentarzu parafialnym w Gorlicach odrestaurowano już 11 pomników. Każdego roku w Święto Zmarłych na cmentarzu prowadzona jest kwesta na ten cel. Podobnie będzie i w tym roku, bo jest jeszcze wiele do zrobienia.

Oprócz krakowskiej ASP renowacji zabytkowych nagrobków podjęli się artysta, rzeźbiarz, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisław Tohl oraz firma kamieniarska Jerzego Wojnarowskiego. Ich prace są monitorowane przez pracowników Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

źródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

AkAk

2 1

A może Jerzego Wojnarskiego? 22:22, 21.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

QbaQba

11 3

Który to anioł? Oni naprawdę wszyscy musieli tam pójść do tego zdjęcia? Fajnie że jest odnowiona rzeźba i tak trzymać, tyle że mam wrażenie iż notable chcą się przy niej ogrzać. A ona dalej z kamienia. 08:06, 22.10.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KsantypaKsantypa

0 0

Słusznie waść prawisz. A ja dodam, że sukces [znowu nie taki Bóg wie jaki] ma wielu ojców. I ani jednej matki! :P 18:33, 24.10.2017


REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone