Jej budowa kosztowała 7 milionów złotych. 1 września 1964 roku po raz pierwszy rozbrzmiał w niej dzwonek oznajmiający początek nowego roku szkolnego dla 15 osobowej kadry nauczycielskiej oraz 515 uczniów. Dziś uroczyście obchodzono jubileusz 50-lecia istnienia Miejskiego Zespołu Szkół nr 4.
Decyzja o budowie nowej szkoły w Gorlicach była odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnego środowiska czynnie włączającego się do budowy szkoły. W roku 1960 powstał Społeczny Komitet Budowy Szkoły, który wraz z Prezydium Miejskiej Rady Narodowej rozpoczął starania o rozpoczęcie budowy szkoły przy ulicy Krasińskiego. 30 czerwca 1963 rozpoczęto budowę Szkoły Podstawowej nr 4. Wykonawcą inwestycyjnym było Miejskie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane, koszt obiektu zamykał się w kwocie 7 mln złotych a od samego początku przyjacielem i sojusznikiem szkoły była Fabryka Maszyn Górniczych i Wiertniczych "Glinik".
Prace zostały ukończone w 1964 roku. Uroczystość otwarcia szkoły była hucznym wydarzeniem a w jej otwarciu udział brały władze polityczno-administracyjne, mieszkańcy osiedla, przyszli uczniowie i rodzice. Gościem specjalnym uroczystości otwarcia był uczestnik walk na Westerplatte w roku 1939 major Jan Gryczman. Szkole nadano imię "Bohaterów Westerplatte”, o których to bohaterach K.I. Gałczyński pisał: "Kiedy się wypełniły dni i przyszło zginąć latem prosto do nieba czwórkami szli żołnierze Westerplatte".
W pierwszym roku działalności szkoły u jej progów zawitało 515 uczniów a nauczało ich 15 nauczycieli, pierwszym kierownikiem szkoły był Ludomir Mazela. Należy podkreślić fakt, iż od początku istnienia szkoły była prowadzona kronika rejestrująca dzień powszedni i ważniejsze wydarzenia.
W lutym 1966 roku w szkole powstał półinternat kierowany przez Irenę Orlewską oraz Teresę Boguń. Oprócz tego została stworzona również stołówka szkolna zaopatrująca w jedzenie uczniów oraz personel. Na przestrzeni lat w szkole było coraz więcej uczniów.
W 1973 roku było ich już 900 rozmieszczonych w 26 oddziałach.
1 września 1976 roku Fabryka Maszyn Wiertniczych i Górniczych "Glinik" przekazała szkole sztandar, na którym widniał napis: "Rzetelną nauką służymy Ojczyźnie". Na przełomie roku 1977/1978 nastąpiła zmiana w zarządzie szkoły, z funkcji zastępcy dyrektora po 13 latach jej pełnienia zrezygnował Józef Nowicki a na jego miejsce powołany został Julian Rzepka. W roku 1979 z funkcji dyrektora szkoły rezygnuje Ludomir Mazela a na jego miejsce przychodzi Julian Rzepka, który to z kolei miejsce zastępcy dyrektora pozostawia Wiesławowi Zawiślakowi.
W roku 1983 Tomasz Mierzwiński zastępuje Juliana Rzepkę na stanowisku dyrektora. Funkcję zastępców dyrektora objęły: Danuta Matuszko i Halina Kuś.
8 września 1987 roku na hali sportowej OSiR-u odbyło się pasowanie na ucznia pierwszoklasistów szkoły, ponieważ szkolna sala była zbyt mała, aby pomieścić wszystkich pierwszaków. Ten rok szkolny rozpoczęło ponad 1800 uczniów rozmieszczonych w 58 oddziałach. Ze względu na sytuację panującą w szkole (bardzo dużą liczbę uczniów) w tym samym roku postanowiono rozbudować budynek szkoły. W listopadzie 1990 roku do użytku zostało oddane nowe skrzydło, dzięki któremu sytuacja w szkole była nieco bardziej komfortowa dla blisko 2000 uczniów.
Rok 1994 został ogłoszony przez ONZ "Rokiem Sportu i Ideału Olimpijskiego". W tym właśnie roku oddana została do użytku nowa sala gimnastyczna.
Na przełomie roku szkolnego 1998/1999 Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało szkole pracownię informatyczną.
1 września 1999 roku została przeprowadzona reforma edukacji. Uczniowie po 6 latach chodzenia do szkoły podstawowej udawali się do trzyletniego gimnazjum. Tak więc w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 powstało również Gimnazjum nr 2.
4 kwietnia 2000 roku szkołę opuścił Tomasz Mierzwiński a jego miejsce dyrektora szkoły objęła Anna Bojkowska. 1 września 2000 roku naukę rozpoczyna 620 uczniów pod opieką 44 nauczycieli. Z dniem 1 września dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 4 została Teresa Boguń, zaś dyrektorem Gimnazjum nr 2 została Danuta Matuszko.
Dnia 1 września Szkoła Podstawowa nr 4 i Gimnazjum nr 2 zostały przekształcone w Miejski Zespół Szkół nr 5 w Gorlicach - funkcję dyrektora w szkole objęła P. Danuta Matuszko, a zastępcą dyrektora została P. Teresa Boguń.
1 września 2004 roku Gimnazjum nr 2 liczy sobie 358 uczniów zaś Szkoła Podstawowa nr 4 421 uczniów oraz oddział "0".
Z dniem 1 września 2006 roku Miejski Zespół Szkół nr 5 został przekształcony w Miejski Zespół Szkół nr 4 z Gimnazjum nr 4 i Szkołą Podstawową nr 4.
W poniedziałek i wtorek 13 i 14 października 2014 roku na terenie szkoły odbywały się wydarzenia ściśle związane z jubileuszem 50-lecia istnienia placówki.
Poniedziałek był dniem otwartym dla absolwentów szkoły, którzy po raz pierwszy od wielu AT mieli okazję do wspólnych spotkań i rozmów, a także zwiedzenia murów swojej dawnej „budy”. Wtorek był dniem oficjalnych uroczystości.
Wtorkowe obchody rozpoczęły się o godz. 14.00 Mszą świętą w Bazylice NNMP, po której to uczestnicy uroczyście przemaszerowali do szkoły na pozostała część imprezy.
W uroczystej akademii udział wzięli byli i obecni pracownicy szkoły, burmistrz Witold Kochan, przedstawiciele Rady Miasta, starosta Mirosław Wędrychowicz, biskup Edward Białogłowski, uczniowie oraz rodzice.
25 15
Wszystkiego najlepszego pedagogom z powołania,doceniających starania uczniów,ich zaangażowanie w przekazywaną wiedzę-godne szacunku.Natomiast chemia i biologia na poziomie wzrostu wykładowcy.
18 7
Haha brawo max ! Przyłączam sie do twoich życzeń, faktycznie ta pani nie potrafi uczyć moja córka poszła do liceum po wielu latach nauki u tej pani i kompletnie nic nie umiała.
17 9
Jestem absolwentem pierwszego rocznika który rozpoczął nauke w tej szkole w roku 1964. Bardzo mi przykro, że o takich uroczystościach dowiedziałem się dzisiaj z waszego portalu. Wielki wstyd dla organizatorów.
10 11
Absolwencie - kto chciał wiedzieć- wiedział
10 8
Do ja, czy jak ci tam - zapewne jesteś jednym z organizatorów - zabolało co ?. Tak na marginesie, dość często zaglądałem na stronę szkoły - niestety nic tam o jubileuszu nie było !
11 7
Serdeczne życzenia dla wspaniałych Pań uczących w klasach najmłodszych czyli 1-3 oraz dla Pani Anglistki. Dziękuję za serce okazywane co dzień moim dzieciom. Nawyki i pozytywne nastawienie kształtują się przecież w tym właśnie wieku!!!
15 14
Ksiądz dostał za mszę (w ogóle po co ta msza? Szkoła powinna być wolna światopoglądowo i świecka!), gorlickie "szychy" dały się sfotografować, pan z ratusza upchnął córkę na nauczycielskim etacie, jednym słowem WSZYSTKO GRA :)
25 8
Serdecznie pozdrawiam Panie: A. Bojkowską, M. Szymańską, M. Szutę, H. Kuś, H. Piechotę, D. Matuszko, Panią Górowską od chemii, Panią Barską od muzyki, Panią od j. rosyjskiego, której nazwisja nie pamiętam (prosze o podpowiedź), oraz Panow: S. Dziedziaka, W. Zawiślaka, Z. Króla, K. Kozioła, T. Mianowskiego, T. Mierzwińskiego, ks. S. Szwanenfelda i wszystkich, ktorzy przekazali swoją wiedzę
Tomek. P
10 3
Do Absolwent. Ogłoszenie o Jubileuszu wisi od 24 września do dzisiaj na stronie szkoły, a od stycznia był przyklejony news z prośbą o wspomnienia, refleksje i podanym adresem mailowym. Można sprawdzić.
Więc tym bardziej zabolało :)
Do Tomek - rosyjskiego uczyła Pani Ala Pagacz
Pozdrawiam
6 2
Dzieki nie ja. Przypomnialem sobie ze naszą klasę rosyjskiego uczyła Pani Ania Kuśnierz. Pozdrawiam zatem i Ją. Piękne i zwariowane czasy byly...
20 9
Pan Krzysztof Kozioł jest fajnym nauczycielem pozdrawiam go!! Tak samo jak panią Żak, nie pozdrawiam pani od chemii i biologi -dzięki tej pani nie umiem chemi i biologii.
25 6
Serdeczne życzenia dla wszystkich pedagogów z tej szkoły a szczególnie dla Pani Żak, Pani Piechoty oraz Pana Krzysztof K. Czwórka to najlepsza szkoła w Gorlicach miło wspominam lata spędzone w tej szkole :)
4 18
Lata spędzone w tej szkole pod okiem wspaniałych pedagogów :
-Pan Rzepka
-Pani Mucha
-Pani Pletiak
-Pani Barska
-Pani Tapek
-Pani Krupińska
Nie sposób tu wszystkich wymienić. To lata najwspanialszego okresu mojego życia, Mogłam wiele wynieść z lekcji. Dużo kółek i dodatkowych zajęć przedmiotowych pomogło mi sie rozwinąć do tego stopnia , że tą wiedzę mogę przekazać swoim dzieciom. Wspaniale działa świetlica pod okiem pani Orlewskiej. Wyrazy wdzięczności , podziękowania i szacunku dla tego grona pedagogicznego , które zasłużyło się w historii "Czwórki". Życzę wszystkim obecnym pedagogom i nauczycielom takiego zaangażowania i poświęcenia.
Szkoda tylko , że w tej uroczystości nie uczestniczyła cała młodzież szkoły.
14 1
Przeglądam te zdjęcia i widzę w pierwszym rzędzie między innymi P. Poseł Barbarę Bartuś, czy ktoś wie co Pani ma wspólnego z tą szkołą?? Uczyła się w niej, jej dzieci się tam uczą?? Czy to już przedwyborcze tourne i lans czas zacząć?
15 1
do ciekawy
Masz 100 procent racji. Co ma wspólnego posłanka pis z Lipinek z porządną szkołą z Gorlic? Parcie na szkło widać na każdym zdjęciu...
7 20
Najlepszym nauczycielem matematyki jest Pan M. Koczyrkiewicz najlepszy nauczyciel ze wszystkich szkół podstawowych/gimnazjum w Gorlicach !
Za to Chemia i Biologia w 4 .... szkoda gadać ;)
7 24
A ja nie uważam, żeby chemia i biologia w 4 była na poziomie wzrostu nauczyciela, idąc do Kromera miałam odpowiednie podstawy, zdecydowanie gorzej było z historią i językiem niemieckim ze szczególnym wskazaniem na to drugie... :-) Najlepszy nauczyciel matematyki to Pan Maciej Koczyrkiewicz i Pani Beata Wojnarek od geografii, z tego miejsca chciałam serdecznie Państwa pozdrowić.
2 8
Napisałeś to, o czym wszyscy w Gorlicach od 2 lat mówią po kontach.
Tak to jest... szkoda, że nie liczy się człowiek i jaki jest, tylko jego znajomości...
6 20
KONTACH? Czyżby Twoja wypowiedź sugerowała też o średnim poziomie języka polskiego? Ja zawaham się tak sądzić :) I o jakich znajomościach piszesz? Wiedza nie zawsze sprzedawana jest na tacy, jak w przypadku biologii należy jednak poza lekcją sięgnąć do książki, a że niektórym ambicji i samozaparcia brakuje to może być tylko przykro. A krytykując chemię i biologię naprawdę nie znacie Państwo chyba poziomu nauczania historii (nie przebierałabym w słowach, ale w sieci niestety niekiedy nie da się być anonimowym ) i języka niemieckiego. Muszę postawić kropkę, choć podobno brak komentarza, to czasem najlepszy komentarz. :))) Kłaniam się.
21 2
Drodzy Państwo!
Czy jubileusz szkoły ma być okazją do różnych krytycznych ocen, wylewania żalu i obrażania?
Internet daje anonimowość, ale czy o to chodzi w życiu, by innym dokopać? Wielu nauczycieli przeszło przez tę szkołę i wielu uczniów się tu uczyło. Oceny zostawmy dla siebie. Ja wspominam tych wspaniałych i zawsze będę o nich pamiętać. A jeśli mam do kogoś uwagi, to zastanawiam się, ile w niepowodzeniu było mojej winy. Nauczanie to proces wymagający pracy z obu stron.
A w każdej szkole, mało tego w każdym zawodzie, znajdziecie takich, co nie spełnią Waszych oczekiwań, ale dla innych będą autorytetem. Nawet tu widać sprzeczne oceny. Pozdrawiam.
0 1
Do johnny zgadzam się z tobą moja córka ma P.Koczyrkiewicza za wychowawcę i nauczyciela do matematyki i jak nie rozumiała matematyki to teraz j rozumie.