Zamknij

Jak skutecznie dochodzić odszkodowania za szkody komunikacyjne?

14:58, 19.04.2018 materiał partnera Aktualizacja: 14:59, 19.04.2018
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Każdy kierowca ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki niemu ewentualna szkoda spowodowana ruchem pojazdu powinna zostać w pełni zrekompensowana odpowiednim odszkodowaniem. Niestety w praktyce dochodzenie odszkodowania nie jest proste, a uzyskanie świadczenia, które rzeczywiście pokryje wszystkie straty spowodowane wypadkiem, czy kolizją wymaga odpowiedniej wiedzy i determinacji.

Skomplikowana procedura odszkodowawcza

Pierwszym krokiem osoby, której została wyrządzona szkoda komunikacyjna powinno być zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi. Obecnie właściwie wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeniowe umożliwiają dokonanie tej czynności telefonicznie. Podczas rozmowy konsultant zapyta o dane pozwalające wstępnie określić rozmiary strat. Od dokładnego przekazania tych informacji zależy, czy ubezpieczyciel skieruje do poszkodowanego rzeczoznawcę, czy też poprosi o przesłanie dokumentacji fotograficznej. Oczywiście ta druga opcja możliwa jest jedynie w sytuacji, gdy samochód uległ nieznacznym uszkodzeniom. Bez względu na to, czy poszkodowanego odwiedzi rzeczoznawca, czy też wycena szkody zostanie dokonana na podstawie przekazanej dokumentacji jej podstawą będzie kosztorys naprawy samochodu. Jak wskazuje specjalista z Kancelarii Automobilis jest to dokument, który praktycznie przesądza o wysokości odszkodowania. W kosztorysie należy precyzyjnie określić zakres szkód spowodowanych wypadkiem bądź kolizją oraz określić koszt ich naprawy. Na koszty składają się wartość części oraz wycena pracy mechanika. Nie bez znaczenia jest także wiek pojazdu, jego przebieg, czy stan przed wypadkiem.

Dlatego też poszkodowany powinien zwrócić uwagę, czy w kosztorysie naprawy rzeczywiście zostały uwzględnione i prawidłowo wycenione wszystkie zniszczenia spowodowane zdarzeniem drogowym. Jeżeli wysokość zaproponowanego odszkodowania jest zbyt niska poszkodowany może odwoływać się od decyzji Towarzystwa Ubezpieczeniowego. W przypadku, gdy zabieg ten nie przyniesie spodziewanych rezultatów kolejnym krokiem jest skierowanie sprawy do sądu. Wygranie procesu cywilnego zależy od wielu czynników, przede wszystkim od przeprowadzenia dowodów, które przekonają sąd, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe nieprawidłowo wyceniło powstałe szkody. Dlatego warto w takich sprawach skorzystać z pomocy kancelarii specjalizującej się w dochodzeniu odszkodowań.

Pomoc kancelarii odszkodowawczej

Tego typu instytucje najczęściej oferują dwojakiego rodzaju usługi – reprezentację poszkodowanego przed sądem lub odkup od niego praw do szkody. W tym drugim przypadku kancelaria wypłacana poszkodowanemu równowartość odszkodowania, a następnie sama, we własnym imieniu prowadzi proces. Dla ofiary wypadku bądź kolizji jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Pozwala szybko i bez problemów otrzymać gotówkę umożliwiającą pełną naprawę samochodu – a więc osiągnąć cel każdego postępowania odszkodowawczego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%