Zamknij
REKLAMA

Prawidłowo prowadzony budżet firmy – klucz do zysków

14:04, 22.02.2018 | Materiały Partnera
REKLAMA
Skomentuj

Zastanawiałeś się kiedyś czym różni się budżet firmy od budżetu domowego? Różnica dotyczy jedynie środków finansowych, jakimi można dysponować. W obu przypadkach zaś chodzi o to, by bilans netto na koniec miesiąca był dodatni, przy spełnieniu zakładanych celów.

Dom i firma jedna rodzina

W zarządzaniu budżetem domowym najważniejsze jest, by go dobrze „spiąć”. Oznacza to, że dysponując określonymi wpływami (pensja) musimy tak nimi gospodarować, by wydatki nie były wyższe niż wpływy. A tych pierwszych jest całkiem sporo. Trzeba przecież opłacić wszystkie rachunki (a tych jest całkiem sporo), spłacić ratę kredytu (jeżeli go mam) i kupić produkty spożywcze. A przecież są jeszcze wydatki „niestandardowe”, takie jak nowe buty na zimę, koszula do garnituru, czy, rzadziej, nowa pralka czy telewizor.

Podobnie sytuacja wygląda w firmie. Trzeba zapłacić podatki, wypłacić pracownikom należne im wynagrodzenie i opłacić rachunki (prąd, woda, itp.). A jest to dopiero początek listy wydatków. W zależności, od tego, jaki profil ma nasza firma, musimy kupić narzędzia do pracy. W biurze i handlu będzie to m.in. akcesoria biurowe czy paliwo do samochodów, a w produkcji – niezbędne materiały.

Prawidłowo prowadzony budżet to podstawa

Dlatego, niezależnie czy mówimy o gospodarstwie domowym czy przedsiębiorstwie, prawidłowo prowadzony budżet to podstawa działania. Jednak o ile w domu zdecydowanie łatwiej jest ocenić, co jest nam niezbędne a z czego możemy zrezygnować, o tyle w firmie jest to trudniejsze zadanie. Jako właściciel przedsiębiorstwa nie zawsze wiesz, czy dany produkt jest niezbędny do funkcjonowania twojej firmy. Zdajesz się na osąd współpracowników, którzy z tej danej rzeczy korzystają. Masz na głowie wiele innych spraw i ufasz, że nie zostałeś oszukany.

Wycena usług i produktów – drugi krok

Równie istotną rzeczą jest wycena usług i produktów. W idealnej gospodarce wolnorynkowej, to rynek kształtuje ceny usług i produktów. Oznacza to, że klient decyduje, ile jest w stanie zapłacić za dany produkt czy usługę. Ale skąd mamy wiedzieć, na ile wycenić oferowane przez nas dobra? Możemy zawsze zdać się na ceny konkurencji. Jednak to nie do końca pewna wycena usług i produktów. Nie zawsze możemy dobrze oszacować, ile nasi konkurenci na rynku zainwestowali w swój produkt. Może zrobili go z materiałów słabszej jakości? I mimo że nasz produkt jest z lepszych, źle go wycenimy i będziemy sprzedawać taniej.

Jeżeli mamy jeden lub wszystkie powyższe problemy, potrzebujemy pomocy specjalisty. Na rynku są firmy, które zajmują się eksperckim poradnictwem w omawianej dziedzinie. Jak mówiliśmy prawidłowo prowadzony budżet firmy, wycena usług i produktów są bardzo istotne w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Dzięki optymalizacji wszystkich tych czynników nasza firma z pewnością poprawi swoje wyniki finansowe. Dostosujemy naszą ofertę do poniesionych kosztów oraz zminimalizujemy niepotrzebne wydatki. W ostatecznym rozrachunku koszty poniesione na poradę eksperta, zwrócą się z nawiązką. 

(Materiały Partnera)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018