Zamknij

7 argumentów, dlaczego warto uczyć się języków obcych

14:56, 12.02.2018 artykuł sponsorowany
Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

O konieczności przyswojenia co najmniej jednego języka obcego jesteśmy przekonywani już w szkole. Wkraczając na rynek pracy, zaczynamy wyraźnie dostrzegać, dlaczego ta kompetencja ma tak duże znaczenie. Osoby posługujące się biegle kilkoma językami nie tylko więcej zarabiają, ale również mają przed sobą atrakcyjne możliwości rozwoju zawodowego.

Argumenty przemawiające za zdobywaniem i rozwijaniem kompetencji językowych, to m.in.:

1. Szansa na znalezienie ciekawej pracy

Nauczyciel języków obcych, pilot wycieczek, steward/stewardessa, pracownik zagranicznego oddziału firmy działającej w interesującej nas branży – znajomość języków obcych otwiera przed nami szereg interesujących możliwości pracy. To ważne, szczególnie dla osób, które nie znoszą rutyny w życiu zawodowym i marzą o różnorodności oraz wymianie doświadczeń.

2. Zagraniczny wyjazd zarobkowy

Biegła znajomość języka, szczególnie takiego, jak np. holenderski, norweski czy francuski, umożliwia podjęcie pracy w obcym kraju. Istnieje wiele miejsc na świecie, gdzie zarabia się znacznie lepiej niż w Polsce. Można wyjechać do pracy, nie znając języka, jednak w takiej sytuacji nie możemy liczyć na szczególnie atrakcyjne płace.

3. Atrakcyjne wynagrodzenie

Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że biegła znajomość języka obcego wyraźnie przekłada się na wysokość zarobków. Nie musimy więc wyjeżdżać zagranicę, by czerpać wymierne korzyści z kompetencji językowych. Osoby, które mają nie tylko wiedzę fachową z danego zakresu, ale posiadają także umiejętności językowe, zarabiają przeważnie znacznie więcej niż np. 2900 zł brutto.

4. Ciekawe możliwości rozwoju

Wiele kursów i szkoleń branżowych odbywa się w języku obcym (najczęściej jest to język angielski). Ta prawidłowość dotyczy również literatury fachowej. Angielszczyzna współcześnie pełni tę rolę, którą przed wiekami odgrywała łacina – posługuje się nią przeważająca część cywilizowanego świata, tzn. naukowcy, biznesmeni, dyplomaci itd.

5. Zdolność koncentracji

Rozwijanie kompetencji językowych pobudza te same obszary mózgu, które są odpowiedzialne za koncentrację uwagi. Wynika stąd, że opanowanie kilku języków obcych sprawia, że mamy większą zdolność skupiania uwagi. Dzięki temu na przykład szybciej się uczymy i co za tym idzie – stajemy się efektywniejsi.

6. Wyższe poczucie własnej wartości

Nauka języków obcych pobudza mózg do pracy i w następstwie sprawia, że stajemy się bardziej zorganizowani i skuteczniejsi w wykonywaniu codziennych obowiązków. Dzięki temu mamy większe szanse na to, by osiągać swoje zawodowe cele, a nawet sukcesy. Wysoka pozycja w sferze zawodowej może przekładać się na nasze poczucie własnej wartości.

7. Satysfakcja

Opanowanie języka, szczególnie gdy jest trudny, wymaga wysiłku, odpowiedniej organizacji i samozaparcia. Jeśli pokonamy wewnętrzne trudności i nauczymy się mówić i pisać w obcym języku, niewątpliwie odczujemy satysfakcję. To niezwykle przyjemne i motywujące uczucie, gdy nasze starania przynoszą wymierne rezultaty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%