Zamknij

Handel w internecie a obowiązki podatkowe

08:00, 17.11.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Wygoda, szybka dostawa, szeroka gama dostępnych produktów i to wszystko bez wychodzenia z domu, nic więc dziwnego, że sprzedaż w Internecie kwitnie. Aukcje i sklepy internetowe cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Robienie zakupów przez Internet w dzisiejszych czasach jest niemal codziennością.

Zatem warto zastanowić się jak e-handel ma się względem Urzędu Skarbowego. Sprzedaż w sieci wiąże się bowiem z określonymi obowiązkami podatkowymi. Jakim? O czym powinien wiedzieć każdy bywalec e-sklepów i aukcji online? Czy każda transakcja internetowa wymaga odprowadzenia podatku od sprzedającego? A kiedy to na kupującym ciąży obowiązek rozliczenia transakcji z fiskusem?

Sprzedaż w internecie – kiedy wymaga opodatkowania?

Sprzedaż online należy podzielić na tę dokonywaną prywatnie oraz prowadzoną w ramach przedsiębiorstwa. Jeśli sprzedaż przez internet zachodzi z udziałem osoby prowadzącej działalność gospodarczą wówczas zachodzi konieczność zgłoszenia w zeznaniu podatkowym uzyskanych dochodów. Rozliczenia można dokonać tradycyjnie lub drogą internetową z wykorzystaniem programu rachunkowego np. https://pittax.pl/category/jak-rozliczyc-pit/. Jeżeli natomiast osoba sprzedająca nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej, a sprzedaż w internecie nie jest jej elementem, ponadto dotyczy towaru o wartości mniejszej niż tysiąc złotych, wówczas można założyć, że sprzedaż ta ma charakter prywatny.

Charakter sprzedaży online a podatki

Dla osoby sprzedające przez internet prywatnie, czyli poza działalnością gospodarczą, bardzo istotny jest fakt, aby sprzedawany towar był starszy niż sześć miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym został on nabyty. Wówczas sprzedający będzie zwolniony z obowiązku odprowadzenia podatku od uzyskanego dochodu w ramach przeprowadzonej transakcji.

Jeśli jednak podatnik sprzeda zakupiony towar przed upływem sześciu miesięcy będzie musiał rozliczyć się z fiskusem. Zeznania podatkowe najlepiej przeprowadzać online z wykorzystaniem specjalnych programów rozliczeniowych takich, jak np. https://pittax.pl/category/program-pit-2016-online/. Ponadto jeśli sprzedaż dotyczy towaru o wartości rynkowej przekraczającej tysiąc złotych wówczas na kupującym spoczywa obowiązek odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dla osoby sprzedającej w ramach działającego przedsiębiorstwa kluczowy staje się aspekt rozliczenia podatku VAT ze sprzedaży. Zatem przedsiębiorca przychód ze sprzedaży online rozliczy w ramach działalności, zgodnie z formą opodatkowania, z której korzysta np. liniowo lub ryczałtem.

Pomimo pozornej swobody i bezkarności panującej w Internecie, sprzedaż online, zarówno w sklepach internetowych, jak i na aukcjach również podlega opodatkowaniu. Zatem e-handel także wymaga rozliczenia z fiskusem, o czym warto pamiętać przeprowadzając kolejne transakcje online.  

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%