Zamknij

Podstawowe prawa podatnika

10:08, 26.10.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Najnowsze wersje oprogramowania podatkowego zapewniają bezproblemowe rozliczenie podatku PIT każdemu podatnikowi – nawet osobom, które nie mają żadnych wcześniejszych doświadczeń z deklaracjami podatkowymi. Nie jest również wymagana w trakcie pracy nad rocznym zeznaniem w postaci cyfrowej poważniejsza znajomość procedur i przepisów prawa podatkowego. Współczesne aplikacje PIT potrafią przeprowadzić podatnika przez rozliczenie podatkowe bez konieczności rozważania jego praw i obowiązków. Nie zmienia to jednak faktu, że znajomość tychże jest niekiedy przydatna. Przyjrzyjmy się podstawowym prawom, jakimi dysponujemy jako podatnicy.

Dziś, gdy dziesiątki programów i aplikacji w rodzaju program e PITy, program IPS, program PIT format czy też PITax.pl Łatwe podatki sprawiły, że roczne deklaracje podatkowe nie stanowią dla przeciętnego podatnika wyzwania większego niż średnio zaawansowana gra komputerowa, potrzeba znajomości przepisów podatkowych wydaje się odgrywać rolę znacznie mniej istotną, niż było to jeszcze przed kilku laty. Na zasadzie niewątpliwego uproszczenia stwierdzić można nawet, iż e-pity dają nam prawo do niemalże pełnej ignorancji na temat przepisów prawa podatkowego. Nie będzie przecież przesadą powiedzieć, że przy aktualnym poziomie dopracowania rozwiązań elektronicznych nasza rola jako podatników często ogranicza się jedynie do skorzystania z jak największej ilości ulg i odliczeń, które programowy kreator zeznania podatkowego nam zaproponuje. Czy to będzie IPS, epity, PIT format, czy PITax.pl Łatwe podatki, wszystkie proponowane ostatnio rozwiązania wydają się zmierzać w kierunku maksymalnego uproszczenia pracy nad deklaracją podatkową. W tym sensie podatnik, który niewiele wie na temat własnych podatków może sobie zazwyczaj radzić nie gorzej od specjalisty podatkowego.

Niemniej jednak wciąż zdarzają się rzadkie co prawda okoliczności, w których odrobina znajomości przepisów podatkowych może przynieść niemałe korzyści, a nawet okazać niezbędna. Chodzi tutaj przede wszystkim o sytuacje wymagające od nas dodatkowych wyjaśnień wobec urzędów podatkowych – kiedy to nasze zeznanie roczne zawierać będzie elementy wzbudzające wątpliwości urzędników i wymagające tym samym dalszego sprawdzenia. Nierzadko możemy wtedy zostać zmuszeni do prowadzenia dodatkowej korespondencji z organami administracji podatkowej lub przedłożenia niestandardowej dokumentacji. Nawet pobieżna znajomość naszych praw będzie w takich okolicznościach niezastąpiona.

Jednym z kilku praw, które są tak oczywiste, że zazwyczaj nie zdajemy sobie z niego sprawy, jest prawo do opłacania podatku tylko w takiej wysokości, w jakiej jest on należny. W wypadku, gdy z takich bądź innych powodów nadpłaciliśmy podatek ponad to, czego się od nas wymaga, mamy bezdyskusyjne prawo do uzyskania zwrotu. Jest to oczywiście powszechnie znany „zwrot podatku”, kiedy to w wyniku zastosowania przysługujących nam ulg i odliczeń podatkowych okazuje się, że odprowadzone za sprawą płatnika zaliczki na PIT znacznie przekraczają nasze faktyczne zobowiązania podatkowe. Jeśli jesteśmy w jakiejkolwiek mierze wierzycielami urzędu skarbowego, możemy ubiegać się o należny nam zwrot łącznie z ewentualnymi odsetkami za zwłokę wypłaty.

Kolejne ważne prawo podatnika znalazło swoje odzwierciedlenie w dobrych aplikacjach PIT. Programy w rodzaju PIT format czy program epity umożliwiają przeprowadzenie korekty deklaracji – co może być niezwykle przydatne, jeśli już po przesłaniu naszego PIT-u do urzędu skarbowego stwierdziliśmy wystąpienie błędu w obliczeniach lub nieścisłości w danych. W takich okolicznościach składamy korektę wadliwego zeznania i w efekcie zastępujemy je nowym. Pewne ograniczenie w tej kwestii stanowi jedynie sytuacja kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego.

Każdy podatnik ma prawo do wyznaczenia pełnomocnika – jeśli zdecyduje się na ten krok, nie musi podpisywać własnego zeznania podatkowego. Czyni to za niego pełnomocnik. Ma to zastosowanie także w przypadku rozliczenia za pomocą rozwiązań elektronicznych w rodzaju e pity oraz program PIT format czy PITax.pl Łatwe podatki.

Wszyscy jako podatnicy mamy także prawo do zachowania tajemnicy skarbowej. Oznacza to, że poufność wszystkich naszych danych, dokumentacji oraz informacji jest prawnie usankcjonowana od momentu powierzenia ich urzędowi skarbowemu. Dlatego też naruszenie tej poufności jest prawnie karalne.

Jako podatnicy mamy także prawo do uzyskania pisemnej interpretacji naszej sytuacji fiskalnej. Jest to szczególnie przydatne w przypadku poważniejszych wątpliwości co do właściwej interpretacji naszych okoliczności podatkowych i zastosowania określonych zasad oraz procedur podatkowych. Jeżeli spełnimy wszelkie proceduralne wymogi prośby o interpretację, odpowiedzi możemy spodziewać się w terminie do trzech miesięcy.

Prawem podatnika przydatnym w wielu okolicznościach jest również prawo do uzyskania pisemnego zaświadczenia. Zazwyczaj skorzystamy z niego w razie konieczności potwierdzenia stanu prawnego bądź faktycznego naszej sytuacji podatkowej. Po przedłożeniu stosownego wniosku zaświadczenie powinno zostać nam wydane w terminie do siedmiu dni i wprost dotyczyć wyrażonego przez nas żądania.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%