Zamknij

Na jaki parametr zwrócić uwagę, biorąc kredyt?

09:11, 15.12.2017 Materiał partnera
Skomentuj Fot. Zdjęcie ilustracyjne/Depositphotos Fot. Zdjęcie ilustracyjne/Depositphotos

Zainteresowanie Polaków ofertą kredytową banków nie maleje. I Ty planujesz ubiegać się o tego rodzaju wsparcie? Aby zminimalizować ryzyko wpadnięcia w kłopoty finansowe, nie popełniaj tego samego błędu co inni. Zamiast zwracać uwagę na roczną stopę oprocentowania, uwzględnij całkowitą kwotę do spłaty. Dlaczego to ważne?

Nawet co drugi Polak ma na swoim koncie kredyt – tak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Chociaż większość osób stara się systematycznie spłacać swoje zobowiązanie, niektórym się to nie udaje. Jednym z powodów zadłużenia jest błędne oszacowanie całkowitej kwoty do spłaty. Można byłoby tego uniknąć, gdyby kredytobiorca wcześniej porównał kredyt gotówkowy w porównywarce Rankomat.

RRSO – istotna informacja o kredycie

Wiele osób porównujących kredyty gotówkowe, bierze pod uwagę przede wszystkim wartość rocznej stopy procentowej. Chociaż faktycznie jest to dość istotne – informuje bowiem o odsetkach – nie jest to informacja wystarczająca. Warto bowiem mieć świadomość, że banki naliczają nie tylko odsetki, ale również pobierają inne opłaty, np. prowizję, marżę, ubezpieczenie. Koszty te bardzo często doliczane są do miesięcznej raty, dlatego ich wysokość nie jest powiększana jedynie o odsetki.

Mając na uwadze taki sposób postępowania, kredytobiorca powinien szczególną uwagę zwrócić na RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Jest to parametr, który określa całkowitą kwotę kredytu do spłaty – z uwzględnieniem nie tylko odsetek, ale innych dodatkowych kosztów. Jeżeli więc zastanawiasz sie, czy istnieje kredyt za darmo, sprawdź RRSO a nie roczną stopę oprocentowania.

Warto przy tym podkreślić, że od października 2017 roku wszystkie instytucje finansowe mają obowiązek informować o RRSO – w sposób widoczny i czytelny dla odbiorcy. Dlatego obecnie łatwo i szybko można oszacować całkowity koszt kredytu, porównując go z pozostałymi ofertami.

Jak RRSO wpływa na opłacalność kredytu?

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest wartością, która ściśle wiąże się z wysokością raty:

im niższa rata, tym wyższe RRSO.

Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze to samo RRSO będzie oznaczało jednakową całkowitą kwotę kredytu do spłaty. Wszystko zależy od charakteru rat. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku rat równych całkowita kwota kredytu do spłaty będzie wyższa niż w przypadku kredytu spłacanego w ratach malejących.

Pamiętaj, że RRSO to jeden z istotnych czynników wpływających na opłacalność kredytu bankowego. Dobrze jest jeszcze zwrócić uwagę na maksymalną kwotę kredytu, okres kredytowania czy warunki wynikające z zaciągniętego zobowiązania.  

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%